Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!

COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!
2 dakika
6,650
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19, dünya çapında kilitlenmeye, zatürreeye ve korkuya neden olduğu için, bilim insanları SARS-CoV-2 koronavirüsünün nereden geldiğini belirlemek için yarışıyorlar.

Henüz bir hayvan rezervuarından gelip gelmediği bilgisi de dahil olmak üzere tüm cevaplara sahip olmasak da, yeni bir analiz komploları kesin olarak sona erdirmişti.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışma, aynı zamanda yeni koronavirüsün kökeni ile ilgili bazı ilginç olasılıkları gündeme getirmektedir. Senaryolardan biri, virüsün, dünyayı rayında durduran bir pandemik haline gelmeden önce, insan popülasyonlarında uzun bir süre zararsız bir şekilde dolaştığını gösteriyor. ABD, İngiltere ve Avustralyalı bilim insanlarından oluşan ekip, çalışmalarında şöyle diyor:

SARS-CoV-2'nin bir progenitörünün, tespit edilmemiş insandan insana bulaşma sırasında adaptasyon yoluyla (yeni genomik özellikler) elde ederek insanlara atlaması mümkündür.

Tüm Reklamları Kapat

Bir kez elde edildikten sonra, bu adaptasyonlar salgını hızlandıracak ve yeterince büyük bir vaka kümesi oluşturmasına olanak sağlayacaktır.

Araştırmacılar SARS-CoV-2 ve benzeri koronavirüslerden elde edilen genomik verileri analiz etti ve SARS'ın S proteinlerinin reseptör bağlayıcı etki alanının (İng: "receptor-binding domain", kısaltma: "RBD") bölümlerinin insan hücrelerine bağlanmada çok etkili olduğunu, doğal seçilimden kaynaklanmaları gerektiğini gösterdi. Scripps Research araştırmacılarından biri olan immünolog Kristian Andersen şöyle diyor:

Bilinen koronavirüs suşları için mevcut genom dizi verilerini karşılaştırarak, SARS-CoV-2'nin doğal süreçlerden kaynaklandığını kesin olarak belirleyebiliriz.

Olası Hipotezler

Hipotez - 1: Evrim, Konakçıda Yaşandı

"Yanlış giden laboratuvar deneyi" senaryosu bir ihtimal olmaktan tamamen çıkınca, ekip daha olası olan iki hipotezi araştırdı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İlk hipoteze göre, virüs insanlara bulaşmadan önce bir hayvan konakçısında doğal seçilim yaşandı. Yarasalar ve pangolinlerde koronavirüs örnekleri benzer genleri göstermiş olsalar da, henüz hiçbiri tam olarak uymuyor. Araştırmacılar şöyle diyor:

SARS-CoV-2'nin doğrudan atası olacak kadar benzer hiçbir hayvan koronavirüsü tanımlanmamış olsa da, yarasalar ve diğer türlerdeki koronavirüslerin çeşitliliği bugüne kadar ciddi anlamda kısıtlı miktarda örneklenmiştir.

Hipotez-2: Evrim, İnsanda Yaşandı

İkinci hipotez, virüsün bir hayvan konakçıdan bulaşmasından sonra doğal seçilimin insanlarda gerçekleşmesidir. Ulusal Sağlık Enstitüsü Müdürü Francis Collins, NIH blogunda şöyle diyor:

İkinci senaryo, yeni koronavirüsün insan hastalığına neden olmadan önce hayvanlardan insanlara geçmesidir.

Daha sonra, yıllar veya belki de on yıllar boyunca kademeli evrimsel değişikliklerin bir sonucu olarak, virüs sonunda insandan insana yayılma ve ciddi, genellikle yaşamı tehdit eden hastalığa neden olma yeteneğini kazandı.

Sonuç

İki hipotezden hangisinin doğru olduğunu henüz bilmememize rağmen araştırmacılar daha fazla kanıtın ölçekleri biri ya da diğerinin lehine çevirebileceğini düşünüyor, ancak bu araştırmanın yapılmasını beklemek zorundayız.

Tüm Reklamları Kapat

Bu arada, ellerinizi yıkayın, evde kalın ve mümkünse bu çabaya yardımcı olun.

Konu hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Umut Verici! 8
 • Muhteşem! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • Korkutucu! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2024 09:39:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8464

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Bowler, et al. COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 27 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8464
Bowler, J., Kanara, K., Bakırcı, Ç. M. (2020, April 02). COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved February 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8464
J. Bowler, et al. “COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kaan Kanara, Evrim Ağacı, 02 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8464.
Bowler, Jacinta. Kanara, Kaan. Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2, İnsan Popülasyonu İçinde Yıllarca Yaşamış Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kaan Kanara. Evrim Ağacı, April 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/8464.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close