Bu Reklamı Kapat

Yönlendirilmiş Panspermia Nedir? Dünya'daki Yaşamı, Dünya Dışı Bir Uygarlık Getirmiş Olabilir mi?

Yönlendirilmiş Panspermia Nedir? Dünya'daki Yaşamı, Dünya Dışı Bir Uygarlık Getirmiş Olabilir mi? Softyrider62 / 2016
Bu Reklamı Kapat
Yazar Abraham Loeb Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı CemileKış Podcast Seslendirmeni Cemile Kış
4 dakika
2,405 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Ders kitaplarının verdiği izlenime rağmen, evrene dair şu anki bilgilerimiz, uçsuz bucaksız bir cehalet okyanusunda sadece küçük bir adayı temsil etmektedir. Bilimsel girişim, bu adanın kara kütlesini genişletmekle ilgilidir. Öte yandan bilgi edinme faaliyetinde bulunmak eğlencelidir; muhtemelen her şeyi önceden bilmek çok sıkıcı olurdu.

Dünya dışı akıllı yaşamla ilk temasın, teknolojik olarak çok gelişmiş bir uygarlıkla gerçekleşmesi oldukça olasıdır. Bununla birlikte, insanlık olarak bilimsel gelişmedeki birkaç yüzyılımızın aksine, milyarlarca yıldır bilimsel ve teknolojik atılımlar yapan Dünya dışı yabancı bir uygarlığın bilgi birikimine maruz kalmak gerçekten de oldukça şok edici bir deneyim olurdu. Ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke, bu konuya ilişkin olarak şöyle söylüyor:

Yeterince gelişmiş herhangi bir teknoloji, sihirden ayırt edilemez.

Başka bir deyişle, böyle bir uygarlığın üyeleri, bizim için "Tanrı gibi" görünecektir. Dünya dışı zeka tarafından geliştirilmiş bir teknoloji ile karşılaşmak, antik dönem insanlarının modern bir akıllı telefon ile hayali bir etkileşimine benzeyebilir. Antik dönem insanları, akıllı telefonu bir iletişim cihazı olarak görmeyecek; ilginç bir şekle sahip parlak bir taş olarak yorumlayacaklardır.

Bu Reklamı Kapat

Benzer bir durum, Güneş sistemimize ilk kez giren yıldızlararası bir nesnenin tespit edilmesine tepki olarak da gerçekleşmiş olabilir; Oumuamua isimli nesne, altı tuhaf özellik gösterdi ancak bilim insanlarının çoğunluğu tarafından yabancı bir kaya parçası olarak yorumlandı. Nispeten küçük olacağından, gelişmiş yabancı teknolojiyi içeren çoğu ekipman, yalnızca ışık kaynağımız Güneş'e yeterince yaklaştığında tespit edilebilirdi. Işık kaynağımızın kapsamındaki bu teknolojik "anahtarları" arayabiliriz. Ancak bu yabancı teknolojilerin çoğu görüş alanımızdan uzaklaştıkça, fark edilme ihtimali bir o kadar da azalacaktır.

Bu izlenim, ilk yıldızlararası asteroidi gösteriyor: Oumuamua. Bu eşsiz nesne, 19 Ekim 2017'de Hawaii'deki Pan-STARRS 1 Teleskobu tarafından keşfedildi. Oumuamua yaklaşık 400 metre uzunluğunda, koyu kırmızı, oldukça uzun metalik veya kayalık bir nesne gibi görünmektedir ve Güneş sisteminde bulunan hiçbir şeye benzememektedir.
Bu izlenim, ilk yıldızlararası asteroidi gösteriyor: Oumuamua. Bu eşsiz nesne, 19 Ekim 2017'de Hawaii'deki Pan-STARRS 1 Teleskobu tarafından keşfedildi. Oumuamua yaklaşık 400 metre uzunluğunda, koyu kırmızı, oldukça uzun metalik veya kayalık bir nesne gibi görünmektedir ve Güneş sisteminde bulunan hiçbir şeye benzememektedir.
ESO/M.

Daha da temel olarak, bizim tarafımızdan henüz geliştirilmemiş olan yabancı bir uygarlığa ait gelişmiş teknolojileri tanıyıp tanıyamayacağımız da merak edilebilir. Sonuçta bu teknolojiler, bir antik dönem insanının akıllı telefon bulması kurgusunda olduğu gibi, bize yabancı bir teknoloji, iletişim sinyalleri yaymak gibi kolayca göze çarpmayan ustaca yapılmış ince amaçlara sahip olabilir.

Etrafımıza bakarken, rutin olarak karşılaştığımız en gizemli fenomen, karmaşık yaşamın karmaşıklığıdır. Bazı bilim insanları, yaşamın kendisinin uzaylı bir uygarlık tarafından Dünya'da tohumlanıp tohumlanmadığını araştırmaktadır. Kulağa ilginç gelen bu fikir, "Yönlendirilmiş Panspermia" veya genel ismiyle Panspermia Teorisi olarak bilinmektedir. Mikroskobik ölçeklerdeki yaşam tohumlarını galaksideki yaşama uygun olan ortamlara dağıtan robotik gelişmiş bir sonda veya bunun yerine bu tohumları, önceden belirlenmiş bir plana göre, o ortamdaki ham maddelerden üreten çok gelişmiş 3 boyutlu bir yazıcıya sahip otonom bir uzay aracı hayal edilebilir.

Bu Reklamı Kapat

İstisnasız olarak Dünya'daki tüm yaşam formlarının kiralitesi ya da diğer ismiyle evrensel solaklığı, uzaydan gelen ve yaşamı barındıran bir kayanın Dünya'ya düşmesi gibi doğal veya yapay kökenli tek bir Panspermia olayından kaynaklandığı şeklinde yorumlanabilir. Bir gün laboratuvar ortamında sentetik yaşam üretmeyi başardığımızda, uzaylıların neler yapabileceğine dair hayal gücümüz de gelişecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bir yıldız sisteminin yaşanabilir bölgesinde yapay olarak yaşam tohumlamak için ihtiyaç duyulan hedeflenmiş sondaların sayısı, rastgele yörüngelerde aynı amaca hizmet eden doğal kayaların sayısından çok daha az olacaktır. Hedef gezegendeki mevcut ham maddelerden yaşamın 3 boyutlu olarak yazdırılmasının avantajı, doğal DNA örneklerinin sınırlı bir ömür sürmesi ve nihayetinde birkaç milyon yıl içinde parçalanabilmesine karşın yapay makinelerin çok daha uzun süre dayanacak biçimde üretim yapabilmesidir.

Şu anda uygarlığımız, nükleer silahlar, iklim değişikliği ve yapay zeka gibi kendi kendine yol açtığı insanlığın ve diğer canlıların varoluşuna yönelik tehditlerin yanı sıra, asteroid çarpması gibi dış tehditler tarafından yok edilmeye karşı da oldukça savunmasızdır. Dünya şu anda bizim için rahat bir yuva gibi görünse de, türümüzün geleceği için tüm yumurtalarımızı tek bir sepette tutmamak akıllıca olacaktır. Uzaya gitmeli ve Dünya'nın ötesindeki yerleri bildiğimiz yaşamla tohumlamalıyız. Böylece Dünya yaşamının tamamen yok olma riskini azaltabilir ve yaşamın uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz.

Eğer gelecekte Dünya dışında yaşam olduğuna dair bir kanıt bulursak ve her şey Dünya'daki yaşamla aynı ya da oldukça benzerse veya Dünya dışı yaşam alışılmadık bir şekilde uzayda kümelenmişse, galaksideki yaşamın ortak bir ataya sahip olduğunu ve yapay kökenli Yönlendirilmiş Panspermia'nın söz konusu olduğunu fark edebiliriz.

Eğer yaşam Dünya'da yapay olarak tohumlandıysa, yaşam ekici uygarlığın sonucu kontrol edip etmediği merak edilebilir. Belki de, onlardan haber alamamış olmamız, hayal kırıklığına uğradıklarını gösteriyordur. Deney başarısız olmuş olabilir ya da bir sonuca ulaşmış olmaları için çok yavaş olabiliriz. Bazen sorumsuzca davrandığımız düşünülürse, bu sürpriz olmayabilir.

Belki de omuzlarımızın üzerinden birilerinin baktığını bilseydik, daha iyisini yapardık. Elimizdeki en iyi teleskopları ve benzeri teknolojileri kullanarak oralarda bir yerlerde olup olmadıklarını öğrenmemiz için henüz çok geç kalmış değiliz.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 19
 • Tebrikler! 14
 • İnanılmaz 11
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Umut Verici! 5
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 16:35:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10854

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Yeşil
Ara Tür
Hidrojen
Hamilelik
Sürüngen
Yüksek
Balina
Mit
Cinsellik Araştırmaları
Kanser
Kertenkele
Bebek Doğumu
Mühendislik
Kimyasal Bağ
Plastik
Evren
İklim
Sinir
Biyolojik Antropoloji
İspat Yükü
Doğru
Göz
Viroloji
Beyin
Biyocoğrafya
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et