Tüm Reklamları Kapat
Ermiş

Ermiş

Kitap
1923
EA Puanı
9.9 10
15 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
"İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm işte bu armağanda yatıyor. Ne zaman içmek için çeşmeye gelsem, diri suyun kendisini susamış bulmamda..." Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş'ten geride bıraktığı halka hitap etmesi istenir. Kent halkı ona aşk, evlilik, suç, ölüm, güzellik ve daha pek çok konuda sorular yöneltir. Aldıkları karşılık, hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamı üzerine hazine değerindeki öğütlerdir. Haklıyla haksızın, suçluyla suçsuzun, dimdik ayakta duranla düşmüşün aslında aynı insan olduğu bir yaşamdır bu...
(Tanıtım Bülteninden).
"İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm işte bu armağanda yatıyor. Ne zaman içmek için çeşmeye gelsem, diri suyun kendisini susamış bulmamda..." Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş'ten geride bır ... Daha fazla göster
Yazar
Halil Cibran
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 1923
Yayınevi
Türkiye Iş Bankası Kültür Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (3)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Yusuf İğın
İnceleyen10
“Ahlâkı sadece en güzel kıyafeti olarak taşıyan, çıplak dolaşsa daha iyidir. Ne rüzgâr ne de güneş delebilir çıplak tenini.”
7
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İnceleme
Üzeyir Yazıcı
İnceleyen9
asırlık annemin oğulları, gelgitlerin atlıları...

Halil Cibran 'dan kitap okumayalı uzun zaman oldu. Kitaplarım set halinde evdeydi ve uzun bir aradan sonra ilk kez eve geldim. İlk işim tozlanmasın diye kolileyip kaldırdığım Halil Cibran kitaplarını bulmak oldu. Ve hemen bir saat içerisinde Ermiş kitabını bitirdim. Sonrasında anladım ki aslında hafta da bir ayda bir mutlaka bir adet Halil Cibran okumak lazım. Üzerinizdeki tüm yorgunluğu alıyor, ruhunuzu dinlendiriyor, aslında kafanızın içinde olupta farkında olmadığınız soruların cevabını veriyor sizlere.

Bu kitabının aslında yüzlerce güzel incelemesi var. Her bakış açısından yüzlerce okur incelemiş o yüzden ben sadece biraz kitabın içeriğinden bahsedip bitireceğim.

Halil Cibran'ın bu kitabında artık bulunduğu yerden ayrılma zamanı gelen Ermiş'den sırasıyla orada yaşayanlar bazı konular hakkında konuşmasını istiyorlar. Bu konuları şöyle sıralayım sizlere;
Sevgi, evlilik, çocuklar, vermek, yemek içmek, çalışmak, neşe ve keder, evler, giysiler, alım ve satım, suç ve ceza, kanunlar, özgürlük, akıl ve tutku, acı, kendini bilmek, eğitim, arkadaşlık, konuşmak, zaman, iyilik ve kötülük, dua, haz, güzellik, din, ölüm...

Benim favorim halen Kum ve Köpük
4
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İnceleme
Hatice Yetişkin
İnceleyen10
Bu kitap hep gözümün önünde olsun istiyorum, insan bazen rotasını şaşırabiliyor çünkü...

haz bir özgürlük şarkısıdır ama özgürlük degildir

yasa koymaktan zevk alıyorsunuz ama onları çiğnemekten aldığınız haz daha fazla

ahlakı sadece guzel kiyafet olarak tasiyan çıplak dolaşsa daha iyidir

prangalarindan kurtulan özgürlüğünüz daha büyük bir özgürlüğün prangasi olur

sizler yaysınız, cocuklariniz ise bu yaylardan firlatilan canli oklar
0
0 Yorum
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Hasan Ok
@daanaus2108422
İnceleme Yaz
Tavsiyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close