Yükleniyor...

Terime Git
Kapat

Evrim Nedir?

Yazar:
Podcast Seslendirmeni: HazalAvad
Video Seslendirmeni / Dublajcı: UmutEfe
Okunma Sayısı: 91,012
Okunma Süresi: 3 dakika 22 saniye
Yayınlanma Tarihi: 11/11/2012 23:01
Son Düzenlenme: 12/02/2020 15:48

Özgün İçerik

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Tarayıcınız HTML5 ses formatını desteklemiyor.

Bu yazı, Evrime Giriş yazı dizisinin 1. yazısıdır. Dizideki tüm yazıları görmek için buraya tıklayınız. Yazı dizileri, EA Akademi'nin bir parçasıdır.

En kısa tanımıyla evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir. Bu tanımdaki her bir basamak, evrim için olmazsa olmazdır:

Bu tanımın dışladığı ve hesaba katmadığı birkaç unsur vardır. Bunları vurgulamak, evrime dair kavramları daha da netleştirecektir:

Faydalı Olabilecek Videolar

Bu konularla ilgili olarak bazı videolar paylaşmak faydalı olacak diye düşünüyoruz. Aşağıda bunları bulabilirsiniz. Ayrıca Evrim Ağacı Akademi bünyesindeki Evrimsel Biyoloji makale arşivini de buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

Bu video, Stated Clearly tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından seslendirilmiştir. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.
Stated Clearly

Öğrenmeye Devam Edin!

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. B. K. Hall, et al. (2007). Strickberger's Evolution. ISBN: 978-0763700669. Yayınevi: Jones and Bartlett Publishers.
  2. J. Cracraft, et al. (2004). Assembling The Tree Of Life. ISBN: 0-19-517234-5. Yayınevi: Oxford University Press.

Etiketler

Kategoriler