Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en önde gelen ve en çok ziyaret edilen, en güvenilir bilim platformlarından birisidir. Evrim Ağacı, bilimi halka anlatmak isteyen ve kendisi gibi bilimseverler ile etkileşime geçmek isteyen herkes için ortak bir platformdur. Bu noktaya ulaşmak ve bu platformu Türkiye'deki bilimseverlerin hizmetine tamamen ücretsiz bir şekilde sunmak için çok çalıştık ve edindiğimiz bu başarıları sürdürmek için de azimle çalışmaya devam etmekteyiz.

Kitle Fonlama

Burada da detaylarını izah ettiğimiz gibi, Evrim Ağacı bizim tek mesleğimiz; dolayısıyla çalışmalarımızı bağımsız olarak sürdürebilmek için maddi kaynaklar yaratmak durumundayız. Bizler için bağımsızlığımızın ve sürdürülebilirliğimizin en önemli kaynağı kitle fonlama destekleri... Yani okurlarımızın tek seferlik veya aylık olarak Patreon ve Kreosus üzerinden bize yaptıkları destekler... Bu destekler sayesinde yola devam edebilmekte ve içeriklerimizi %100 ücretsiz tutabilmekteyiz. Bu konuda çok daha detaylı bir tartışmayı ve bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Fakat kitle fonlamada hedeflenen düzeyleri tutturmak oldukça zor bir iş ve uzun yıllar alabiliyor. Bu nedenle diğer yöntemlerle eksiklerimizi kapatmaya çalışmaktayız.

Reklamlar

Buna ek olarak Evrim Ağacı genelinde, birçok diğer platformun yaptığı gibi, Google Reklamlar aracını kullanmaktayız. Bu reklamlarda gösterilenler, Google'ın sizin için uygun olduğunu düşündüğü reklamlardır ve bizim tarafımızdan seçilmemektedir.

Ayrıca çeşitli kişiler, firmalar ve organizasyonlardan da reklamlar alabilmekteyiz. Bu reklamlar, sitemizde çıkan Google Reklamlar kutularından bir veya birkaçının yerinde yer alabilmektedir.

Sponsorlu İçerikler

Buna ek olarak, güvendiğimiz yayıncılardan sponsorlu içerikler de alabilmekteyiz. Sponsorlu içerikler, bilimle ilişkili bir konuda bir firmanın, kurumun veya organizasyonun Evrim Ağacı okurlarına bilgi verme amacıyla yazıp yayınladığı, bilimsel standartlara uygun yazılı içeriklerdir.

Bu içerikler içinde kimi zaman spesifik bir ürüne dair bilgiler verilebiliyor olsa da, çoğu durumda sadece o firmayla ilişkili bir bilimsel konunun tanıtımı yapılmakta ve daha fazla bilgi almak için firmanın internet sitesine yönlendiren bağlantılar kullanılmaktadır.

Sponsorluk/Reklam Felsefemiz

Söylediğimiz gibi, bizi aslen ayakta tutan gelir kaynağımız, Evrim Ağacı'nın çalışmalarını sürdürülmeye değer bulan ve reklamlara/sponsorluklara muhtaç olmasını istemeyen okurlarımızdan gelen Patreon ve Kreosus destekleridir. Sponsorluklar ve reklamlar ana gelir kaynağımız olmadığı ve sadece destekleyici bir rolde bulunduğu için, ayrıca biz bir bilim platformu olduğumuz ve güvenilirliğimizi korumak bizim için had safhada öneme sahip olduğu için, sponsorlu içeriklere bakış açımız, birçok diğer oluşumunkinden birazcık farklı diyebiliriz:

Bizler, kitle fonlama odaklı bir gelir modeline sahip olduğumuz için, sponsorlarımızın desteklerini Patreon ve Kreosus ailemizin yükünü hafifletici bir "ek kaynak" olarak görüyoruz. Bu nedenle çok sayıda firmadan çok sayıda sponsorlu içerik almak yerine, sponsorlu bir içeriği göstermenin getirdiği önyargı ve firmaların bizden ve okurlarımızdan sağladığı faydaya değecek düzeyde bir sponsorluk anlaşması talep etmekteyiz.

Bir diğer deyişle, sponsorluk ücretlerimizi normalden çok yüksekte tutmaktayız ve bu sayede sadece gerçekten Evrim Ağacı ailesine değer veren firma ve kurumlarla kısıtlandırmaktayız.

Editöryal Standartlar

Evrim Ağacı'nda yayınlanan hiçbir sponsorlu içerik bilim-dışı veya bilimsel kaynaklarla desteklenmeyen biçimde olamaz. Dahası, tüm sponsorlu içerikler, Evrim Ağacı'nın geri kalanı gibi okurlara bilgi verici ve eğitici nitelikte olmak zorundadır.

Sponsorlu içeriklerimizin hepsini, diğer tüm içeriklerimizle aynı editöryal standartlara tabi tutmaktayız. Bu sayede, okurlarımıza %100 doğru ve akademik kaynaklarla desteklenmiş içerikler sunmayan hiçbir firma ile çalışmamaktayız.

Şeffaflık

Her işimizde olduğu gibi, bu sponsorluklarda da şeffaflığı ve okurlarımızı önceden bilgilendirmeyi temel bir mesuliyet olarak görüyoruz. Bu nedenle içeriklerimizin en başındaki İçerik Özgünlüğü kısmında bu sponsorlu içerikleri bildirmekteyiz. Dolayısıyla daha içeriğe başlamadan bu durumu bilmeniz mümkün.

Bugüne kadar reklam veya sponsorlu içerik aldığımız kişi, kurum ve organizasyonlar şöyle:

 • Evrim Ağacı'nda şu ana kadar hiçbir özel reklam yayınlanmamıştır.
 • Evrim Ağacı'nda şu ana kadar hiçbir sponsorlu içerik yayınlanmamıştır.

Sponsorlu İçerik Yayınlamak İçin

Eğer Evrim Ağacı'nda sponsorlu bir içerik yayınlamak isterseniz, içeriğinizi akademik kaynaklarıyla birlikte e-posta yoluyla tarafımıza iletebilir ve ücret tarifemizi edinebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/09/2019 14:13:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7962

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantığın bir gün popüler olacağı hayaline aldanmayalım. Tutkular ve duygular popüler olabilir; mantıksa her zaman azınlığın malı olacaktır.”
Johann Wolfgang von Goethe
Geri Bildirim Gönder