İngilizcenin Kökeni Anadolu’ya Dayanıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Auckland Üniversitesi araştırmacıları, Hint-Avrupa dillerindeki sesçe ve anlamca birbirleriyle ilişkili olan sözcükleri (Flemenkçe “moeder”, İspanyolca “madre” ve İngilizcede “mother” gibi) evrimsel biyolojide daha çok bir virüs salgınının izini sürmede kullanılan “filogenetik analiz” yöntemiyle incelediler. Bu yöntemle yapılan bilgisayar modellemesine göre, bu dillerin “ilk ata”sı yaklaşık 9000 yıl önce Anadolu’ya dayanıyor.

 

Kaynak: BBC

Aşırı İnsan Nüfusu Problemini Çözmek...

Dile Dolanan Şarkıları Sakız Çiğneyerek Unutabilirsiniz!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim