Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sivrisinekler neden kan emiyorlar?

Sivrisinekler kanımızı emip, depolayıp, ne yapıyorlar? O kana ne yapıyorlar?

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Normalde sivrisinekler nektar ve su gibi maddelerle beslenir. Fakat dişi sivrisinekler yumurta olgunlaşması ve sağlıklı yumurta gelişimi için memeli kanından yararlanmak zorunda. Çünkü üreteceği onlarca yumurta için kandaki hemoglobin proteininden ve içerisindeki demir atomundan yararlanır. Nektar ve su yeterli gelmez.

“Sadece dişi sivrisinekler kan emer.” denmesinin sebebi de budur.

Öte yandan aynı zamanda sıtma etkeni olan Plasmodium paraziti için de bir yolaktır. Parazit de bu gerekliliklerden yararlanıp, kendi döngüsünü oluşturuyor.

Burada akla HIV gibi hastalıkları bulaştırmaları konusu gelebilir, onu da aradan çıkartalım:

HIV ve Hep gibi virüsler aslında salgıdan kana geçen virüsler. Bu tamamen virüsün sevdiği ve uygun reseptörleri bulunduğu doku ile ilişkili. 

Örneğin HIV, CD4 (+) T lenfosileri ve makrofajları tercih eder. Erkek menisi gibi vücut sıvılarında fazla bulunur. Fotoğrafta da belirtildiği gibi sivrisinek salgı bezlerinde bulunamıyorlar. Çünkü sivrisineklerin lenfositleri yok. Onlarda hemosit adında farklı kan hücre tipleri vardır. Dolayısıyla virüs çoğalamaz. 

Sivrisinek örneğini geçelim, başka canlının salgı bezini düşünelim. Orada çoğalsa dahi yeterli virülans (hastalık yapıcı) seviyesine ulaşamayabilir. Dolayısıyla vücuda girince çeşitli bağışıklık sistemi hücreleri tarafından yok edilir. Bunlar CD8 (+) sitotoksik T lenfositler başta olmak üzere mononükleer hücreler ve interferonlar gibi kimyasal ajanlar ama bunlar olayın ayrıntısı. Önemli olan virüsün uygun reseptörlerinin bulunduğu doku. Öte yandan Plasmodium paraziti, virüsün aksine sivrisineğin bağırsak epiteline girebilir.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır!”
Brian Greene
Geri Bildirim Gönder