Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar

Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar Pixabay
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Görüş makaleleri, Evrim Ağacı'nın genel içerik kurallarından kısmen farklı olan, bilimsel kavram ve gelişmeleri öğretme amacı gütmek zorunda olmayan, yazarların bireysel kanaat ve fikirlerine daha ağırlıkla yer verdikleri yazılardır. Bu görüş yazıları iki ana başlıkta toplanmaktadır:

 1. Yazar Görüşü (Op-Ed): Makalenin yazarının kendi görüşlerine yer verdiği görüş makaleleridir. Bu görüşler, Evrim Ağacı'nın yöneticileri, editörleri ve diğer yazarları tarafından kabul edilmek veya desteklenmek zorunda değildir. Bu tarz metinlerin amacı, özgür düşünce ve ifade özgürlüğünü pekiştirecek bir şekilde, Evrim Ağacı platformunun iletişim kanallarını kullanabilmek ve Evrim Ağacı okurlarına görüş aktarabilmektir.
 2. Editör Görüşü (Editöryal): Evrim Ağacı yöneticileri ve/veya editörleri tarafından kaleme alınan, Evrim Ağacı'nın belli bir konudaki resmi pozisyonunu ilan etme veya güncel bir konuyla ilgili fikir veya gelişmeleri kamuoyuna duyurma gibi amaçlar güden metinlerdir.

Yazar Görüşü (Op-Ed) makaleleri genellikle davet yoluyla olmaktadır. Yazar Görüşü'ne yer verdiğimiz isimler, söz konusu alanlarda akademik veya deneyimsel becerilerini ispat etmiş, ele aldıkları konuyla ilgili uzmanlıkları bulunan, dolayısıyla yorumları geniş bir kitle tarafından tüketilmesinde toplumsal fayda olduğuna inanılan isimlerdir. Kimi zaman bilim veya felsefeyle ilgili çeşitli çevrelerde söz hakkı bulunan, yükselmekte olan yazar, düşünür veya araştırmacılara da yer verilebilmektedir. Yazar Görüşü konusunda kimlere yer verileceği tamamen Evrim Ağacı editörlerinin ve yöneticilerinin tercihidir.

Eğer Evrim Ağacı'ndan bir davet almadıysanız ancak Yazar Görüşü (Op-Ed) makalesi yayınlamak isterseniz, öncelikle buradaki formu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında bize [email protected] üzerinden ulaşarak, hangi konuda yazmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Yazar Görüşü (Op-Ed) metinlerinde bilimsel düşünce ve yapıcı eleştiri sınırları geçerlidir.

Yazar Görüşü ve Editöryal metinlerin tamamı, Yazılı İçerik Kuralları'na tabidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 20:04:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8002

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
İspat
Erkek
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Çocuk
Stephen Hawking
Hastalık Kataloğu
Hafıza
Balina
Ara Geçiş Türleri
Sürüngen
Evrim Ağacı Duyurusu
Toplumsal Cinsiyet
Safsata
Kuyrukluyıldız
Sinaps
Bebek Doğumu
Samanyolu Galaksisi
Doğum
Kedi
Hamilelik
Hücre
Kanser
Evrim Ağacı
Abd
Evrimsel Psikoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Okul, hayata hazırlık olmamalı. Okul, hayat olmalı.”
Elbert Hubbard
Geri Bildirim Gönder