Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Astrofotoğrafçılık: Yıldız İzi (Startrail) Fotoğrafları

Astrofotoğrafçılık: Yıldız İzi (Startrail) Fotoğrafları
2 dakika
257
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat
Bazı gökyüzü fotoğraflarında yıldızların arkalarında dairesel bir iz bıraktığını görürüz. Sanki yıldızlar bir şeyin etrafında dönüyor gibidir.
Bu durum Dünya’nın dönüş hareketinin doğal bir sonucudur. Dünya, kendi ekseni etrafında dönerken yıldızlar da sanki gökyüzünde hareket ediyormuş gibi görünür.
Dünya’nın dönüş eksenine yaklaşık olarak denk gelen Kutup Yıldızı tam olarak bu yüzden gece boyunca hareketsiz kalarak tek bir yönü gösterir (bkz. Kutup Yıldızı Neden Sabittir?). Diğer yıldızlar ise bu eksenin etrafında, yani Kutup Yıldızı'nın etrafında bir dolanma hareketi yapıyor gibi görünür. Fakat unutmamak gerekir ki aslında bu harekete sebep olan şey yıldızların hareketi değil, Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşüdür.
Bir yıldız izi fotoğraf çalışması. Fotoğraf: Lincoln Harrison
Bir yıldız izi fotoğraf çalışması. Fotoğraf: Lincoln Harrison
Yıldız izi fotoğrafları da tam olarak bu prensibi kullanır. Eğer fotoğraf makineniz ile uzun pozlama yaparsanız, yeterince uzun pozladığınızda yıldızların bu şekilde bir iz çıkardığını görebilirsiniz. Herhangi bir takip motoru gerektirmediğinden astrofotoğrafçılığa yeni başlamış, fotoğraf makinesi sahibi herkesin uygulayabileceği bir fotoğrafçılık tekniğidir.

Yıldız İzi Fotoğrafı İçin Teknik Bilgiler

İhtiyacınız olan şeyler bir DSLR fotoğraf makinesi ve bir üçayak (tripod). Mümkün ise titreşimi engellemek için bir uzaktan kumanda da oldukça faydalı olacaktır. (Ayrıca bkz. Teleskoplar: Kurgu (Kundak) Sistemleri)
Çekilen fotoğraflarda belirgin bir yıldızı izi görebilmek için belirli bir sürenin üzerinde pozlama yapmış olmak gerekir. Bu pozlama tek seferde olmak zorunda değildir, hatta çoğu zaman böyle bir şey mümkün olmadığından, tek kare çekilmemelidir. Bunun yerine örneğin 60’şar saniyelik 30 kare alınarak (60×30″ ile gösterilir), bir yazılım ile bu kareler birleştirilebilir.
Bu işlemi yapan çeşitli yazılımları Google’a “Startrail” yazarak bulabilirsiniz.
İpucu: İzlerin uzama miktarı yaptığınız pozlama süresince belirlenir. Dünya kendi etrafındaki dönüşünü yaklaşık 24 saatte tamamladığı için, yıldızlar kutup yıldızı etrafında 24 saatte bir tur atar. Eğer yıldızların fotoğrafta çeyrek çember çizmesini istiyorsanız toplamda 24/4=6 saat pozlama yapmanız gerekir. Fakat uzun pozlamalarda yıldızların sayısı çok olduğundan, fazla pozlandığında birbirlerini tamamladıkları için fotoğrafta bir sürü çember çizmişler gibi görünür. Dolayısıyla çoğunlukla bu kadar fazla pozlama yapmanıza gerek kalmaz.
Astrofotoğrafçılık hakkında yukarıda kullandığımız kavramlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için astrofotoğrafçılık yazı dizimizi inceleyebilirsiniz. (Bkz. Astrofotoğrafçılığa Nasıl Başlarım?)


Hazırlayan:Ögetay Kayalı
Kapak Görseli: Lincoln Harrison
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 22:38:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12779

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Kayalı. Astrofotoğrafçılık: Yıldız İzi (Startrail) Fotoğrafları. (13 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12779
Kayalı, Ö. (2020, September 13). Astrofotoğrafçılık: Yıldız İzi (Startrail) Fotoğrafları. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12779
Ö. Kayalı. “Astrofotoğrafçılık: Yıldız İzi (Startrail) Fotoğrafları.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 13 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/12779.
Kayalı, Ögetay. “Astrofotoğrafçılık: Yıldız İzi (Startrail) Fotoğrafları.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, September 13, 2020. https://evrimagaci.org/s/12779.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close