Evrim Ağacı

Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar

Görüş Makalesi Yayınlamak İçin Uyulması Gereken Kurallar Pixabay

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Görüş makaleleri, Evrim Ağacı'nın genel içerik kurallarından kısmen farklı olan, bilimsel kavram ve gelişmeleri öğretme amacı gütmek zorunda olmayan, yazarların bireysel kanaat ve fikirlerine daha ağırlıkla yer verdikleri yazılardır. Bu görüş yazıları iki ana başlıkta toplanmaktadır:

 1. Yazar Görüşü (Op-Ed): Makalenin yazarının kendi görüşlerine yer verdiği görüş makaleleridir. Bu görüşler, Evrim Ağacı'nın yöneticileri, editörleri ve diğer yazarları tarafından kabul edilmek veya desteklenmek zorunda değildir. Bu tarz metinlerin amacı, özgür düşünce ve ifade özgürlüğünü pekiştirecek bir şekilde, Evrim Ağacı platformunun iletişim kanallarını kullanabilmek ve Evrim Ağacı okurlarına görüş aktarabilmektir.
 2. Editör Görüşü (Editöryal): Evrim Ağacı yöneticileri ve/veya editörleri tarafından kaleme alınan, Evrim Ağacı'nın belli bir konudaki resmi pozisyonunu ilan etme veya güncel bir konuyla ilgili fikir veya gelişmeleri kamuoyuna duyurma gibi amaçlar güden metinlerdir.

Yazar Görüşü (Op-Ed) makaleleri genellikle davet yoluyla olmaktadır. Yazar Görüşü'ne yer verdiğimiz isimler, söz konusu alanlarda akademik veya deneyimsel becerilerini ispat etmiş, ele aldıkları konuyla ilgili uzmanlıkları bulunan, dolayısıyla yorumları geniş bir kitle tarafından tüketilmesinde toplumsal fayda olduğuna inanılan isimlerdir. Kimi zaman bilim veya felsefeyle ilgili çeşitli çevrelerde söz hakkı bulunan, yükselmekte olan yazar, düşünür veya araştırmacılara da yer verilebilmektedir. Yazar Görüşü konusunda kimlere yer verileceği tamamen Evrim Ağacı editörlerinin ve yöneticilerinin tercihidir.

Eğer Evrim Ağacı'ndan bir davet almadıysanız ancak Yazar Görüşü (Op-Ed) makalesi yayınlamak isterseniz, öncelikle buradaki formu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında bize [email protected] üzerinden ulaşarak, hangi konuda yazmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Yazar Görüşü (Op-Ed) metinlerinde bilimsel düşünce ve yapıcı eleştiri sınırları geçerlidir.

Yazar Görüşü ve Editöryal metinlerin tamamı, Yazılı İçerik Kuralları'na tabidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2020 07:29:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8002

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Su
Yeme
Hamilelik
Makroevrim
Okyanus
Astronomi
Goril
Maskeler
Sanat
Sosyal
Cinsiyet
Güve
Beslenme Biçimi
Mikroevrim
Richard Dawkins
Renk
Nöron Hücresi
Hafıza
Nükleotit
Antropoloji
İnsan Evrimi
Biyoloji
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Bebek
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hedefe ulaşmamı mümkün kılan tek şey azmimdir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder