Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

51. Bölge: ABD'de Uzaylı Teknolojinin Saklandığı Bir Tesis Mi Var?

51. Bölge: ABD'de Uzaylı Teknolojinin Saklandığı Bir Tesis Mi Var?
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

ABD’nin Nevada çölünde Groom Gölü adında kuru bir tuz yatağı bulunmaktadır. Uzun bir süre boyunca buradaki bölge gizliliğini korudu ve 1997 senesinde bölgenin gizliliği kaldırıldı. İlerleyen senelerde CIA tarafından da The Central Intelligence Agency and Overhead Reconnaissance, The U2 and OXCART Program, 1954-1974 belgesi yayınlandı ve şu an resmî sitelerinden indirip okuyabilirsiniz. Her ne kadar varlığı artık kesin olarak bilinse bile, yine de ziyaretçilere kapalı bir bölge olmasıyla birlikte ortalıkta birbirinden farklı komplo teorileri yayıldı. 1950’lerde AEC (ABD Atomik Enerji Komisyonu), Las Vegas yakınlarında nükleer testler için birtakım alanlar belirledi. Bunlar parsellere ayrıldı ve Bölge 1, 2, 3... diye isimlendirildiler. Böylelikle bu bölge de resmî olmasa bile, Bölge 51 ya da 51. Bölge olarak akıllarda yer edinmiş oldu.

51. Bölgenin tepeden görüntüsü
51. Bölgenin tepeden görüntüsü
Wikimedia Commons, 2009

Askerî üsler her zaman gizliliklerini korumaya çalışırlar. Türkiye’de de askerliğini yapmış her kişinin bileceği gibi, kışla içerisinde herhangi bir fotoğraf çekmek yasak olduğu gibi, bir müzikçalar bile bulundurmak yasaktır. Bu gizlilik, özellikle de teknoloji üretilen veya çeşitli teknolojilerin denendiği askerî üslerde daha da üst düzeydedir. Bu da o tip üsler ile ilgili komplo teorilerinin artmasına ve hayal gücü bakımından daha üst bir seviyeye ulaşılmasına neden olmaktadır. 51. Bölge de uzaylıların aracı olan UFO’lar, çağ ötesi teknolojiler ve daha nicesiyle ilgili olarak bolca komplo teorisinin hedefinde olmuş bir bölgedir.

Aslında 51. Bölge iddialarının başladığı zaman ile bu zaman diliminde bu bölgede yapılan araştırmalar örtüştürüldüğünde, söz konusu komplo teorilerinin neden asılsız olduğu rahatlıkla anlaşılabilir: ABD, o dönemlerde bir Soğuk Savaş içindeydi. Dolayısıyla bol miktarda askerî teknoloji, özellikle de uçak teknolojisi geliştiriliyor ve sınanıyordu. Bu testlerin yapıldığı yerlerden birisi de 51. Bölge idi. Uçan makinelerin sınandığı bir bölgede sizce en yaygın komplo teorisi ne ile ilgili olacaktır? Evet, uzaylılar! 51. Bölge; UFO’lar hakkında gizli dosyaların saklandığı, UFO teknolojisi üzerinde çalışıldığı, uzaylıların üzerinde deneylerin yapıldığı ya da uzaylılarla bu bölgede gizli sözleşmelerin imzalandığı gibi çeşitli iddialara ev sahipliği yapmıştır. Halbuki gerçekte bu bölgede olan, gizli uçak teknolojilerinin üretilmesinden ibaretti. Üstelik artık bu dosyalar üzerindeki sır perdeleri aralandığı için, hangi teknolojiler olduğunu da net bir şekilde bilmekteyiz: 51. Bölge’de test edilen Amerikan uçakları arasında A-12, SR-71, F-117 ve Tactic Blue gibi mühendislik ürünleri bulunmaktaydı.

Gördüğünüz şey Star Wars film setinden değildir. Bu SR-71'in montaj hattıdır.
Gördüğünüz şey Star Wars film setinden değildir. Bu SR-71'in montaj hattıdır.
CIA, 1965

CIA, Aquatone isimli projesinde U2 casus uçağını geliştirmek için Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nden daha uygun bir yer arıyordu ve en sonunda 1955 yılında Kelly Johnson’ın liderliğinde bir ekip Nevada’da alternatif alanlar aradı ve 51. Bölge’yi uygun buldular. Burada inşaat başlayınca AEC burada bulunacak tesis hakkında toplamda 18 adet gazete ve radyo istasyonuna bu durumu bildirdi. 1970’li yıllarda buradaki üssün resmî adı Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi (Detachment 3) idi, şimdiki ismi ise Ulusal Gizli Deneme Tesisi’dir. Burada çalışanlar üsse özel giriş izinlerini göstererek girebiliyorlardı ve ailelerinin dahi kimseyle işleri hakkında konuşma izinleri yoktu.

Ancak 1989 yılında Bob Lazar adında biri Las Vegas televizyon muhabirine orada yıllarca bulunduğunu ve UFO’ların nasıl çalıştığını çözmekle uğraştıklarını söyledi. 2007 senesinde çalışanların buradaki işleri hakkında konuşma yasağı kaldırıldı ve dürüstçe söyledikleri resimler ve belgelerle desteklendi. Ancak çalışanlar listesinde Bob Lazar’ın ismi yer almıyordu ve resimler ile belgeler UFO’lara dair herhangi bir şey içermiyordu. Diğer bir deyişle bir kişinin ün merakıyla söylediği yalanlar, bu bölgeyle ilgili sayısız komplo teorisinin fitilini ateşlemişti.

Elbette askerî bir bölge olması nedeniyle 51. Bölge hakkında bilinmeyenler vardır. Ancak bunlar sanılanlar gibi sıra dışı konular değildir; daha ziyade burada sürdürülen güncel projeler varsa bunların detaylarıyla ilgilidir. Bu da söz konusu askerî üsler olunca gayet anlaşılır bir durumdur.

Burada ve buna benzer askeriye ile ilgili iddialarda genel olarak gördüğümüz Cehalete Başvurma Safsatası’dır. Hepsi aynı örüntüyü takip eder: Bir konuda gizem/bilinmezlik vardır ve bu konudaki gizemi çürütecek bir ispat henüz yapılamamıştır. Dolayısıyla, bu argümanların savunucularına göre, o gizeme yönelik argüman gerçek ve geçerli olmalıdır. Bir şey hakkında bilgilerimizin az olması, o şey hakkında aklımıza gelen her çılgın fikrin gerçek olduğu anlamına gelmemektedir. Bunu çok iyi anlamak gerekir.

Elbette askerî projeler gizli olabilir; hatta bir yerlerde sıra dışı teknolojiler test ediliyor olabilir. Örneğin 1920’lerde, atom enerjisinin silaha veya reaktöre dönüştürülebileceğine kimse inanmıyordu; teorik fizikçi Albert Einstein bile böyle bir şeyim imkânsız olacağını söylemişti. Ancak sadece birkaç yıl sonra bu teknolojiyi hayata geçirdik. Burada anlaşılması gereken kilit nokta şudur: Sahtebilimcilerin iddiaları, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde gerçek olamayacak iddialar değildir. Kilit nokta, o iddiaların şu anda gerçek olduğuna dair, o sahtebilimciler de dahil olmak üzere kimsenin elinde bilimsel olarak anlamlı, geçerli ve bilimsel şüpheciliğin testlerini geçebilecek kanıt ve bulguların olmayışıdır. Muğlak birkaç noktayı birleştirerek büyük anlatılar ortaya koymak bilim değildir; sahtebilimdir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/07/2020 11:14:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1372

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Cinsellik
Viroloji
Wuhan Koronavirüsü
Hastalık
Zehir
Dilbilim
Enerji
Neandertal
Ara Tür
Astronomi
Evrim
Hayvanlar
Obezite
Güneş
Ana Bulaşma Mekanizması
İnsan Sağlığı
Parçacık
Üreme
Besin Değeri
Şempanze
Oksijen
Savunma
Retrovirüs
Bilim İnsanları
Renk
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer size yanlış soruları sordurmayı başarabilirlerse, cevaplar konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.”
Thomas Pynchon
Geri Bildirim Gönder