Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Bir kişiye en anlaşılır şekilde fosil kalıntıları ile canlıların genetik olarak dolayısıyla fenotip olarak değiştiği nasıl anlatılır?

Anlatmaya çalışacağım kişiyi buraya yönlendirmekten korkuyorum çünkü yaratılış ile varoluşa inanıyor. Ve aynı anlatımı bir fen bilimleri öğretmenine de anlatmam gerekiyor ki yaratılışçı olduğunu söylemeye gerek yok. Dardayım. 😂

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her şeyden önce inanç olayını çözmelisiniz. Tanrı'nın evrimle de yaratabileceğini, Tanrı'nın ne söylediğini anlamak için önce bilime ve evrime bakması gerektiğini söyleyin.

Küçük değişimlerle başlayın. Önce bundan birkaç yüzyıl önce bile şimdiki insanlardan çok farklı olduğumuzu anlatın. Daha sonra olayı biraz gerileterek gidin. Daha geriye gittiğimizde daha çok fark görülüyor. Homo erectus, habilis insan olmalarına rağmen çok farklı olduğunu anlatın. Ayrıca bir fosile bakıp bir de günümüzdekine bakıp onun aynı olduğunu söyleyemeyeceğimizden bahsedin. Normal biri farklı iki türü bile ayırt edemiyor. O yüzden fosillerin günümüzdeki ile aynı diyemeyeceğini, ayrıntılı bakıldığında farkların görüldüğünü anlatın. Fosiller incelendiğinde tam olması gereken zamanda olması gereken yerde evrimi doğrulayan fosiller olduğunu, evrimin güçlü bir öngörü gücü olduğundan bahsedin. Ama gerçekten cesur olması ve Adnan Oktar gibi kişilerin dini ile alay etmek için superman görüşlü gibi davranıp o fosillerin günümüzdeki ile aynı olduğunu söylediğini ve bunun resmen dalga geçmek olduğu, aynı dediği türlerin bile aslında çok farklı olduğunun anlaşıldığından bahsedin.

En sonda ise dini inancı için evrimsel biyoloji gibi bilim dalını reddetmenin kendi dinine hakaret olduğunu evrim karşıtı argümanların köktendinci Hristiyanlardan geldiğini yani aslında Hristiyanların oyunu olduğu, onlardan geldiği ve Adnan Oktar gibi resmen dinle alay eden birinin bunları Türkiye'ye pazarladığını , Tanrı'nın söylediğini anlamak için evrimi reddetmek değil anlaması gerektiğini böylece dinine de daha doğru bilimsel bir bakış ile bakabileceğini tekrar edip konuyu kapatın.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın