Tüm Reklamları Kapat
Rasathane-i Âmire

Rasathane-i Âmire

(1868-1922)
Kitap
2019
EA Puanı
10.0 10
2 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı bilim tarihi açısından oldukça önemli bir noktada yer alan Rasathane-i Amire`nin kuruluşu ve faaliyetleri incelenmiştir. 1868 yılında Avrupa rasathanelerinin teşvikleriyle kurulan kurumun, ülkemizde modern meteoroloji, astronomi ve deprem bilimlerinin benimsenmesinde oynadığı rol, birincil kaynaklar ve literatür çerçevesinde ortaya koyulmuştur. Klasik dönem rasathane kavramına kısaca değinildikten sonra Osmanlı coğrafyasında, Batı biliminin bir yansıması olan kurumun yeni uygulamaları ele alınmıştır. Meteorolojik gözlemlerin yanı sıra mevcut imkanlarla astronomi ve deprem çalışmaları da yürüten Rasathane`nin 1909`da yıkılışı ile 1911`de yeni bina ve donanımıyla tekrar faaliyete geçişi izah edilmiştir. Günümüzde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü olarak varlığını sürdüren ve 2018`de 150. kuruluş yıl dönümünü kutlayan kurumun, Osmanlı Devleti döneminden ne tür bir miras devraldığı sorusuna cevap verilmiştir.
Bu çalışmada, Osmanlı bilim tarihi açısından oldukça önemli bir noktada yer alan Rasathane-i Amire`nin kuruluşu ve faaliyetleri incelenmiştir. 1868 yılında Avrupa rasathanelerinin teşvikleriyle kurulan kurumun, ülkemizde modern meteoroloji, astronomi ve deprem bilimlerinin benimsenmesinde oynadığı rol, birincil kaynaklar ve literatür çerçevesinde o ... Daha fazla göster
Yazar
Kübra Fettahoğlu
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 2019
Yayınevi
Türk Tarih Kurumu
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 263
ISBN-10 9751742323
ISBN-13 9789751742322
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Selman Çetin
@snellman33
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close