Reptilianlar: Dünya'yı Sürüngenimsi İnsanlar Mı Yönetiyor?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Günümüzün en önde gelen komplo teorisyenlerinden biri olan yazar David Icke, kariyerin erken dönemlerinde Coventry City ve Hereford United futbol takımları için oynayan profesyonel bir futbolcuydu, ancak eklem iltihabı nedeniyle 1973 senesinde bırakmak zorunda kalmıştı. Ardından 70’lerde ve 80’lerde BBC için spor muhabirliği yapmaya başladı. Biraz siyasetle ilgilenmesi üzerine 1988 senesinde UK Green Party (Tr: İngiliz Yeşiller Partisi) sözcülerinden biri oldu. 90’larda Yeni Çağ akımıyla ilgilenerek eklem iltihabı için alternatif tedaviler arayışına girdi ve Peru’da iken ruhsal bir deneyim yaşadığını belirtti. Birleşik Krallığa geri döndükten sonra üyesi olduğu partiden istifa etti ve pozitif enerji alacağına inanarak (daha sonrasında bu huyundan vazgeçecek şekilde) sadece türkuaz renginde kıyafetler giymeye başladı. Nisan 1991 tarihinde Terry Wogan ile gerçekleştirdiği görüşmede toplumdaki etkisi birden değişti. Kıyamet-vari öngörülerde bulunmasıyla birlikte Tanrı-esansının oğlu (İng: Son of the Godhead) olduğunu belirtti. Öfkeli ve alaylı tepkiler sonucunda bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. 

Görsel 1: Bir tasarımcının Reptilianlara dair yorumlaması
Görsel 1: Bir tasarımcının Reptilianlara dair yorumlaması
Wikimedia Commons, Camilo Sanchez, 2009


En ünlüsü olan The Biggest Secret - İnsanoğlu Ayağa Kalk (1999) adlı kitabı çıkarttı. Bu kitapta yazdıklarına göre Dünya’yı yönetenler aslında insan değil, sürüngenimsi bir türdür (diğer adlarıyla Reptilian, Reptoid, Reptiloid, Icketilianlılar, Draconianlılar ya da Lizard People). Bu Reptilianlar, İlluminati ve Masonlar gibi gizli örgütlerde yer almakla birlikte ABD başkanlarından İngiliz kraliçelerine kadar yüksek mertebelerde bulunarak insan türünü köleleştirmekle meşguller. Hatta bunu eski zamanlardan beri yaptıkları söylenmektedir, Babil’deki yaratılış mitinde yer alan “Anunnaki” ilahları buna örnek gösterilir. Daha da ileriye giderek bunların Draco (Ejderha) Takımyıldızından gelen şekil-değiştirebilme özelliğine sahip 4. boyut varlıklar oldukları ve 1.5 ile 3.7 metre arasında bir uzunluğa sahip oldukları belirtilir. Bazıları bu uzaylı türün yeraltı şehirler de inşa ettiklerini iddia etmiştir, hatta bazı Hristiyanlar bunların uzaylı yerine “Yahudiler” için bir kod adı olduğunu düşünmüşlerdir. Bu iddiaya göre Yahudiler, Aden bahçesinde ilk insanlar olan Adem ve Havva’yı kandıran yılanın atalarıdır. Icke da Protocols of the Elders of Zion - Siyon Liderlerinin Protokolleri (1903) adlı anti-semitik (Yahudi-karşıtı) olan "sahte" eserin gerçek olduğuna inandığı halde bunların Yahudiler tarafından değil, Reptilianlar tarafından yazıldıklarını ve “...bu Yahudi halkının Dünya’yla ilgili bir komplosu değildir” sözleriyle bir Yahudi-karşıtı olmadığını belirtmiştir. Kitabında şöyle yazmaktadır: 

1998’den beri, insanlar bana bazı insanların insan-dışı formlara büründüklerini gördüklerini söylemişlerdi. Bu şekil-değiştirme olarak bilinen eski bir fenomen olarak bilinmektedir. En basit form kabukumsu insansıdır, (ve) insansı yerine sürüngenimsi gözleri vardır.

Icke’ın kitapları, birçok dile çevrilerek 1998 ile 2011 yılları arasında 140,000 kopya satmıştır. Sitesi de 2006’de haftalık olarak 600,000 kere ziyaret edilmiştir. 2013’te ABD’de yapılan bir araştırmaya göre halkın %4’ü bu sürüngenimsi varlıkların gerçek olduğuna inanmaktadır. Ancak Icke sadece bu iddialarla da kalmıyor. Ay’ın da gerçekte uzaylılar tarafından terk edilmiş ve içi boş bir yapı olarak tanımlıyor.

Görsel 2: Ay’ın bir uzay gemisi olduğuna dair kesit illüstrasyonu
Görsel 2: Ay’ın bir uzay gemisi olduğuna dair kesit illüstrasyonu
Wikimedia Commons, Bromley 86, Mrazvan22, DavidLevinson, NASA ve US Air Force, 2017

İtiraf etmeliyiz ki, maalesef Dünya’da para ve güç hırsından dolayı kötü insanlar olabilmektedir. Icke’ın kitaplarıyla insanları körü körüne yaşamaları yerine uyanmalarını istemesi güzel bir mesajdır, ancak mesajın ardında sunduğu sebeplerin hiçbiri bugüne dek kanıtlanmamıştır. Bazıları ünlü liderlerin sürüngenimsi bakışlar sergiledikleri eski videoları göstermenin haricinde bu insanların insan olmadıklarına yönelik herhangi bir şey sunamamaktadırlar. Bu görüşler siyasi ve ekonomi tarihiyle birçok noktada çelişmekle birlikte Icke’ın bazı görgü şahitlerine dayanarak bu iddiaları öne sürmesi zayıf bir argümandır, Ay konusunda da ne kadar yanıldığını izah etmemize de gerek yoktur. Daha doğrusu, zaten karmaşık olan bir Dünya’ya bir açıklama getirmek yerine, iddiaları onu daha da karmaşık bir hale getirmektedir. Bu devasa Reptilianlar insan bedenine nasıl bürünebiliyorlar? Bahsi geçen liderlerin sağlık kontrollerinde hiç mi bir anormallik gözlenmemiştir? Eğer İlluminati diye bir örgüt varsa ve Reptilianlar tarafından yönetiliyorsa, neden onları 90’lardan beri ifşa etmekle uğraşan Icke’a yönelik bir suikast düzenlemediler eğer diğer ünlüleri ortadan kaldırmakla bir sorunları yoksa? Bu türün hangi takımyıldızından geldikleri ve 4. boyutta olduklarına dair bilgiler nereden elde edilmiştir? Demokratik yollarla seçilen her lider Reptilian mıdır? Bu kadar uzak bir takımyıldızından gelen (Draco Takımyıldızında yer alan en parlak yıldız olan Gamma Draconis (Eltanin olarak da bilinir), Güneş’ten 154.3 ışık yılı uzaklıktadır) bu uzaylı türü nasıl bizleri bulabildi ve bizi köleleştirebileceklerine dair nasıl benzer bir ahlak anlayışına sahip olacak şekilde evrimleşebildiler, daha doğrusu yıldızlararası seyahat edebilen bu tür bizlere neden ihtiyaç bile duymaktadır ki?

Gördüğünüz gibi sorulabilecek soru sayısı çoktur ve Icke her ne kadar ülke yönetimleri altında ezilen halklara “körü körüne yaşamayın, uyanın” şeklinde mesajlar veriyorsa bile, kendi iddialarına da adeta körü körüne inanılmaması gerekmektedir. Eğer yaptığı görüşmeleri izlerseniz, düşüncelerinde oldukça açık ve gerçekten de söylediklerine inanan birisi olduğunu görebilirsiniz. Burada sadece Icke'a odaklanmamız bir Ad Hominem (Şahısa Saldırı) safsatasına başvurduğumuz gibi görünebilir, ancak bu iddialar onunla birlikte doğdu ve senelerdir onun tarafından yayıldı. Niyeti iyi bile olsa, insanlara kazandırdığı bu düşünüş tarzı eksik ve hatalı bilgilerle doludur. 

Peki bir uzaylı türünün Dünya’mızı ziyaret edip insansı bir forma bürünerek aramızda gizlice yaşaması imkansız mıdır? Elbette hayır, ancak buna “Evet, aramızdalar” demeden önce somut kanıtlara ihtiyaç duymaktayız.

Önemli Not: Buradaki yazı Arsel B. Acar ve Çağrı M. Bakırcı tarafından kaleme alınan kitap çalışmasından bir alıntıdır. Bu yazı 31.10.2018 tarihinde güncellenmiştir, bu sebeple bu tarihten itibaren kitapta bazı değişiklikler ve ek bilgiler yer alabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 • Ana Görsel Kaynağı: Pixabay
 • A. Newitz. 10 Mysterious Underground Cities. (2011, Mart 29). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: io9
 • J. Ronson. Beset by Lizards. (2001, Mart 17). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: The Guardian
 • TIME Magazine. The Reptilian Elite. (2018, Ekim 31). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: TIME Magazine
 • RationalWiki. David Icke. (2018, Ağustos 19). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: RationalWiki
 • R. Blaskiewicz. Jews and Reptilians. (2014, Ağustos 06). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: Skeptical Inquirer
 • B. Dunning. Support Your Local Reptoid. (2007, Mayıs 21). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: Skeptoid
 • Muertos. Who Is David Icke? . (2012, Şubat 25). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: Thrive Debunked
 • J. Austin. David Icke claims the moon is Hollow and built by Aliens in crazy new theory. (2016, Mayıs 29). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: Sunday Express
 • The Scotsman. The Royal Family are bloodsucking alien lizards – David Icke. (2006, Ocak 30). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: The Scotsman
 • W. Offley. David Icke And The Politics Madness – Where The New Age Meets The Third Reich. (2000, Mart 07). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: Political Research Associates
 • Constellation Guide. Draco Constellation. (2018, Ekim 31). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: Constellation Guide
 • D. Icke. David Icke Official Website. (2018, Ekim 31). Alındığı Tarih: 31 Ekim 2018. Alındığı Yer: David Icke

Kerkenez (Falco tinnunculus)

Neandertal ile İnsan Kaburgalarının Farkı

Skeptisizm Editörü

Arsel Berkat Acar

Arsel Berkat Acar

Skeptisizm Editörü

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler
 • Anasayfa
 • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim