Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Günümüzün en önde gelen komplo teorisyenlerinden biri olan yazar David Icke, kariyerin erken dönemlerinde Coventry City ve Hereford United futbol takımları için oynayan profesyonel bir futbolcuydu, ancak eklem iltihabı nedeniyle 1973 senesinde bırakmak zorunda kalmıştı. Ardından 70’lerde ve 80’lerde BBC için spor muhabirliği yapmaya başladı. Biraz siyasetle ilgilenmesi üzerine 1988 senesinde UK Green Party (Tr: İngiliz Yeşiller Partisi) sözcülerinden biri oldu. 90’larda Yeni Çağ akımıyla ilgilenerek eklem iltihabı için alternatif tedaviler arayışına girdi ve Peru’da iken ruhsal bir deneyim yaşadığını belirtti. Birleşik Krallığa geri döndükten sonra üyesi olduğu partiden istifa etti ve pozitif enerji alacağına inanarak (daha sonrasında bu huyundan vazgeçecek şekilde) sadece türkuaz renginde kıyafetler giymeye başladı. Nisan 1991 tarihinde Terry Wogan ile gerçekleştirdiği görüşmede toplumdaki etkisi birden değişti. Kıyamet-vari öngörülerde bulunmasıyla birlikte Tanrı-esansının oğlu (İng: Son of the Godhead) olduğunu belirtti. Öfkeli ve alaylı tepkiler sonucunda bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. 

Görsel 1: Bir tasarımcının Reptilianlara dair yorumlaması
Görsel 1: Bir tasarımcının Reptilianlara dair yorumlaması
Wikimedia Commons, Camilo Sanchez, 2009

En ünlüsü olan The Biggest Secret - İnsanoğlu Ayağa Kalk (1999) adlı kitabı çıkarttı. Bu kitapta yazdıklarına göre Dünya’yı yönetenler aslında insan değil, sürüngenimsi bir türdür (diğer adlarıyla Reptilian, Reptoid, Reptiloid, Icketilianlılar, Draconianlılar ya da Lizard People). Bu Reptilianlar, İlluminati ve Masonlar gibi gizli örgütlerde yer almakla birlikte ABD başkanlarından İngiliz kraliçelerine kadar yüksek mertebelerde bulunarak insan türünü köleleştirmekle meşguller. Hatta bunu eski zamanlardan beri yaptıkları söylenmektedir, Babil’deki yaratılış mitinde yer alan “Anunnaki” ilahları buna örnek gösterilir. Daha da ileriye giderek bunların Draco (Ejderha) Takımyıldızından gelen şekil-değiştirebilme özelliğine sahip 4. boyut varlıklar oldukları ve 1.5 ile 3.7 metre arasında bir uzunluğa sahip oldukları belirtilir. Bazıları bu uzaylı türün yeraltı şehirler de inşa ettiklerini iddia etmiştir, hatta bazı Hristiyanlar bunların uzaylı yerine “Yahudiler” için bir kod adı olduğunu düşünmüşlerdir. Bu iddiaya göre Yahudiler, Aden bahçesinde ilk insanlar olan Adem ve Havva’yı kandıran yılanın atalarıdır. Icke da Protocols of the Elders of Zion - Siyon Liderlerinin Protokolleri (1903) adlı anti-semitik (Yahudi-karşıtı) olan "sahte" eserin gerçek olduğuna inandığı halde bunların Yahudiler tarafından değil, Reptilianlar tarafından yazıldıklarını ve “...bu Yahudi halkının Dünya’yla ilgili bir komplosu değildir” sözleriyle bir Yahudi-karşıtı olmadığını belirtmiştir. Kitabında şöyle yazmaktadır: 

1998’den beri, insanlar bana bazı insanların insan-dışı formlara büründüklerini gördüklerini söylemişlerdi. Bu şekil-değiştirme olarak bilinen eski bir fenomen olarak bilinmektedir. En basit form kabukumsu insansıdır, (ve) insansı yerine sürüngenimsi gözleri vardır.

Icke’ın kitapları, birçok dile çevrilerek 1998 ile 2011 yılları arasında 140,000 kopya satmıştır. Sitesi de 2006’de haftalık olarak 600,000 kere ziyaret edilmiştir. 2013’te ABD’de yapılan bir araştırmaya göre halkın %4’ü bu sürüngenimsi varlıkların gerçek olduğuna inanmaktadır. Ancak Icke sadece bu iddialarla da kalmıyor. Ay’ın da gerçekte uzaylılar tarafından terk edilmiş ve içi boş bir yapı olarak tanımlıyor.

Görsel 2: Ay’ın bir uzay gemisi olduğuna dair kesit illüstrasyonu
Görsel 2: Ay’ın bir uzay gemisi olduğuna dair kesit illüstrasyonu
Wikimedia Commons, Bromley 86, Mrazvan22, DavidLevinson, NASA ve US Air Force, 2017

İtiraf etmeliyiz ki, maalesef Dünya’da para ve güç hırsından dolayı kötü insanlar olabilmektedir. Icke’ın kitaplarıyla insanları körü körüne yaşamaları yerine uyanmalarını istemesi güzel bir mesajdır, ancak mesajın ardında sunduğu sebeplerin hiçbiri bugüne dek kanıtlanmamıştır. Bazıları ünlü liderlerin sürüngenimsi bakışlar sergiledikleri eski videoları göstermenin haricinde bu insanların insan olmadıklarına yönelik herhangi bir şey sunamamaktadırlar. Bu görüşler siyasi ve ekonomi tarihiyle birçok noktada çelişmekle birlikte Icke’ın bazı görgü şahitlerine dayanarak bu iddiaları öne sürmesi zayıf bir argümandır, Ay konusunda da ne kadar yanıldığını izah etmemize de gerek yoktur. Daha doğrusu, zaten karmaşık olan bir Dünya’ya bir açıklama getirmek yerine, iddiaları onu daha da karmaşık bir hale getirmektedir. Bu devasa Reptilianlar insan bedenine nasıl bürünebiliyorlar? Bahsi geçen liderlerin sağlık kontrollerinde hiç mi bir anormallik gözlenmemiştir? Eğer İlluminati diye bir örgüt varsa ve Reptilianlar tarafından yönetiliyorsa, neden onları 90’lardan beri ifşa etmekle uğraşan Icke’a yönelik bir suikast düzenlemediler eğer diğer ünlüleri ortadan kaldırmakla bir sorunları yoksa? Bu türün hangi takımyıldızından geldikleri ve 4. boyutta olduklarına dair bilgiler nereden elde edilmiştir? Demokratik yollarla seçilen her lider Reptilian mıdır? Bu kadar uzak bir takımyıldızından gelen (Draco Takımyıldızında yer alan en parlak yıldız olan Gamma Draconis (Eltanin olarak da bilinir), Güneş’ten 154.3 ışık yılı uzaklıktadır) bu uzaylı türü nasıl bizleri bulabildi ve bizi köleleştirebileceklerine dair nasıl benzer bir ahlak anlayışına sahip olacak şekilde evrimleşebildiler, daha doğrusu yıldızlararası seyahat edebilen bu tür bizlere neden ihtiyaç bile duymaktadır ki?

Gördüğünüz gibi sorulabilecek soru sayısı çoktur ve Icke her ne kadar ülke yönetimleri altında ezilen halklara “körü körüne yaşamayın, uyanın” şeklinde mesajlar veriyorsa bile, kendi iddialarına da adeta körü körüne inanılmaması gerekmektedir. Eğer yaptığı görüşmeleri izlerseniz, düşüncelerinde oldukça açık ve gerçekten de söylediklerine inanan birisi olduğunu görebilirsiniz. Burada sadece Icke'a odaklanmamız bir Ad Hominem (Şahısa Saldırı) safsatasına başvurduğumuz gibi görünebilir, ancak bu iddialar onunla birlikte doğdu ve senelerdir onun tarafından yayıldı. Niyeti iyi bile olsa, insanlara kazandırdığı bu düşünüş tarzı eksik ve hatalı bilgilerle doludur. 

Peki bir uzaylı türünün Dünya’mızı ziyaret edip insansı bir forma bürünerek aramızda gizlice yaşaması imkansız mıdır? Elbette hayır, ancak buna “Evet, aramızdalar” demeden önce somut kanıtlara ihtiyaç duymaktayız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 17:21:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7443

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kitaplar, olduğumuz yerde kalmamız gerektiği zamanlarda bize gidecek bir yer verirler.”
Mason Cooley
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder