Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

İnsan evrimi ve maymunlarla akrabalığı, %100 kanıtlanmış mıdır yoksa yalnızca güçlü bir teori midir? Bununla ilgili kanıtları bırakabilir misiniz?

1,090 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

İnsanın evrimleştiği gerçeği %100 kanıtlanmış bir gerçek ve hiçbir zaman değişmeyecek.

İnsanın evriminin detayları ise her zaman daha fazlasını öğrenebileceğimiz bir konu (bu, bilimin her alanı için böyle). Dolayısıyla bunda bir % vermek mümkün değil. Ancak bazı değişmeyecek parçalarını kesin olarak biliyoruz: Örneğin bu noktadan sonra hiçbir kanıt ortaya çıkamaz ki, insanın en yakın akrabalarının maymunlar ve primatlar değil de aslında (mesela) deniz anemonları veya kaplanlar olduğunu göstersin.

Tüm Reklamları Kapat

Öte yandan insanın en yakın akrabası olan şempanzeler ve bonobolarla ortak atasının yaşadığı tarih ve nitelikleri bir miktar değişebilir. İşte 6 milyon yıl önce değil de 8 milyon yıl önce ayrıştıkları ortaya çıkabilir. Orrorin tugenensis türü değil de şu anda bilmediğimiz bambaşka bir tür olduğu ortaya çıkabilir. Ama o durumda bile, bu ortak atanın insanın soy hattına ve şempanzelerin soy hattına dair ortak özellikler taşımak zorunda olduğu kesindir.

Benzer şekilde, insanın Neandertaller, Denisovalılar ve benzeri yakın (soyu tükenmiş) akrabalarıyla olan ilişkilerinin detayları, ilk nerede karşılaştıkları, ne düzeyde çiftleştikleri, birbirleriyle nasıl etkileştikleri neredeyse kesin olarak zaman içinde yeni veriyle değişecek detaylardır.

Tüm Reklamları Kapat

Yani bilim içinde kesin olarak bildiğimiz şeyler de var, genel hatlarının değişmeyeceğini bildiğimiz şeyler de var, detayları değişme potansiyeli olan şeyler de var, neredeyse kesin olarak değişecek (o düzeyde preliminer olan) şeyler de var.

İnsan evriminin kanıtlarıyla ilgili tek bir kaynak bulmak istiyorsanız, konu hakkındaki ders kitaplarını okumanız gerekiyor. Bilim, tekil kaynaklar üzerinden işleyen bir şey değil. Tekil araştırmaları merak ediyorsanız, Google Scholar gibi akademik arama motorlarına "human evolution evidence" gibi anahtar sözcükler yazıp çıkan makalelere bakabilirsiniz. Özellikle de "review" diye tabir edilen meta-analizler, bu konudaki çok sayıda makaleyi bir arada derleyen çalışmalar olacaktır.[1] Keza bu konuda saygın bilim iletişimcilerinin veya akademisyenlerin yazdığı kitaplar da var.

Ayrıca evrimin genel kanıtları, insan evriminin de genel kanıtlarını oluşturuyor. Bu konular hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Şunu da söyleyeyim: Biri "X'in evrimine kanıt" arayışı içindeyse, henüz evrimi (daha önemlisi bilimi) anlamamış olma ihtimali çok ama çok yüksek. Eğer kendinizi evrimi düzgün tarif edebilecek, bilimin nasıl çalıştığını anlatabilecek, bilimde kanıt nedir, gözlem nedir, teori nedir, bunların arasındaki farkları anlatabilecek noktada görmüyorsanız, muhtemelen "insan evrimine kanıt" arayışınız da çok ham bir çaba demektir. Daha temelden başlamanız daha faydalı olabilir; zira gördüğünüz kanıtı nasıl değerlendirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, yüzlerce kanıt sıralansa ne olacak?

Kaynaklar

 1. B. WOOD, et al. (2003). Human Evolution: Taxonomy And Paleobiology. Wiley, sf: 19-60. doi: 10.1046/j.1469-7580.2000.19710019.x. | Arşiv Bağlantısı
18
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Bunlar, onlarca bilim dalından gelen milyonlarca kanıt ile "bildiğimiz" konular. (Evet, teoriler içinde "bildiğimiz" şeyler de vardır.) Değişebilecek olan kısım, hangi kuyruksuz maymun türünün atamız, hangi türün kuzenimiz olduğu, hangi mekanizmalar ile nerede ve nasıl evrimleştikleri gibi ayrıntı konular olacaktır.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Ailenizle onlarca bilim dalının yardımı ile detaylı olacak yüzlerce bağımsız veri hattından gelen kanıtlara dayanarak test yaptırıyorsunuz ve hepsinde akrabalık ortaya çıkıyor. Buna rağmen "Hayır, bunlar bunu göstermez. Babam da gökten düştü ben de gökten düştüm ama analiz yapınca akraba gibi çıkıyor. Bir gün bunların hepsi çürüyecek, değişecek." demezsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Türler arası özellikler için de aynısı geçerli. Özellikler tam da evrim doğru ise ve gerçekten akraba isek olması gerektiği gibi çıkıyor ve akrabalığı ortaya koyuyor. Hatta ailenizden daha kesin bir şekilde. Yüzlerce değil, milyonlarca kanıt var. O milyonlarca kanıtta elbette "Ne zaman, hangi mekanizmalar, hangi atalar" gibi ayrıntılarda değişiklik olabilir. Ama milyonlarca kanıttan elde edilip ailenize yönelik testlerden belki milyon kat daha "iyi/kesin" bildiğimiz bir durumun değişmesi için bütün bilimin çöpe atılması gerek.

İstediğiniz kanıtlardan bazılarını kaynaklara ekliyorum.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. İnsan Evrimi: İnsanlar Nasıl Evrimleşti? İnsanların Ataları Kimlerdi? İnsanın Evriminde Hangi Türler Var?. (30 Nisan 2011). Alındığı Tarih: 10 Kasım 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.60. | Arşiv Bağlantısı
 2. U. Derin. Şempanze Ve İnsanın Evrimsel Benzerliği. (30 Mart 2022). Alındığı Tarih: 10 Kasım 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
esat kudret
esat kudret
108K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Farkımız ne?

Biyolojik olarak farkımız ne? Devede kulak...Kanıtlanmış...

Tüm Reklamları Kapat

Genetik olarak farkımız ne? Devede kulak...Kanıtlanmış...

Kültürel olarak farkımız ne? Dil mi? Buna iletişim desek farkımız kalmaz. Sosyal olmak mı? Buna kolektif yaşam desek farkımız kalmaz. Akıl mı? Biraz ilerideyiz hepsi bu. Hatta yayılma hız ve oranlarını, egemen oluşlarını baz alırsak ot'tanda geriyiz. Neyse ki artık dik duruşumuz kangurulardan sonra zikredilmiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Geriye ne kaldı? Kültür dediğimiz birikim ki mecburuz. O olmadan bu cılız halimiz ile tepede olamazdık.Başka? Ahlak mı? Toplumdan topluma değişen, hatta aynı toplum içinde zamanla değişen ve insanlığın hiç bir zaman bir bütün olarak ortaklaşmadığı, ortaklaşmayacağı bir yanılsama...

Genetik bir laboratuvara kısa bir ziyaret, basit bir emar cihazı, tomografi ve hatta röntgen bu sorunu kökünden çözer diye düşünüyorum. Charles Darwin "usta"nın kitabı okunsa da fena olmaz. Pahalı değil.

[1]

Kaynaklar

 1. Charles Darwin. Türlerin Kökeni. ISBN: 9786051715308. Yayınevi: Alfa Yayınları. sf: 504.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close