Tüm Reklamları Kapat
Taş, Kâğıt, Makas

Taş, Kâğıt, Makas (“Камень, ножницы, бумага” и другие рассказы)

Kitap
2024
EA Puanı
10.0 10
3 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Tedavi için Amerika’ya giden hastalara uçak yolculuklarında refakat eden genç bir doktor… Müzik ve tarih bilgisini artırmak için özel öğretmen tutan bir işadamı… Kuş uçmaz kervan geçmez bir kasabadaki devlet tiyatrosunda yıllarca çalışmış, devrin değişmesiyle işsiz kalmış oyuncular… Kaderin Rusya’nın uçsuz bucaksız taşrasına, kimi zaman da Rusya’nın dışına savurduğu kişiler: Taşra siyasetçileri ve türedi zenginler, öğretmenler ve din adamları, Orta Asya ülkelerinden gelmiş işçiler, günümüz Rusyası’nı terk etmekle etmemek arasında kalmış aydınlar, hepsinden önce de her gün türlü türlü hikâyeye tanık olan hekimler…

Uzun yıllar Moskova’ya yüz elli kilometre mesafedeki Tarusa şehrinde hekim olarak çalışmış olan Maksim Osipov, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonraki dönemin Rus hayatına dair acı tatlı öyküler anlatıyor. Bir başka hekim-yazarın, Anton Çehov’un izinden giden ve Rus edebiyatının günümüzdeki önemli temsilcilerinden biri sayılan Osipov ilk kez Türkçede.

“Osipov’un hikâyeleri, insanlığı –muhteşem, iğrenç, korkunç insanlığı– sevmenin ne kadar zor olduğunu ama insan kalmak için tam da bunu yapmak, insanı sevmek gerektiğini düşündürüyor okuyana. (…) Böyle düşünceler uyandırabilmek yalnızca büyük edebiyatın yapabileceği bir şeydir.”

Svetlana Aleksiyeviç

“Kitap boyunca okurlar durmadan Çehov’u hatırlayacak… Normal insanların sürdüğü yaşamların yakından incelendiği ve okuyanda çarpıcı etkilere yol açan ince, dürüst ve yalın bir hikâye anlatıcılığı bu.”

Martha Alexander, The Independent
Tedavi için Amerika’ya giden hastalara uçak yolculuklarında refakat eden genç bir doktor… Müzik ve tarih bilgisini artırmak için özel öğretmen tutan bir işadamı… Kuş uçmaz kervan geçmez bir kasabadaki devlet tiyatrosunda yıllarca çalışmış, devrin değişmesiyle işsiz kalmış oyuncular… Kaderin Rusya’nın uçsuz bucaksız taşrasına, kimi zaman da Rusya’nı ... Daha fazla göster
Yazar
Maksim Osipov
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
“Камень, ножницы, бумага” и другие рассказы
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 2024
Yayınevi
Yapı Kredi Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 288
ISBN-10 9750859626
ISBN-13 9789750859625
Boyutları 13,5 x 21 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Maksim Osipov (1963) Rus yazar ve kardiyolog. 1990’ların başında University of California, San Francisco’da araştırma görevlisi olarak bulundu. Moskova’ya döndükten sonra hekim olarak görev yapmayı sürdürdü, ayrıca tıp, müzik ve teoloji üzerine kitaplarda uzmanlaşan bir yayınevi kurdu. Moskova’nın 150 km dışında kalan küçük Tarusa şehrinin hastanesinde çalıştığı sırada hastanenin kapanmasını önlemek için bir yardım vakfı kurdu. 2007 yılından başlayarak öykü, novella, deneme ve oyunlar yayımladı ve kurmaca eserleri için ödüllere layık görüldü. Düzyazıları beş kitapta toplanmış olup tiyatro oyunları Rusya genelinde sahnelenmektedir. Osipov’un eserleri ondan fazla dile çevrilmiştir. 2022 Şubatı’na kadar Tarusa’da yaşamış olan Osipov şu anda Amsterdam’da yaşamaktadır.
Maksim Osipov (1963) Rus yazar ve kardiyolog. 1990’ların başında University of California, San Francisco’da araştırma görevlisi olarak bulundu. Moskova’ya döndükten sonra hekim olarak görev yapmayı sürdürdü, ayrıca tıp, müzik ve teoloji üzerine kitaplarda uzmanlaşan bir yayınevi kurdu. Moskova’nın 150 km dışında kalan küçük Tarusa şehrinin hastanes ... Daha fazla göster
Özet
Taşra evdir, sıcaktır; pistir ama sana aittir. Bir de dışarıdan, kuşbakışı, yolu buralara gönülsüzce düşen birçoklarınca paylaşılan
bir görüş daha vardır: Taşra, içinde mutsuzların, en iyi ihtimalle
dalkavukların yaşadığı çamurlu bir su birikintisi, kopkoyu bir
karanlıktır.
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mehmet Öztürk
@mehmetozturk154
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close