Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

ABD'nin Birkaç Eyaletine Yayılmış Şekilde Şeftali, Nektarin ve Erik Kaynaklı Listeria Salgını Tespit Edildi!

ABD'nin Birkaç Eyaletine Yayılmış Şekilde Şeftali, Nektarin ve Erik Kaynaklı Listeria Salgını Tespit Edildi! Safe Food
Listeria
2 dakika
1,168
Tüm Reklamları Kapat

HMC Group Marketing Inc. firması, 17 Kasım 2023 tarihinde Listeria kontaminasyonu sebebiyle yaşanan salgın sonrası ürünlerini sahadan geri çektiğini duyurdu. Soruşturmayı CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) ile FDA (ABD Gıda ve İlaç Kurumu) birlikte yürüttü.

Epidemiyolojik Veriler

CDC'in duyurusunda, 17 Kasım itibariyle ABD'de California, Colarado, Kansas, Illinois, Michigan, Ohio ve Florida eyaletlerinde 11 vakanın etkilendiği bir Listeria salgını raporlandı. Salgından, tespit edilenden daha fazla sayıda eyaletin ve kişinin etkilendiği düşünülüyor. Çünkü birçok salgında olduğu gibi, bazı vakalar tıbbi yardıma gereksinim duymadan iyileşmiş olabilir veya başvurdukları sağlık merkezlerinde Listeria testi yapılmamış olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kesinleşmiş 11 vakanın 10'u hastanelik olurken, içlerinden bir kadının gebe olduğu ve hastalık nedeniyle erken doğum yaptığı, ayrıca California'daki bir vakanın da hayatını kaybettiği bildirildi.

Elde edilen verilere göre, hastalıktan etkilenen kişilerin yaşları 30-80 aralığında olup %73'ü 65 yaş ve üstü, %64'ü erkek ve %36'sı kadındır. CDC'nin hastalarla yaptığı görüşmelerde şeftali, nektarin veya erik yedikleri geri bildirimi alınmıştır. Bakteriler üzerinde uygulanan Tüm Genom Dizileme (WGS) metoduyla elde edilen sonuçlara göre vakaların genetik olarak aynı mikroorganizma nedeniyle hastalandıkları tespit edilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

23 Ekim 2023 tarihinde FDA, HMC Farms'a ait meyvelerden numune toplayıp Listeria varlığına dair testler yürütmüştür. 6 Kasım 2023 tarihinde elde edilen sonuçlara göre, şeftali numunelerinde Listeria tespit edilmiştir. 17 Kasım 2023'te HMC Farms, 1 Mayıs-15 Kasım 2022 ile 1 Mayıs-15 Kasım 2023 tarihleri arasında perakende mağazalara satılan şeftali, erik ve nektarinleri geri çağırdığını bildiren bir duyuru yayınlamıştır. Duyuru metnine buradan ulaşabilirsiniz.

HMC Farms'ın Geri Çağırdığı Şeftali
HMC Farms'ın Geri Çağırdığı Şeftali
FDA

Ek Bilgiler

Listeria doğası gereği ubiquter bir patojen olup doğada her yerde bulunabilir. Listeria'nın sebep olduğu Listeriosis hakkında bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

FDA'nın bildirimine göre Listeriosis semptomları, kontamine gıdanın tüketilmesini takiben bazen hemen aynı gün görülürken, bazen de 10 hafta sonrasında görülmektedir. Genellikle ortalama 2 hafta içerisinde semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Hafif semptomlar arasında ateş, kas ağrıları, bulantı, kusma, yorgunluk ve ishal yer alırken şiddetli hastalık durumunda ise baş ağrısı, boyun tutulması, bilinç bulanıklığı, denge kaybı ve kasılmalar, meningoensefalit ve ölüm gözlenebilir.

Özellikle yeni doğanlar, gebeler, 65 yaş üstü bireyler ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireyler risk altındadır. Hastalık enfekte olmuş gebe anneden, plasenta yoluyla fetüse ulaşabilir ve gebelerde erken doğuma, ölü doğuma veya düşüğe sebep olabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
30
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CDC. Listeria Outbreak Linked To Peaches, Nectarines, And Plums. Alındığı Tarih: 17 Aralık 2023. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • CDC. Where Sick People Lived. Alındığı Tarih: 17 Aralık 2023. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • FDA. Outbreak Investigation Of Listeria Monocytogenes: Peaches, Plums, & Nectarines (November 2023). Alındığı Tarih: 17 Aralık 2023. Alındığı Yer: FDA | Arşiv Bağlantısı
 • FDA. Hmc Farms Voluntarily Recalls Whole Peaches, Plums And Nectarines Sold At Retail Stores In 2022 And 2023 Because Of Possible Health Risk. Alındığı Tarih: 17 Aralık 2023. Alındığı Yer: FDA | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2024 10:00:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16279

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Nadir
Hızlı
Sıcaklık
Newton
Şehir Hastanesi
Üreme
Kas
Bilinç
Kimya Tarihi
Astronot
Renk
Teşhis
Araştırma
Nörobilim
Diş Hastalıkları
Hayvan Davranışları
Meyve
Hücre
Cansız
Evrimsel Tarih
Çevre
Hindistan
Primatlar
Gaz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Çelik, et al. ABD'nin Birkaç Eyaletine Yayılmış Şekilde Şeftali, Nektarin ve Erik Kaynaklı Listeria Salgını Tespit Edildi!. (18 Aralık 2023). Alındığı Tarih: 4 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16279
Çelik, G., Alparslan, E. (2023, December 18). ABD'nin Birkaç Eyaletine Yayılmış Şekilde Şeftali, Nektarin ve Erik Kaynaklı Listeria Salgını Tespit Edildi!. Evrim Ağacı. Retrieved March 04, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16279
G. Çelik, et al. “ABD'nin Birkaç Eyaletine Yayılmış Şekilde Şeftali, Nektarin ve Erik Kaynaklı Listeria Salgını Tespit Edildi!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 18 Dec. 2023, https://evrimagaci.org/s/16279.
Çelik, Gonca. Alparslan, Eda. “ABD'nin Birkaç Eyaletine Yayılmış Şekilde Şeftali, Nektarin ve Erik Kaynaklı Listeria Salgını Tespit Edildi!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, December 18, 2023. https://evrimagaci.org/s/16279.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close