Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Bizim yakınlarımıza gösterdiğimiz sevgi aslında akraba seçiliminden mi ibaret?

Yani benim kardeşime kuzenime oranla daha büyük bir sevgi duymamın sebebi onun genlerinin benim genlerime kuzenime göre daha benzer olması ve onun genlerinin aktarmasının benim genlerimi aktarmama daha yakın olmasından mıdır?

2
129 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu konuya iki şekilde yaklaşmak gerekiyor: biyolojik (altta yatan) sebep ve psikolojik sebep. Aşk, sevgi, vb. duyguların biyolojik sebebi, evrimsel bir avantaj sağlıyor olması. Aşk, üreme ihtimalini arttırdığı; sevgi, yavru bakımı ve toplumsal yapı gibi açılardan avantajlar sağladığı için evrimleşmiş olan duygular. Bu avantajları sağlamıyor olsaydı, bu duygular da evrimleşemezdi. Şöyle düşünebilirsiniz: Şu anda algılamakta bile zorluk çekeceğimiz birçok potansiyel "duygu" var; ancak evrimleşmiş değiller - çünkü ya evrimleşmelerini sağlayacak genetik çeşitliliğe sahip olan türler yok ya da o duyguların evrimleşmesine sebep olacak kadar güçlü bir seçilim baskısı yok.

Peki, bir duygunun biyolojik sebebinin "çıkarcı" olması, günümüzde deneyimlediğimiz duyguların tamamen çıkarcı amaçlarla sergilendiği anlamına mı geliyor? Elbette hayır. Eğer böyle olsaydı, duygularımızın çıkarcı olduğu düşüncesi bizi rahatsız etmezdi. Bu durum bile, duyguların türümüzde psikolojik bir yere kavuştuğunu gösteriyor ve dolayısıyla sadece biyolojik amaçlarla sergilenmediğine işaret ediyor.

İnsan türü, zeka bakımından diğer türlere göre fazlasıyla karmaşıklaşmış bir canlı. Bu açıdan, diğer türlerde çok daha sıradan algılanıyor olabilen hisler, insanda çok daha karmaşık anlamlara kavuşmuş oluyor. Örneğin bir kişinin bir diğerine duyduğu aşk, elbette üremeye katkı sağlayarak biyolojik bir fonksiyona hizmet ediyor; ancak kuşkusuz sadece üreme anlamına sahip değil. Çünkü insan psikolojisi, sadece biyolojiden değil, aynı zamanda inşa ettiği kültürden de etkileniyor. Kelimelere, duygulara, davranışlara yüklediğimiz anlamlar zaman içinde değişiyor.

Dolayısıyla, kavramları çok indirgemeci ve basit bir şekilde izah edersek, sanki o duyguların insan psikolojisinde hiçbir etkisi yokmuş, sadece otomatikleşmiş amaçlara hizmet edebiliyormuş gibi algılanabiliyor. Fakat öyle olsaydı, bugüne kadar aşk hakkında binlerce şiir, şarkı, beste yazılmazdı. Belli ki seks ihtimalini arttırma amaçlı evrimleşmiş bir duygu, insan kültüründe yepyeni boyutlara ulaşmış. Bu ulaştığı boyutların biyolojik bir anlamı veya geçerliliği olmayabilir (ve çoğu zaman yoktur da); ancak bu, yüklediğimiz o anlamların bizler için yersiz veya hatalı olduğu anlamına gelmiyor.

170 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Eğer türün devamlılığı için gerekli olmasaydı bir anne gene de çocuklarını sever miydi? sorusuna gelen cevabı ekliyorum. Benzer zaten.

Hayır, evrimsel değişimlere katkı sağlamayacak bir duygunun evrimleşmesini beklemek doğru olmaz. Bu yüzden diğer türlerde estetik anlayışı yoktur örneğin pek fazla (kuşlar ve memeliler hariç). Bu yüzden aşk ve sevgi birçok türde görülmez. Bu yüzden birçok tür mutlu olmaz, gülmez, vs. Dolayısıyla, eğer ki evrimsel bir avantaj sağlamasaydı, hayır, bir anne çocuğunu sevmezdi ve bu duygu asla evrimleşmezdi.

115 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et