Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!

COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

COVID-19, dünya çapında kilitlenmeye, zatürreeye ve korkuya neden olduğu için, bilim insanları SARS-CoV-2 koronavirüsünün nereden geldiğini belirlemek için yarışıyorlar.

Henüz bir hayvan rezervuarından gelip gelmediği bilgisi de dahil olmak üzere tüm cevaplara sahip olmasak da, yeni bir analiz komploları kesin olarak sona erdirmişti.

Çalışma, aynı zamanda yeni koronavirüsün kökeni ile ilgili bazı ilginç olasılıkları gündeme getirmektedir. Senaryolardan biri, virüsün, dünyayı rayında durduran bir pandemik haline gelmeden önce, insan popülasyonlarında uzun bir süre zararsız bir şekilde dolaştığını gösteriyor. ABD, İngiltere ve Avustralyalı bilim insanlarından oluşan ekip, çalışmalarında şöyle diyor:

SARS-CoV-2'nin bir progenitörünün, tespit edilmemiş insandan insana bulaşma sırasında adaptasyon yoluyla (yeni genomik özellikler) elde ederek insanlara atlaması mümkündür.

Bir kez elde edildikten sonra, bu adaptasyonlar salgını hızlandıracak ve yeterince büyük bir vaka kümesi oluşturmasına olanak sağlayacaktır.

Araştırmacılar SARS-CoV-2 ve benzeri koronavirüslerden elde edilen genomik verileri analiz etti ve SARS'ın S proteinlerinin reseptör bağlayıcı etki alanının (İng: "receptor-binding domain", kısaltma: "RBD") bölümlerinin insan hücrelerine bağlanmada çok etkili olduğunu, doğal seçilimden kaynaklanmaları gerektiğini gösterdi. Scripps Research araştırmacılarından biri olan immünolog Kristian Andersen şöyle diyor:

Bilinen koronavirüs suşları için mevcut genom dizi verilerini karşılaştırarak, SARS-CoV-2'nin doğal süreçlerden kaynaklandığını kesin olarak belirleyebiliriz.

Olası Hipotezler

Hipotez - 1: Evrim, Konakçıda Yaşandı

"Yanlış giden laboratuvar deneyi" senaryosu bir ihtimal olmaktan tamamen çıkınca, ekip daha olası olan iki hipotezi araştırdı.

İlk hipoteze göre, virüs insanlara bulaşmadan önce bir hayvan konakçısında doğal seçilim yaşandı. Yarasalar ve pangolinlerde koronavirüs örnekleri benzer genleri göstermiş olsalar da, henüz hiçbiri tam olarak uymuyor. Araştırmacılar şöyle diyor:

SARS-CoV-2'nin doğrudan atası olacak kadar benzer hiçbir hayvan koronavirüsü tanımlanmamış olsa da, yarasalar ve diğer türlerdeki koronavirüslerin çeşitliliği bugüne kadar ciddi anlamda kısıtlı miktarda örneklenmiştir.

Hipotez-2: Evrim, İnsanda Yaşandı

İkinci hipotez, virüsün bir hayvan konakçıdan bulaşmasından sonra doğal seçilimin insanlarda gerçekleşmesidir. Ulusal Sağlık Enstitüsü Müdürü Francis Collins, NIH blogunda şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İkinci senaryo, yeni koronavirüsün insan hastalığına neden olmadan önce hayvanlardan insanlara geçmesidir.

Daha sonra, yıllar veya belki de on yıllar boyunca kademeli evrimsel değişikliklerin bir sonucu olarak, virüs sonunda insandan insana yayılma ve ciddi, genellikle yaşamı tehdit eden hastalığa neden olma yeteneğini kazandı.

Sonuç

İki hipotezden hangisinin doğru olduğunu henüz bilmememize rağmen araştırmacılar daha fazla kanıtın ölçekleri biri ya da diğerinin lehine çevirebileceğini düşünüyor, ancak bu araştırmanın yapılmasını beklemek zorundayız.

Bu arada, ellerinizi yıkayın, evde kalın ve mümkünse bu çabaya yardımcı olun.

Konu hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Umut Verici! 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Güldürdü 2
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/10/2020 06:32:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8464

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sars-Cov-2
Balık
Ağız
Kafatası
Değişim
Manyetik Alan
Nöron Hücresi
Mers
İlaç
Bilim İnsanı
Bilgisayar
İstatistik
Ortak Ata
Eğitim
Kök Hücre
Erkek
Analiz
Skeptisizm
Öğrenme Alanı
Olasılık
Bağışıklık
Evrim
Hastalık
Renk
Bilim İnsanları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“...ama ben biliyorum ki Dünya küreseldir. Çünkü ben, Dünya'nın Ay üzerindeki gölgesinin şeklini gördüm.”
Ferdinand Magellan
Geri Bildirim Gönder