Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Evrim hakkında dinci kanalların videolarına nasıl cevap verebiliriz?

youtube'da bir videoya denk geldim genel olarak evrimin yanlışlıkları anlatılıyordu, çok fazla bir bilgim olmadığından anlayamadım birisi doğrularıyla açıklayabilir mi ? (Link, reklam olmaması için silinmiştir.)
531 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Öncelikle bu soruyu bırakmamın nedeni genel bir cevap vermek içindi. Evrim hakkında Youtube videosu çekerek evrimi çürütemezsiniz. Hele ki alıntı ya da cımbızlarla zaten hiçbir bilim sahası çürümez. O yüzden genel olarak bir videoyu çürütmemizi istemek yerine evrimi "gerçekten evrimsel biyologlardan" öğrenin. Dinci/nurcu siteler, Youtube kanalları vs gibi oluşumlardan "bilim insanları"nın ne söylediğini anlayamazsınız. Evrimsel Biyoloji yazı dizisini okuyup kendinizi geliştirebilirsiniz. "Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!" videosunda bir örneğini ve bunun neden vakit kaybı olduğunu anlayabilirsiniz. O videoda anlatıldığı şekli ile birebir aynı yöntemler kullanılarak yapılır bu videolar.

Temel düzeyde evrim öğrendikten sonra komple bir videoyu sormak yerine aklınıza takılan "argümanları" "reklam yapmadan" sorabilirsiniz. Çünkü argümanlar aynı olmasına rağmen bu tür videolar bitmez. Olabildiğince genel sormanız gerekiyor. Şimdi biraz göz atalım.

Tüm Reklamları Kapat

---

Önceden anlattığımız gibi video yine alıntı/cımbız ile ilerliyor. Ya Duane Gish gibi Hristiyan düz dünyacı/genç dünya yaratılışçısı yobazlardan alıntı yapıyorlar ya da bilimsel sözleri çarpıtıyorlar. Örneğin bir örneğini burada, burada ve burada işlemiştik. Kambriyen Patlaması gibi aşırı klasik konular. 50 milyon yıllık, evrimin 5 kat hızlı işlediği sürece "aniden yaratılış" diyorlar. Binlerce ara form örnekleri bile varken hala ara formun olmadığını iddia ediyorlar. Öksüz genler gibi teknik terimleri kullanıyorlar ki haklı gözüksünler ama öksüz genlerin evrimi çürüttüğü falan yok. Filogenetik araştırmalarda şempanze ile insan (Get Divergence Time For a Pair Of Taxa kısmında Homo-Pan arası ilişki) en yakın akraba iken kromozom kaynaşması gibi akrabalığı başka bir açıdan kanıtlayan konu ile evrimi çürütmeye çalışıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Yine "Benim aklım almıyor o halde gerçek olamaz." argümanı ile karıştırılmış evrimi ateizm ile eşitleme hatası da içeriyor. Evrimin onlarca mekanizması varken evrimi "sadece salt ve tesadüf" olarak sunuyorlar.

Bir dizi daha zaten çoktan açıklanmış şeyler öne sürüyorlar. O yüzden kendiniz evrimsel biyolojiyi evrimsel biyologlardan öğrenin, evrimi kendi kafasına göre çarpıtan kişilerden değil. Hala bir sorunuz varsa sadece soruyu sorun.

234 görüntülenme
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close