Paylaşım Yap

Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar

Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar Pixabay
1 dakika
661
 • Özgün

Görüş makaleleri, Evrim Ağacı'nın genel içerik kurallarından kısmen farklı olan, bilimsel kavram ve gelişmeleri öğretme amacı gütmek zorunda olmayan, yazarların bireysel kanaat ve fikirlerine daha ağırlıkla yer verdikleri yazılardır. Bu görüş yazıları iki ana başlıkta toplanmaktadır:

 1. Yazar Görüşü (Op-Ed): Makalenin yazarının kendi görüşlerine yer verdiği görüş makaleleridir. Bu görüşler, Evrim Ağacı'nın yöneticileri, editörleri ve diğer yazarları tarafından kabul edilmek veya desteklenmek zorunda değildir. Bu tarz metinlerin amacı, özgür düşünce ve ifade özgürlüğünü pekiştirecek bir şekilde, Evrim Ağacı platformunun iletişim kanallarını kullanabilmek ve Evrim Ağacı okurlarına görüş aktarabilmektir.
 2. Editör Görüşü (Editöryal): Evrim Ağacı yöneticileri ve/veya editörleri tarafından kaleme alınan, Evrim Ağacı'nın belli bir konudaki resmi pozisyonunu ilan etme veya güncel bir konuyla ilgili fikir veya gelişmeleri kamuoyuna duyurma gibi amaçlar güden metinlerdir.

Yazar Görüşü (Op-Ed) makaleleri genellikle davet yoluyla olmaktadır. Yazar Görüşü'ne yer verdiğimiz isimler, söz konusu alanlarda akademik veya deneyimsel becerilerini ispat etmiş, ele aldıkları konuyla ilgili uzmanlıkları bulunan, dolayısıyla yorumları geniş bir kitle tarafından tüketilmesinde toplumsal fayda olduğuna inanılan isimlerdir. Kimi zaman bilim veya felsefeyle ilgili çeşitli çevrelerde söz hakkı bulunan, yükselmekte olan yazar, düşünür veya araştırmacılara da yer verilebilmektedir. Yazar Görüşü konusunda kimlere yer verileceği tamamen Evrim Ağacı editörlerinin ve yöneticilerinin tercihidir.

Eğer Evrim Ağacı'ndan bir davet almadıysanız ancak Yazar Görüşü (Op-Ed) makalesi yayınlamak isterseniz, öncelikle buradaki formu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında bize [email protected] üzerinden ulaşarak, hangi konuda yazmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Yazar Görüşü (Op-Ed) metinlerinde bilimsel düşünce ve yapıcı eleştiri sınırları geçerlidir.

Yazar Görüşü ve Editöryal metinlerin tamamı, Yazılı İçerik Kuralları'na tabidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/04/2024 00:12:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8002

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Nükleotit
Dünya Sağlık Örgütü
Yıldızlar
Ölçüm
Genel Halk
Yakınsak Evrim
Paleontoloji
Hızlı
Küresel Isınma
Yaşamın Başlangıcı
İlaç
Fizik
Mit
Yatay Gen Transferi
Doğru
Tohum
Dünya
Tahmin
Gen İfadesi
Zooloji
Yeşil
Nobel Ödülü
Kanser
Kitlesel Yok Oluş
Eşey
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar. (28 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8002
Bakırcı, Ç. M. (2019, September 28). Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar. Evrim Ağacı. Retrieved April 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8002
Ç. M. Bakırcı. “Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Sep. 2019, https://evrimagaci.org/s/8002.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 28, 2019. https://evrimagaci.org/s/8002.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close