Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
20 Temmuz 2020
NEOWISE Kuyruklu Yıldızı ve Bulutsu
NEOWISE Kuyruklu Yıldızı ve Bulutsu
Açıklama
Bu gökyüzünü fotoğraflamak için vahşi hayvanlara göğüs gerecek kadar cesur musunuz? Bir astrofotoğrafçı bu cesareti gösterdi ve ödülünü hepimizle paylaştı. İlk olarak, binlerce yıldız, etkileyici bir mavilikte görünüyordu. Ardından da, en sağdaki Kaliforniya bulutsusu ve üzerinde de Kalp ve Ruh bulutsuları da dahil, kırmızı renkte parlayan birkaç bulutsu fark edilebiliyordu. Ancak bölgedeki yaban hayatına göğüs germesinin asıl sebebi, solda görülen NEOWISE kuyruklu yıldızıydı. Geçen hafta uzun pozlama ile çekilen fotoğrafların birleşiminden oluşturulan görselde, NEOWISE kuyruklu yıldızının parıldayan mavi iyon kuyruğu, Güneş ışığını yansıtan toz kuyruğu sağa doğru giderken, Güneş’ten uzağa, yukarı doğru uzanmaktadır. Miedzygórze, Polonya yakınlarında aynı konumdan 10 dakika aralıklarla çekilen üç pozlamanın birleştirilmesiyle oluşturuldu. Mehtap, önündeki yolu aydınladırken Śnieznik dağları ufukta gözükmektedir. C/2020 F3 (NEOWISE) kuyruklu yıldızı, önümüzdeki hafta yörüngesinin Dünya’ya en yakın olan noktasından geçecek. Bu geçişin ardından, 5 kilometre genişliğe sahip, buharlaşmakta olan buzlu kirtopu, Güneş Sisteminin dış bölgelerine doğru yol alırken gitgide sönecektir.
Görsel Kaynağı ve Telif Hakkı: Jarek Oszywa
Çeviren: Ege Can Karanfil
1
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10626
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 920 (%8.66)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close