Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Gümüş Kural: Akıllı Olmak, Haklı Olmaktan Daha İyidir!

İnsani İlişkilerde Daha İyi Bir İnsan Olmak İstiyorsanız, Haklı Olmak Yerine Akıllı Olmaya Odaklanın!

Gümüş Kural: Akıllı Olmak, Haklı Olmaktan Daha İyidir! Pixabay
6 dakika
2,696
 • Bilişsel (Kognitif) Psikoloji
 • Kişilik Psikolojisi
Evrim Ağacı Akademi: Mantık Hataları, Bilişsel Önyargılar ve Safsatalar Yazı Dizisi

Bu yazı, Mantık Hataları, Bilişsel Önyargılar ve Safsatalar yazı dizisinin 74. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Tartışma Nedir? Münazara Yapmanın Önemi Nedir? Tartışmalarda Bilimsel Argümanlar Nasıl Üretilir?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Podcast
8:00
İbrahim Uzun
Seslendiren
Bionluk Logo sponsorluğunda seslendirildi.
33
 • İndir

İnsanlar çoğu zaman, yapabilecekleri doğru şeyi yapmaktan çok, haklı olduklarını kanıtlamaya ya da bir şeyi yapmaya hakları olduğu için yapmaya daha çok önem verirler. Örneğin, herhangi bir yararı olmamasına ve yalnızca partnerini kışkırtmasına rağmen, birinin bir tartışma sırasında partnerinin yaptığı önemsiz bir hatayı belirttiği anda meydana gelebilir.

Bu sorunlu zihniyet, daha az etkili iletişim ve artan kişilerarası çatışmalar gibi birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle zihniyeti ve ondan nasıl kaçınabileceğinizi anlamak önemlidir. Bu makalede, akıllı olmak ve haklı olmak arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinecek ve bu bilgiyi pratikte nasıl kullanabileceğinizi göreceksiniz. Ayrıca buna "gümüş kural" dememizin nedeni, altın kuralın daha yaygın bilinen bir başka ilkeye atfedilmiş olmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Akıllı Olmak ve Haklı Olmak Arasındaki Fark

Akıllı olmakla haklı olmak arasındaki farkı anlamak için, öncelikle bu terimlerin bu makale bağlamında ne anlama geldiğini anlamak gerekir:

 • Akıllı olmak, ideal şeyi yapmak anlamına gelir (yani en iyi sonuca yol açacağını düşündüğünüz şeyi). Örneğin, partneriniz bir hata yaptıysa, akıllı olmak, hatayı belirtmeden (belirtmeyi isteseniz bile) ona yardım etmeyi içerebilir. Çünkü bunu yapmanın gereksiz bir tartışmadan kaçınmaya yardımcı olacağını ve partnerinizin, hatalarını içselleştirmesini daha olası hale getireceğini biliyorsunuz.
 • Haklı olmak, bir şeyi haklı olduğunuzu kanıtladığı için veya yapmaya hakkınız olduğu için yapmak anlamına gelir. Örneğin, partneriniz bir hata yaptıysa bunun sadece gereksiz bir tartışmaya yol açacağını ve aynı zamanda hatalarını içselleştirme olasılığını azaltacağını bilseniz bile, haklı olmak ona "Sana söylemiştim." demeyi içerebilir.

Buna göre, mevcut bağlamda akıllı olmakla haklı olmak arasındaki fark, akıllı olmanın bir durumda yapabileceğiniz en iyi şeyi yapmayı içermesi, haklı olmanın ise, bir şeyi haklı olduğunuzu kanıtladığı veya yapmaya hakkınız olduğunu kanıtladığı için yapmanızı içermesidir.

Tüm Reklamları Kapat

Aşağıdakiler bu konuda önemli uyarılardır:

 • Bu bağlamda "haklı" olmak, ahlaki açıdan doğru olanı yapmak değildir. Ahlaksız davranışları bile içerebilir (Örneğin, sadece haklı olduğunuzu kanıtlamak için başkalarına gereksiz zarar veren bir şey söylemek).
 • "Akıllı" olmak, en iyi hareket tarzı olduğunu düşündüğünüz şeyi seçmekle ilgilidir. Bu, yapmayı seçtiğiniz şeyin mutlaka sizin için mevcut olan en iyi hareket tarzı olduğu anlamına gelmez.
 • "Akıllı" olduğunuzda en iyi hareket tarzını oluşturan şey, hedefleriniz ve değerleriniz gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin, yapılacak en iyi şeyin büyük bir bedel ödemek pahasına bir başkasına yardım etmek olduğuna karar verebilirsiniz, çünkü bu sizin ahlaki değerlerinize bağlı kalmanızı sağlayan şeydir (bkz: "altın kural").
 • Akıllı olmak, haklı olduğunuzu göstermeyi içerebilir. Örneğin, bir münazarada akıllıca olan şey, eğer seyircileri duruşunuzu desteklemeye ikna etmenin en iyi yoluysa haklı olduğunuzu göstermek mantıklıdır. Soru, neden haklı olduğunuzu göstermeye çalıştığınızdır. Bunun en iyi sonuca yol açacağına inandığınız için mi (çünkü akıllı olmayı önceliyorsunuz), yoksa haklı olduğunuzu kanıtlamak istediğiniz için mi (çünkü haklı olmayı önceliyorsunuz)?
 • Akıllı olmak, haklı olduğunuzu göstermenin en iyi yolunu bulmayı içerebilir. Örneğin, akıllı olmak, birinin hatasını işaret ederek ondan ders çıkarmayı ve bunu, haklı olduğunuzu kanıtlama konusunda sizi daha iyi hissettirecek şekilde değil, öğrenmelerine yardımcı olacak şekilde yapmaya öncelik vermeyi içerebilir. Yani, akıllı olmak sadece ne yaptığınızla değil, aynı zamanda nasıl yaptığınızla da alakalıdır.

Not: "Akıllı olmak, haklı olmaktan iyidir." özdeyişi daha özlü olarak "Haklı olma, akıllı ol." olarak da formüle edilebilir. Benzer şekilde formüle edilmiş bir İbrani atasözünün birebir çevirisidir ("עדיף להיות חכם מלהיות צודק" ve "אל תהיה צודק; תהיה חכם").

Haklı Olmak Yerine Akıllı Olmanın Örnekleri

Aşağıdaki örnekler, insanların haklı olmak yerine akıllı olmaya odaklanarak fayda sağlayabileceği durumları göstermektedir:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Birisi son derece duygusal bir olayı ifade ederken (örneğin, yaşadıkları acılar) küçük bir dilbilgisi hatası yaparsa, genellikle hatayı görmezden gelmek, onu belirtmekten daha iyidir.
 • Birisi zararsız bir plasebodan yararlanıyorsa ve bunun sebebi, onun bir plasebo olduğunun farkında değilse, ondan yararlanmaya devam edebilmeleri için genellikle onlara bunun bir plasebo olduğunu söylememek daha iyidir.
 • Birisi bir forumda saçma sapan şeyler söylüyorsa genellikle anlamsız bir tartışmaya sürüklenmek yerine onları görmezden gelmek daha iyidir.
 • İnsanları bir şeye ikna etmeye çalışan bir aktivistseniz, duruşunuzu onları kışkırtacak ve sizi görmezden gelmesine neden olacak şekilde değil, onları dinlemeye teşvik edecek şekilde sunmak genellikle daha iyidir.
 • Bir yolu geçmek üzereyseniz, yaralanma veya ölüm riskinizi azaltmak için yol hakkınız olsa bile trafiği kontrol etmek genellikle daha iyidir.

Akıllı Olmak Neden Haklı Olmaktan Daha İyidir?

Akıllı olmak, en iyi sonuca götüreceğini düşündüğünüz şeyi yapmakla ilgili olduğundan, temel avantajı, genellikle hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmasıdır. Bu hedefler, daha ikna edici olmayı, daha iyi kişilerarası ilişkilere sahip olmayı ve tartışmalarınızı seçerek değerli kaynakları (zaman, çaba vs.) korumayı içerebilir.

Ayrıca, akıllı olmanın çoğu zaman dolaylı faydaları olabilir. Örneğin, dürtüsel olarak hareket etmek yerine durumlar üzerinde düşünmeyi öğrenmeyi, en uygun hareket tarzını seçerek -daha kolay değil- kendi kendini kontrol etmeyi öğrenmeyi ve başkalarının sizi daha yetkin olarak algılamasını sağlamayı içerebilir.

Akıllı Olduğunuzdan Nasıl Emin Olursunuz?

Akıllı olduğunuzdan emin olmanın anahtarı kendinize harekete geçmeden önce veya hareket esnasında şu soruyu sormaktır: Şu anda yapabileceğim en iyi şey bu mu? Eylemlerinizin yapılabilecek en iyi eylemler arasında olmadığını fark ederseniz davranışınızı buna göre değiştirmelisiniz.

Bu soruyu göz önünde tutarken, mevcut eylemleri ve bunlarla ilişkili sonuçları açıkça belirlemek ve bu sonuçların genel hedeflerinizle nasıl uyumlu olduğunu düşünmek yardımcı olabilir.

Haklı olmaktansa akıllı olmaya öncelik vermekte zorlanıyorsanız, aklınızda tutabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Bir şeyi yapabiliyor olmanız veya yapmaya hakkınız olması, yapmanız gerektiği anlamına gelmez.
 • Akıllı olmaya, haklı olmaya öncelik vermemekten en çok zarar görecek olan genellikle sizsiniz.
 • Haklı olma arzusu genellikle güvensizlik veya ego gibi sorunlar tarafından yönlendirilir. Akıllı olmak genellikle daha zordur ve durumlar üzerinde dikkatlice düşünerek özdenetim yapmanızı gerektirir.
 • Ne yapacağınıza karar verirken, bir arkadaşınızın sizin durumunuzda olsaydı ona ne tavsiyede bulunacağınızı düşünmek psikolojik bir mesafe yaratmaya yardımcı olabilir.

Son olarak, tüm bunlar, haklı olmayı umursamamanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, öncelikle haklı olma arzusuna dayanarak değil, mümkün olan en iyi sonuçlara yol açması beklenecek şekilde hareket etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu önceliklerinizi belirleyerek yapmalısınız.

Özet ve Sonuçlar

 • Mevcut bağlamda, akıllı olmak, bir durumda yapabileceğiniz en iyi şeyi yapmayı içerirken; haklı olmak, bir şeyi haklı olduğunuzu kanıtladığı veya yapmaya hakkınız olduğu için yapmayı içerir.
 • Örneğin, eşiniz bir hata yaptıysa akıllı olmak, onu içselleştirmeye teşvik edecek bir şekilde hatalarıyla başa çıkmasına yardımcı olmayı içerebilirken, haklı olmak gereksiz yere “Sana söylemiştim.” demeyi içerebilir.
 • Hedeflerinize ulaşmak, daha ikna edici olmak, daha iyi kişilerarası ilişkilere sahip olmak ve anlık hareket etmek yerine durumlar üzerinde düşünmeyi öğrenmek de dahil olmak üzere, haklı olmaktan ziyade akıllı olmanın çeşitli potansiyel avantajları vardır.
 • Harekete geçmeden önce veya hareket esnasında akıllı olduğunuzdan emin olmanın anahtarı kendinize şu soruyu sormaktır: Şu anda yapabileceğim en iyi şey bu mu?
 • Bu, haklı olmayı umursamamanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, önceliklerinize göre belirlendiği şekilde, mümkün olan en iyi sonuçlara yol açması beklenen bir şekilde hareket etmeniz gerektiği anlamına gelir.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Mantık Hataları, Bilişsel Önyargılar ve Safsatalar Yazı Dizisi

Bu yazı, Mantık Hataları, Bilişsel Önyargılar ve Safsatalar yazı dizisinin 74. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Tartışma Nedir? Münazara Yapmanın Önemi Nedir? Tartışmalarda Bilimsel Argümanlar Nasıl Üretilir?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
29
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 25
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 1
 • Bilim Budur! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/02/2023 09:30:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12580

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Dalga Boyu
Nükleik Asit
Wuhan
Kuyruksuz Maymun
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kartal
Eşey
Ana Bulaşma Mekanizması
Afrika
Tehlike
Yüksek
Olumsuz
Hücre
Yumurta
Rna
Canlılık Cansızlık
Kadın Doğum
Hücre Biyolojisi
Dinozor
Cansız
Yapay Zeka
Uydu
Evrim Teorisi
Uzun
İlişki
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Shatz, et al. Gümüş Kural: Akıllı Olmak, Haklı Olmaktan Daha İyidir!. (5 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 9 Şubat 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12580
Shatz, I., Bakırcı, Ç. M., Selamet, . (2022, October 05). Gümüş Kural: Akıllı Olmak, Haklı Olmaktan Daha İyidir!. Evrim Ağacı. Retrieved February 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12580
I. Shatz, et al. “Gümüş Kural: Akıllı Olmak, Haklı Olmaktan Daha İyidir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12580.
Shatz, Itamar. Bakırcı, Çağrı Mert. Selamet, . “Gümüş Kural: Akıllı Olmak, Haklı Olmaktan Daha İyidir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12580.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.