Puan Ver
0
Puan Ver

Survival of the fittest ifadesini neden en iyinin hayatta kalması olarak çevirdiniz?

"fit" kelimesi "uyumlu" anlamına da geliyor. Bu durumda "en uyumlunun hayatta kalması şeklinde çevirsek daha doğru olmaz mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Merhabalar,

Bu yazımızdan söz ettiğinizi varsayıyoruz. Makale birazcık eski, dolayısıyla er ya da geç elden geçirilerek güncellenecek; ancak orada çeviriyi yapan aslında biz değiliz. Bizim kurulduğumuz dönemde survival of the fittest kavramı "en iyinin hayatta kalması" olarak çevriliyordu; insanlar da böyle biliyorlardı. Biz de, yazının içinden de görebileceğiniz gibi, buradaki "iyi" kavramının ne anlama geldiğini insanlara izah etmeye çalışıyoruz; onun "uyumluluk" ile ilgili olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

Yoksa biz de normal anlatımlarımızda fitness kavramını uyumluluk veya uyum başarısı olarak kullanıyoruz; diğer yazılarımızda örneklerini görebilirsiniz.

Sevgiler.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; açıklandıktan hemen sonra ne kadar da bariz olduğu anlaşılan birçok şeyle doludur.”
Frank Herbert
Geri Bildirim Gönder