Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim, varlığın bilincine gerek duyar mı? Canlı ihtiyaç duyduğu özellikte bir organiği nasıl bilinçsizce sentezliyor? Yoksa bir deneme yanılma mı?

Soruda sormak istediğim örneğin bir organ oluşumundan ziyade ihtiyaç olunan dokunun milyonlarca organik bileşik arasından nasıl istenileni sentezlenir?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrim tam bir deneme yanılma oyunudur aslında. Bu düştüğümüz yanılgıya "tasarım illüzyonu" da deniyor. Mesela yaratılışçılar veya akıllı tasarımcılar der ki, oksijen olmadan yaşayamıyoruz , demek ki oksijen biz yaşayabilelim diye özellikle koyulmuş. Evrim ile olamaz. İndirgenemez karmaşıklık gibi düşünebilirsiniz. Tasarım ilüzyonunun anlattığı şey şu: Örneğin büyük Büyük Oksidizasyondan sonra hayatta kalabilenler olduğu için biz varız. (çoğu canlı yok oldu.) Yani oksijen bize göre değil, biz (daha doğrusu atalarımız) oksijene göre evrimleşti. Diğer örnek ise şöyle: Meyveler biz onları yiyelim diye meyve yapmadı. Üremek ve tohumlarını güvende tutmak için yaptığı için karşılıklı evrim yaşandı. Anlattığı şey bu. Elbette bunun Başka bir benzetim de şu. Rastgele anahtar üreten bir makineniz ve bir kapı var, bir süre sonra kapıyı açan anahtar da üretiliyor ve kapıyı açıp devam edebildiği için o doğal seçilim ile seçilmiş, diğerleri geçemediği için ölmüştür ve geçebilen anahtara sahip olan geçebildiği için daha çok çoğalır. Diğer ölenleri görmeyenler yani kapının diğer tarafında bekleyenler sanki kapıyı açan anahtarın özellikle oraya konulduğunu sanar ve "Vay tam da kapıyı açması gereken anahtar." diye şaşırır.

Not olsun: ismi tasarım argümanı diye Tanrı'ya karşı bir örnek olarak görmenize gerek yok. Yaratılışçıların ve akıllı tasarımcıların evrime karşı bir örnek olarak bu "tasarım argümanını" kullandıkları için ve bu, karşı bir örnek olduğu için ismi böyle. Burada sadece evrimin işleyişi ile ilgili bir anlatım var. Elbette ister teistik evrimci olursunuz, ister materyalist evrimci ister başka bir görüş.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakmak yeğdir.”
William L. Watkinson