Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?

COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?
4 dakika
147
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

Bu aslında hepimizin aklına takılan bir soru. Hepimiz için yeni olan koronavirüse neyin neden olduğunu, COVID-19'un neden ortaya çıktığını, bu durumu tamamen nasıl önleyeceğimizi veya süreci nasıl yöneteceğimizi henüz bilmiyoruz.

Ancak bağışıklık sistemimizi birçok yöntemle güçlendirebileceğimizi biliyoruz. Peki, bu yöntemlerden hangisinin gerçekten işe yaradığını nasıl bilebiliriz?

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevaplaması zor bir soru, çünkü bağışıklık sistemi kolayca ölçebileceğimiz bir şey değil. Birçok farklı bileşeni olan karmaşık, hassas bir sistem. Vücudumuzun bir kısmı için yararlı olan şeyler başka bir kısma zarar verebiliyor veya belirli bir kısmı güçlendirmek de virüsle mücadelede çok etkili olmayabiliyor.

Bu durum işleri daha da zorlaştırıyor, ne yapacağınızı bilmiyoruz. Ayrıca, başka bir virüsü engelleyen bir şeyin bu yeni koronavirüste işe yarayıp yaramayacağını nasıl bileceğiz?

Tüm Reklamları Kapat

Belli bir yaşın üstündeyseniz veya daha farkına vardığınız/varmadığınız bir sağlık durumunuz varsa (diyabet ve yüksek tansiyon gibi), ne yazık ki semptomlar ciddi olabiliyor. Bunu önlemek için her türlü önlemi almanızı öneriyoruz.

Genç ve sağlıklıysanız, komplikasyon riskiniz çok daha düşük. Virüsü kaparsanız, muhtemelen hafif semptomlarla atlatabilirsiniz ve birkaç hafta içinde tamamen iyileşebilirsiniz. Fakat bu süreçte hastalığı risk grubundan birine bulaştırabilirsiniz, bu nedenle herkesin hasta olmaması çok önemli. Ayrıca genç olup, hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde ne yazık ki hayatını kaybedenler de oldu. Yani bu virüs için, hepimizin önlem alması şart.

Belki de herhangi bir belirti göstermiyorsunuz ancak enfekte oldunuz. Bu da bir ihtimal. Bu nedenle, hijyeninize dikkat etmekve sosyal mesafe kuralını uygulamak virüsün risk altındaki kişilere bulaşmasını önlemek için oldukça önemli.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Az önce de bahsettiğimiz üzere, bilmediğimiz birçok konu var ancak yine de her bakımdan tedbirli olmakta fayda var. Bunlardan biri de bağışıklığınızı güçlü tutmak. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kolayca uygulayabileceğiniz basit bir yöntemler!

1) BESLENMENİZE ÖZEN GÖSTERİN.

Sağlıklı bir beslenme şekli, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle beraber, sizi bağışıklığınızın zayıflamasına neden olacak şeylerden de uzak tutar. Meyve ve sebzeler, vücudunuzun hastalıklarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve minerallerisağlar. Aynı zamanda sağlıklı kalmak için günlük takviyeler ve vitaminler de kullanabilirsiniz. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mükemmel bir tercihtir, fakat eksikliğini çekmiyorsanız fazlasının size bir katkısı olmayacaktır. Çinkonun her türlü virüsle savaştığı bilinmektedir ve COVID-19 için de benzersiz bir kalkan görevi görebilir. Keza kurkumin veantosiyaningibi vücudunuzu güçlendirecek takviyeleri de tercih edebilirsiniz.

Ayrıntılar için bu videoya da bakabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=yvMMDY-3UcI&feature=emb_title

2) DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz yapmanın vücudumuza ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Fakat sizi güçlü, sağlıklı ve zinde yapmanın yanında, bağışıklık sisteminize de faydası oldukça büyüktür. Bu nedenle düzenli olarak kısa bir süre dahi olsa egzersiz yapmanız, sizi hastalıklara karşı önemli ölçüde korur. Ayrıca genel sağlık durumunuzu da iyileştirdiği için, hastalık sırasındaki riskinizi azaltır.

3) BOL BOL SU İÇİN.

Susuz kalmamak için her gün yeterince su içtiğinizden emin olun. Vücudumuzun önemli bir kısmı sudan oluştuğu gibi su birçok hayati aktivitede rol alıyor. Elbette abartıya kaçmamalısınız, fakat yeterince su almak oldukça önemli. Eğer az su içiyorsanız, içmekte zorlanıyor veya unutuyorsanız hatırlatması için bir bardak suyu sürekli önünüzde tutabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

4) GÜNEŞ IŞIĞI ALIN.

Karantinadayken nasıl güneş ışığı alacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu için dışarı çıkmanıza gerek yok. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini düzenlemede anahtar görevi gören D vitaminitedarikçiniz güneşten evinizde de faydalanabilirsiniz. Elbette dışarı çıkmak kadar olmayacaktır ancak balkonunuza veya camın önünde aldığınız güneş bile fayda sağlayacaktır. Çünkü cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında, vücudumuz bu vitamini doğal olarak üretmeye başlıyor. Aksi durumda ise D vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

5) ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAYIN.

Evet, hazır karantinaya girmişken dikkatli olmakta fayda var. Sağlığımız için iyi olan ürünleri abartmadan tüketmeli ve bağışıklık sistemimizi zayıflatan aşırı şeker, alkol ve kafein gibi ürünlerden kaçınmalıyız.

6) UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN.

Doğru uyku olmadan, vücut savunma mekanizmamız ciddi şekilde tehlikeye girebilir. ABD Ulusal Uyku Vakfı, yetişkinlerin günde 7 ila 9 saat uyuması gerektiğini belirtiyor. Az uyuyan (yeterince uykusunu alamayan) insanların bağışıklık sistemin zayıflayıp, hastalıklara daha duyarlı hale geldikleri bilinmektedir.

7) TEMİZ HAVA ALIN.

Evet yine karantinadayken yapamadıklarımız arasında. Ancak odamızı ve eşyalarımızı havalandırarak bu yöntemden de faydalanabiliriz elbette. Sürekli kapalı ortamda aynı havayı solumamaya gayret gösterin.

Tüm Reklamları Kapat

Çeviri:Gamze Korkmaz

Referans:
1.DietDoctor, "Boosting your immune system to fight the coronavirus: what you need to know"
<https://www.dietdoctor.com/coronavirus>
2.Wcia, "Tips on How To Boost Your Immune System Against COVID-19"
<https://www.wcia.com/life-health/tips-on-how-to-boost-your-immune-system-against-covid-19/>
Kapak Görseli:
https://fmolhs.org/
Video:
Anadolu Sağlık Merkezi

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2023 12:36:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12678

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hidrotermal Baca
Etik
Basınç
Bilgisayar
Beyin
İngiltere
Homo Sapiens
Işık Hızı
Kan
Etimoloji
Maskeler
Fosil
Yağ
Deniz
Ara Geçiş Türleri
Sosyal Medya
Yılan
Kara Delik
Doğal Seçilim
Araştırmacılar
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Ölçüm
Deizm
Karanlık Enerji
Balık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Kime Göre
Kime Göre "Deli"? Şeytanlardan Tımarhanelere Akıl Hastalıkları...
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?. (17 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12678
Bilim, R., Kayalı, Ö. (2020, April 17). COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?. Evrim Ağacı. Retrieved September 27, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12678
R. Bilim, et al. “COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 17 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/12678.
Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, April 17, 2020. https://evrimagaci.org/s/12678.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close