Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Adnan Kalkan
Üye
1

"Sosyalizm tüm dünyada uygulansaydı doğal kaynaklar bir anda yok olurdu çünkü herkes eşit paraya sahipken satın alma kolay olurdu" Doğru mu sizce?

779 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Sorunuzun ana konusundan çıkmayarak (ideolojik yorum yapmadan), kaynakların yok olmasını ele alalım.

En temel gereksinim kaynağından başlayalım. Barınma: Kendi ülkemizden başlayacak olursak, sokakta kalan aile sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Yani iyi kötü herkes barınma ihtiyacını bir şekilde karşılamış. Fakat durum pek adil görünmüyor. İmkanları olan insanların, ikamet ettiklerinin haricinde, yazlıkları, hatta 2. bir evleri ve kiraya verebildikleri pek çok evleri olabiliyorken, bazıları da kirada ikamet ediyor. Sosyalist sisteme göre kaynaklar daha fazla tüketilmiş, çünkü pek çok insanın kiraya dahi vermeden 2'den fazla evi var, yani kaynak israfı var.

Tüm Reklamları Kapat

Otomobil ihtiyacı: Az önce 2023 verisine baktım otomobil, kamyonet sayısı yaklaşık 19 milyon (otobüs, kamyon gibi ticariler dahil değil). Sosyalist düzen olsa ve 4 kişilik aileye bir araç verilse, Türkiye'de her ailenin arabası oluyor. Üstelik, bu araç filosunun içinde değeri 5 ile 20 milyon arası olan araç sayısı da çok fazla, yani standart B sınıfı aile otomobili verildiğini düşünecek olursak, bu kısımda da ciddi bir kaynak israfı var.

Beslenme; 2020 verisine Türkiye'de her yıl 18,1 milyon ton gıda israf ediliyor. Bir günde israf edilen ekmek sayısı 4,9 milyon. Bu israfın büyük çoğunluğu lüks restoranlar ve oteller yüzünden.

Tüm Reklamları Kapat

Giyim: Kapitalist sistem, tüketim çılgınlığından ve her yıl gerçekleşmesi gereken ekonomik büyümeden beslenir, aksi halde sistem içine çöker. Tüm üreticilerin temel hedefi; her sene yeni bir model tüketim ürünü çıkartarak (cep telefonu, tv, beyaz eşya, bilgisayar v.b.), tüketicinin bu ürünlere talep yaratması sağlanır. Giyim sektörü de bu duruma dahildir. Moda diye bir şey var. Refah seviyesi yüksek olanların her sene yazlık ve kışlık olarak tüm giyim eşyalarını değiştirdiğini görebilirsiniz.

Sonuç olarak; kapitalist sistem kaynakları yarın yokmuşçasına tüketmeye daha çok ihtiyaç duyar. Çünkü sistem ancak bu şekilde ayakta kalabilir.

3
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Süleyman Gülbağ
Sosyalist

Sosyalizmde herkes eşit paraya sahip değildir. Emek değer kuramı gereği herkes verdiği emek kadar "paraya" sahip olur, ve üretilen ürünlerin fiyatları da o ürünü üretmek için harcanan emek kadardır. Bu şekilde artı değer üretimi yani sömürü engellenmiş olur. Dolayısıyla kapitalizmi savunmak için kullanılan genel argümanlardan biri olan "kapitalizmde herkes çalıştığı kadar kazanır" argümanı da çürümüş olur. Artı değer üretimini anlayan birisi durumun böyle olmadığını anlayacaktır zaten. Ayrıca sosyalizmin çoğu dalı piyasa ekonomisi değil planlı ekonomiyi tercih eder (merkezi veya merkeziyetsiz), ki bu da kaynakların en verimli kullanımını amaçlar. Dolayısıyla bu iddianın hiç bir yönden doğru olmadığını ve teorik olarak hatalı olduğunu söyleyebiliriz.

1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlkay Cem Işık
Sosyolog, Atina'da yaşıyor

Aslına bakarsan, tarihte bir Sovyetlerde SBKP 20. Kongresine kadar veya Çin'de Mao'nun ölümüne kadar Sosyalizm deneyimi mevcut (Çin'de daha özgün bir süreç mevcuttu, Demokratik Halk İktidarı denilen bir süreç yaşandı) ve aslında soruna kolaylıkla cevap olabilecek süreçler bunlar. Dilersen doğrudan bu deneyimleri inceleyebilirsin, böylece doğrudan bilgi edinmiş olursun. Çünkü gelen cevaplar içinde de yanıltıcı olabilecek fikirler olabiliyor(Sosyalizmde planlı ekonomi kusursuz bir şekilde uygulanamaz, bu komünizme has bir olgudur. Ayrıca Sosyalizmde para olmadığı da doğru değildir, bu da komünizme has bir durumdur.)

1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Honk Honk
Honk Honk
1,060 UP
Okur

Ne sosyalizmi ne de mübadeleyi doğru düzgün anlayan bir önerme.

1) Sosyalizm ''hepimiz eşitiz:)'' değil. Herkesin servetinin emeklerine göre şekillendiği bir toplum düzeni var. Reddit anarko komünizmi gibi meme ideolojileri saymazsak, hiç kimse herkesin eşit olacağını iddia etmiyor zaten.

Tüm Reklamları Kapat

2) Sosyalizmde para yok.

3) Satın aldığınızda ne kaynaklar ne de aldıklarınız ''puff'' olmuyor.

101 görüntülenme
2
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close