Bu Reklamı Kapat

Düzeltme ve Yayından Kaldırma Politikası

Düzeltme ve Yayından Kaldırma Politikası Pixabay
Bu Reklamı Kapat
4 dakika
2,780 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nda bilimsel gerçekler her şeyin üzerinde tutulur. Buna rağmen, Evrim Ağacı'nın çalışanları birer insandır ve dolayısıyla hataya açıktırlar. Benzer şekilde, yeni gelen veriler ışığında eski bilgiler hatalı konuma düşebilirler ve bunların güncellenmeleri gerekebilir. Bu gibi durumlarda Evrim Ağacı, açık bir Düzeltme notu ile, metin içinde yapılan kapsamlı düzeltmelerin tüm okurlar tarafından görülebilmesini sağlar. Ancak maddi hatalar veya basit hatalar bu sistemin dışındadır.

Evrim Ağacı İçeriklerindeki Hatalı Bilgi veya Yorumlara Yönelik Tutum

Eğer bir içerikte hata olduğu düşünülecek olursa, içerik yayından kaldırılarak incelemeye alınabilir. Evrim Ağacı'na ulaştırılan şikayetler ve geri bildirimler ışığında, eldeki ek kaynaklar incelenerek içerik gözden geçirilir. Eğer gerçekten bir hata olduğu sonucuna varılırsa, içeriğin sonunda düzeltme bilgisi paylaşılır. 

Yapılan hata, makalenin ana fikrini veya halka aktardığı bilgileri köklü bir şekilde değiştirebilecek ya da bir kişiyi, kurumu, etkinliği, vb. etkileyebilecek nitelikteyse, düzeltme ile birlikte sosyal medya üzerinden özür dilenir. Özrün niteliğine editörler ve/veya yöneticiler karar verir.

Eğer yapılan düzenleme üzerine tekrar bir güncelleme ya da düzeltme yapılması gerekirse, aynı adımlar tekrarlanır. 

Evrim Ağacı'ndaki içerikler yasal yollarla tekzip edildiğinde de aynı kurallar geçerlidir. Hata tespit edilirse tekzip yayınlanır ve içerik bir açıklamayla kaldırılır.

Zamanla Değişen Bilim Hakkında Tutum

Evrim Ağacı; veri, kanıt, bulgu veya araştırma sonuçlarının ne olduğu veya ne olması gerektiğini belirleme ve seçme yükümlülüğüne veya yetkisine sahip değildir. Dolayısıyla bir araştırma, eğer ki akademik süreçten geçerek, saygın ve hakemli bir dergide yayınlandıysa, Evrim Ağacı için haber veya içerik değeri var ve bilimsel anlamda geçerli bir çalışma demektir.

Bir çalışma üzerinden yıllar geçse bile ve işlediğimiz bir akademik çalışma geçerliliğini veya gündem değerini yitirse bile, Evrim Ağacı'nın arşivinde bulundurulmaya devam edilecektir (tıpkı akademik dergilerin, "eski" akademik makaleleri yayından kaldırmaması gibi).

Ancak bilim, durmaksızın değişen ve gelişen bir uğraş olduğu için, bilimsel arenada yaşanan bazı gelişmeler, içeriklere müdahale edilmesi gereksinimini doğurabilir. Bunlara yönelik tutumlarımızı aşağıda bulabilirsiniz:

Geri Çekilen Makalaler

Evrim Ağacı'nda haberi yapılan veya hakkında içerik üretilen bir akademik makale, söz konusu akademik makale hakemli dergiden resmi olarak geri çekilecek olursa yayından kaldırılır veya metin başına bir not ile bu durum bildirilir.

Akademik Çalışmalardaki Hatalar

Evrim Ağacı'nda ele alınan bir makale veya çalışmaya yönelik yeni bulgular, Evrim Ağacı'ndaki bir içeriğin düzenlenmesini gerektirecek boyutta olursa, söz konusu güncellemeler içeriğin en alt kısmında, içerikte ne tür değişiklikler yapıldığıyla birlikte belirtilir. Güncellemeler sosyal medya üzerinden duyurulmaz.

Bir Konuda Daha Güncel, Yeni Bir Çalışma Yayınlanması

Evrim Ağacı, bir alandaki bütün çalışmaları kapsayamaz; dolayısıyla bir konuyla ilgili bütün olgu ve bulguları eksiksiz olarak veremeyebilir. Buna rağmen, tüm yazar, editör ve yönetim kadrosu, bir konunu tüm akademik ve bilimsel taraflarını zaman içinde olabildiğince işlemeye önem göstermektedir.

Bir çalışmanın sonradan başka çalışmalarla yanlışlanması veya ek araştırmalarla bulgularının kapsamının değişmesi, orijinal çalışma ile ilgili içeriği (özellikle de haber içeriklerini) değiştirmeyi gerektirmez. Bunun yerine, talep edilmesi veya eski çalışmanın sonuçlarını köklü bir şekilde etkilemesi halinde yeni bulgular ek içerik olarak hazırlanır ve uygun görülen diğer yazılara yeni yazıyla ilgili eklemeler yapılır.

Bunun en büyük faydası, bilimde birbiriyle çelişebilen (ama dürüst bir şekilde elde edilmiş) akademik sonuçların her birine yer verebilmek ve bunun bilimde doğal olduğunu gösterebilmektir. Bilimde her zaman siyah ve beyaz yoktur ve veriler aksi yönde bulgulara işaret edebilir.

Bununla ilgili güzel bir örneği, cep telefonu ve radyasyon ilişkisini araştıran şuradaki ve buradaki yazılarımızda görebilirsiniz. Bir diğer örneği, bilgisayar oyunları ve şiddet araştırmalarında görmek mümkün (buradaki ve buradaki yazılarımıza bakabilirsiniz). Daha meşhur bir örnek olarak ise, besin ve kanser ilişkisini gösteren çalışmalarla ilgili bir çevirimizi buradan görebilirsiniz.

Telif Hakkı

Eğer sitemizde yayınlanan bir içerik (özellikle de çeviri içerikler), yayın sahibi tarafından talep edilmesi halinde derhal yayından kaldırılır. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradaki dokümanımızdan alabilirsiniz.

Evrim Ağacı'ndaki Yazılardaki Hata veya Eksikleri Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Evrim Ağacı, tüm Dünya'daki Türkçe konuşan bilimseverlerin ortak emekleriyle büyüyen bir bilim platformudur. Dolayısıyla eğer ki akademik bir konuda daha başarılı olmamızı veya eksiklerimizi gidermemizi istiyorsanız, bize yardımcı olabilirsiniz.

Eğer Okur İseniz...

Eğer sitemizde veya sitemizdeki içeriklerde bir hata görecek olursanız, lütfen sitenin sağ alt tarafında çıkan geri bildirim tuşuna tıklayarak, "Geri Bildirim" seçeneği altından uygun bir başlığı seçip, hatayı tarafımıza bildiriniz. Ancak bunu yaparken Yapıcı Eleştiri kurallarına uyduğunuzdan ve mutlaka hata iddianızı destekleyen akademik çalışmalara giden bağlantıları (kaynakları) eklediğinizden emin olunuz.

Sosyal medya üzerinden yaptığınız geri bildirimler gözümüzden kaçabilir; dolayısıyla mutlaka geri bildirim tuşunu kullandığınızdan emin olunuz.

Eğer Akademisyen veya Uzman İseniz...

Eğer uzmanı olduğunuz alanda hatalı veya eksik olarak ele aldığımız bir konu varsa, lütfen "Eğer Okur İseniz..." başlığındaki geri bildirim tuşunu kullanarak veya [email protected] adresimizden bize ulaşın. Bunu yaparken, mutlaka iddialarınızı destekleyecek akademik makaleleri de eklemeyi unutmayın.

Ayrıca eğer bir konuda güncel bilgiler vermek veya uzman görüşünüzü bildirmek isterseniz, Evrim Ağacı'nda doğrudan isminizle Yazar Görüşü (Görüş Makalesi, Op-Ed) yayınlayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için buradaki dokümanımızı okuyabilirsiniz. Eğer Evrim Ağacı'nda "uzman" unvanı almak isterseniz veya bu unvanınızı ispatlamak isterseniz buradaki formu doldurabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2022 11:07:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7629

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Tekillik
Obstetrik
Etik
İstatistik
Karadelik
Retrovirüs
Elektrokimya
Çeşitlilik
Hukuk
İmmünoloji
Dağılım
Kan
Yeni Koronavirüs
Malzeme
Toprak
İnsanlık
Moleküler Biyoloji
Evrim Kuramı
Kilometre
Köpekbalığı
Covıd-19
Ornitoloji
Kök Hücre
Beslenme Davranışı
Mikrobiyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et