Tüm Reklamları Kapat
Seksen Günde Dünya Gezisi/Seksen Günde Devriâlem

Seksen Günde Dünya Gezisi/Seksen Günde Devriâlem (Le Tour du Monde En Quatre-Vingts Jours)

Modern Klasikler Dizisi - 94, Fransızca Aslından Çeviren: Bertan Onaran
Kitap
2017
EA Puanı
10.0 10
46 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
Seksen Günde Devriâlem ya da Seksen Günde Dünya Gezisi (Fransızca: Le tour du monde en quatre-vingts jours), Jules Verne'in yazdığı ve ilk kez 1872 yılında yayımlanan bir macera romanıdır. Verne'in en başarılı eserlerinden biri olarak bilinir. Türkçede farklı yayınevleri tarafından 80 Günde Dünya Gezisi, 80 Günde Dünya Turu gibi farklı adlarla da yayımlandı.
Yazar
Jules Verne
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Fransızca (français)
Orijinal Başlık
Le Tour du Monde En Quatre-Vingts Jours
Yayınlanma Tarihi
01 Mart 2017
Yayınevi
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Son Baskı Sayısı
13
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 272
ISBN-10 6-053-32981-9
ISBN-13 978-6-0533-2981-7
Boyutları 12,5 x 20,5 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
JULES VERNE (1828-1905): Nantes kentinde dünyaya gelen yazar, Paris’te hukuk öğrenimi gördü, ancak zamanla edebiyata yöneldi. Önce tiyatro yapıtları ve opera librettoları yazdı. 1863’te Le Magasin d’Education et de Récréation’da, Voyages extraordinaire (Olağanüstü Yolculuklar) adlı dizinin ilk yapıtı olarak yayımladığı Cinq semaines en ballon (1863; Balonla Beş Hafta) büyük ilgi gördü. Bunun üzerine fantastik serüvenler yazmaya devam etti. Voyage au centre de la Terre (1864; Dünyanın Merkezine Yolculuk), Vingt mille lieues sous les mers (1870; Denizler Altında Yirmi Bin Fersah) ve L’Île mystérieuse (1874; Esrarlı Ada) bunlardan bazılarıdır. Pek çok yapıtı arasında en çok ilgi çeken romanı Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1873; Seksen Günde Dünya Gezisi) bugüne dek popülaritesini korumuştur. Romanları çok sayıda dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Verne, 1892’de Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir.
JULES VERNE (1828-1905): Nantes kentinde dünyaya gelen yazar, Paris’te hukuk öğrenimi gördü, ancak zamanla edebiyata yöneldi. Önce tiyatro yapıtları ve opera librettoları yazdı. 1863’te Le Magasin d’Education et de Récréation’da, Voyages extraordinaire (Olağanüstü Yolculuklar) adlı dizinin ilk yapıtı olarak yayımladığı Cinq semaines en ballon (1863 ... Daha fazla göster
Özet
Londralı beyefendi Phileas Fogg, üyesi olduğu Reform-Kulüp’te gazetesini okurken seksen günde dünyayı dolaşmanın mümkün olduğunu öğrenir. Bu olağanüstü yolculuk 19. yüzyılda sanayi devrimiyle gelen tren ve buharlı gemi gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı sayesinde yapılabilmektedir. Kulüp arkadaşlarıyla bu yolculuğu seksen gün içinde tamamlayacağına dair bahse tutuşan Fogg, aynı gün uşağı Passepartout’yla birlikte Londra’dan ayrılır. Bu meydan okumayla başlayan bin bir türlü maceraya, bir polis soruşturmasıyla, bir de aşk hikâyesi eklenir. Yayımlandığı 1972 yılından beri popülaritesinden hiçbir şey yitirmeyen Seksen Günde Dünya Gezisi yazarın en sevilen yapıtlarından biridir. Verne’in ulaşım olanaklarının gelişmesiyle “küçülen” dünyasına, artık elektronik çağa adım atmış ve geleneksel medyanın yerini yeni medyaya bırakmasıyla bir “küresel köy”e dönüştüğünden dem vurulan günümüz dünyasından bakmak da ayrı bir macera olsa gerektir.
Londralı beyefendi Phileas Fogg, üyesi olduğu Reform-Kulüp’te gazetesini okurken seksen günde dünyayı dolaşmanın mümkün olduğunu öğrenir. Bu olağanüstü yolculuk 19. yüzyılda sanayi devrimiyle gelen tren ve buharlı gemi gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı sayesinde yapılabilmektedir. Kulüp arkadaşlarıyla bu yolc ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (5)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
İlber İlber
İlber İlber
16K UP
İnceleyen
Jules verne nin harika İngiliz tarzı biçimde yazdığı macera konulu spesifik içerikler barındıran okuduğunu anlama becerisini ve hayal gücünü harikulade geliştirecek bir kitaptır ayrıca yazarın biyografisi ve başarılarını okumanızıda tavsiye ederim.
11
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İnceleme
Kerem Koç
Kerem Koç
1,742 UP
İnceleyen
Özellille seyahat içeriği sevenler için harika! Yine Jules Verne efsanesi
9
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İnceleme
Şafak Aki
Şafak Aki
62K UP
İnceleyen
Bir Jules Verne klasiği. İlkokul yıllarında okuduğum ve çok keyif aldığım bir kitap. 19. yüzyılın bir tablosunu sunmuş yazar: Teknolojinin gelişmesi, mesafelerin kısalması, dünyanın küçülmesi ve dizginlenemeyen bir hayal gücü. Kitap ile ilgili 2004 yapımı bir film var. Hikâyeye tam olarak sadık kalınmamış ancak eğlenceli bir film. Çünkü Jackie Chan oyunuyor.
7
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İnceleme
Şehmus Savaş🚀🧑‍🚀🔭
İnceleyen10
kitap güzel bir kitaptır çoğu insanın beğendiği bir kitaptır
7
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İnceleme
Ali Aldı
Ali Aldı
79K UP
İnceleyen10
Jules Verne'in klasik romanı Seksen Günde Dünya Gezisi, macera ve keşif tutkunu okuyucular için kaçırılmayacak bir eser. Phileas Fogg ve uşağı Passepartout'un dünya çevresindeki yolculuğu, okuyucuları sımsıcak bir macera dünyasına taşır. Kitap, zamanının teknolojik sınırlarını zorlayan fantastik fikirleri ile dikkat çekerken, karakterlerin kişisel hikayeleri de okuyucuları etkisi altına alır. Seyahatleri boyunca farklı kültürleri, ülkeleri ve insanları keşfederlerken, bir yandan da kendileri hakkında öğrenimler edinirler. Sürükleyici kurgusu ve ince düşünülmüş detayları ile okuyucuları sıkmadan, bir solukta okunabilecek bir eser. İnsanın keşif ve macera arayışı üzerine güçlü bir mesaj veren bu kitap, tüm zamanların en etkileyici kitapları arasında yer alıyor.
5
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close