Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
M. Oguz Dişli
M. Oguz Dişli
4,864 UP
Üye
0

Bir kişiye en anlaşılır şekilde fosil kalıntıları ile canlıların genetik olarak dolayısıyla fenotip olarak değiştiği nasıl anlatılır?

Anlatmaya çalışacağım kişiyi buraya yönlendirmekten korkuyorum çünkü yaratılış ile varoluşa inanıyor. Ve aynı anlatımı bir fen bilimleri öğretmenine de anlatmam gerekiyor ki yaratılışçı olduğunu söylemeye gerek yok. Dardayım. 😂
126 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Her şeyden önce inanç olayını çözmelisiniz. Tanrı'nın evrimle de yaratabileceğini, Tanrı'nın ne söylediğini anlamak için önce bilime ve evrime bakması gerektiğini söyleyin.

Küçük değişimlerle başlayın. Önce bundan birkaç yüzyıl önce bile şimdiki insanlardan çok farklı olduğumuzu anlatın. Daha sonra olayı biraz gerileterek gidin. Daha geriye gittiğimizde daha çok fark görülüyor. Homo erectus, habilis insan olmalarına rağmen çok farklı olduğunu anlatın. Ayrıca bir fosile bakıp bir de günümüzdekine bakıp onun aynı olduğunu söyleyemeyeceğimizden bahsedin. Normal biri farklı iki türü bile ayırt edemiyor. O yüzden fosillerin günümüzdeki ile aynı diyemeyeceğini, ayrıntılı bakıldığında farkların görüldüğünü anlatın. Fosiller incelendiğinde tam olması gereken zamanda olması gereken yerde evrimi doğrulayan fosiller olduğunu, evrimin güçlü bir öngörü gücü olduğundan bahsedin. Ama gerçekten cesur olması ve Adnan Oktar gibi kişilerin dini ile alay etmek için superman görüşlü gibi davranıp o fosillerin günümüzdeki ile aynı olduğunu söylediğini ve bunun resmen dalga geçmek olduğu, aynı dediği türlerin bile aslında çok farklı olduğunun anlaşıldığından bahsedin.

Tüm Reklamları Kapat

En sonda ise dini inancı için evrimsel biyoloji gibi bilim dalını reddetmenin kendi dinine hakaret olduğunu evrim karşıtı argümanların köktendinci Hristiyanlardan geldiğini yani aslında Hristiyanların oyunu olduğu, onlardan geldiği ve Adnan Oktar gibi resmen dinle alay eden birinin bunları Türkiye'ye pazarladığını , Tanrı'nın söylediğini anlamak için evrimi reddetmek değil anlaması gerektiğini böylece dinine de daha doğru bilimsel bir bakış ile bakabileceğini tekrar edip konuyu kapatın.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close