Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Alper G
Alper G
1,372 UP
Üye
2

İnsanlar olarak bonobolarla mı daha yakın akrabayız yoksa şempanzelerle mi?

Hangisi ile daha yakın akrabayız?
301 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yunus Emre Çelik
Öğrenci, Okur

Evrimağacı'nda 2011 yılında yazılan makalede bu soruya ilişkin doğrudan bir yanıt var. İnsanların genomu kendi içinde %99,99 benzerlik göstermekte ve yine insanların genomu şempanzelerle (Pan troglodytes) %98,77 oranında ve şempanzelerin en yakın akrabası olan bonobolarla [Pan paniscus (bayağı şempanze) ] %88-96 oranında benzerlik göstermektedir. [1]

Şempanzeler ve insanlar taksonomik sınıflandırmada Hominidae (insansılar) Familyasının Homini (İnsansılar) oymağının üyesidir. Günümüzden 6-7 milyon yıl önce ise şempanzelerin ve bonoboların üyesi olduğu Pan cinsi ile bizim içinde bulunduğumuz Homo cinsi birbirinden anlamlı ölçüden ayrıldılar. Bonobolar ve şempanzeler Pan cinsinin içinde birer türdür. Ve birbirlerinden bundan 2 milyon yıl önce ayrılmışlardır. [2] Şempanze ve bonoboların kendi arasındaki genetik benzerliği ise %99,6 oranındadır. Bonobolar ve insanların genomu ise %98.7 aynıdır. [3]

Kısacası insan genomu şempanzeler ile %98,77 ve bonobolar ile %98,7 aynıdır. Akrabalığı genetik olarak düşünmezsek ve sosyal davranışlara bakarsak ayrı bir sonuca ulaşabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

147 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı, B. Dallı, et al. Gen Benzerliği (Genetik Benzerlik) Nedir? İnsan Genomu, Diğer Canlılara Ne Kadar Benzer?. (18 Nisan 2011). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2021. Alındığı Yer: Evrimağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı, M. Taş, et al. İnsansıların Evrimi: Hominoidea, Hominidae, Homininae, Hominini, Hominina Ve Homo (Sapiens). (8 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2021. Alındığı Yer: Evrimağacı | Arşiv Bağlantısı
 3. Ç. M. Bakırcı. İnsan Ve Maymunlarda 2. Kromozom: Diğer Maymun Türleriyle Akrabalığa Yönelik Tartışmaya Yer Bırakmayan Kanıt!. (8 Ekim 2014). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2021. Alındığı Yer: Evrimağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close