Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
16 Mayıs 2020
Kara Nehir’den Antares’e
Kara Nehir’den Antares’e
Açıklama
Karanlık bir nehir, ufuktan kırmızı dev yıldız Antares yakınındaki renkli bulutlara doğru akıyor gibi gözüküyor. Bulanık görünümlü karanlık nehir, arka plandaki Samanyolu Galaksisi’nin merkez bölgesindeki yıldızları gizleyen, ağırlıklı olarak hidrojen moleküler gazı içeren tozlu bir bulutsu. Akrep (Scorpius) Takımyıldızı’nın alfa yıldızı Antares çevresindeki yıldız ışığını saçan toz alışılmadık, sarımsı bir yansıma nebulası oluşturuyor. Hemen üzerinde de, parlak, mavi çift yıldız Rho Ophiuchi, daha sıradan, tozlu mavimsi yansıma nebulasına gömülmüş durumda. Kırmızı emisyon bulutsuları da yıldızlararası uzaya saçılmış durumda. Küresel yıldız kümesi M4, Antares’in hemen sağ üstünde, renkli bulutların çok arkasında, yaklaşık 7.000 ışık yılı uzakta olsa bile, parlak bir yıldız gibi görünüyor. Karanlık nehrin kendisi ise, yaklaşık 500 ışık yılı uzaktadır. Bu etkileyici gökyüzü görüntüsünü oluşturmak için, tüm arka plan ve ön plan pozlamaları, aynı konumdan, aynı gece ve aynı kamerayla, geniş açılı bir lens yardımı ile arka arkaya yapıldı. Tüm bu uğraş sayesinde, gözümüzün tam olarak algılayamadığı parlaklık ve renklerde, nefes kesici bir görüntü oluşturuldu. 31 Ocak’ın erken saatlerinde kaydedilen bu birleşik görüntü aynı zamanda hala doğu ufkunun yakınında bulunan ve Antares’e rakip olmak için gökyüzüne yükselen Mars’ı da bize göstermekte. Parlak Mars ve onun sudaki yansıması, New Mexico’daki Bosque del Apache Ulusal Yaban Hayatı Koruma Alanında bulunan yalnız bir ağacın solunda görülebilir.
Composite Görsel Kaynağı & Telif Hakkı: Paul Schmit
Çeviren: Ege Can Karanfil
3
Kaydet
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10400
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 792 (%7.62)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close