Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

İlluminati ve Yeni Dünya Düzeni Üzerine

Dünyayı Yöneten Bir Kukla Efendisi Mi Var?

İlluminati ve Yeni Dünya Düzeni Üzerine Pixabay
11 dakika
7,928
 • Siyaset Tarihi
 • Şüphecilik (Skeptisizm)

Her ne kadar konumuzla ilişkili olsalar ve haklarında tonlarca hatalı bilgi yayılsa bile, şu başlıklar üzerinde durmayacağız: Kapitalizm, Sosyalizm, Rothschild Ailesi, Rockefeller Ailesi, Masonlar (Komplo teorisyenleri bunları sıklıkla İlluminati ile karıştırıyorlar) ve Skulls & Bones ile diğer gizli örgütler. Bunlara girecek olursak, tek bir bölümde işin içinden çıkmamız mümkün olmazdı. Bu nedenle ana odağımızı “İlluminati” adı verilen ve günümüzde hâlâ var olduğu iddia edilen bu gizli örgütün üzerine tutacağız.

Dünyanın gerçekten yeni bir reforma ihtiyacı vardır. Hatalı kentsel tasarımlardan ekonomik eşitsizliklere, evrensel insan hakları ihlalinden ideolojik çatışmalara kadar birçok konuda tartışmalar ve kavgalar mevcut ancak bunu dile getirdiğiniz zaman sanki “Yeni Dünya Düzeni”nden (İng.: New World Order) bahsediyormuşsunuz gibi bir eleştiriyle karşılaşabilirsiniz ve iddiacılara göre İlluminati adlı örgütün bir parçası da olabilirsiniz ya da hiç olmazsa onlar tarafından kandırılmış olabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Nedense günümüzde halen “gizli bir örgüt” (İng.: Secret Society) olarak tanımlansa bile, İlluminati hakkında binlerce blog, video ve hatta kitap bile yayımlanmıştır, bu da “gizli” kelimesinin anlamını yitirmektedir. Dahası, medya dahil her şeyi kontrol ettikleri düşünülen İlluminati’nin neden kendilerini ifşa eden, eleştiren ve yok edilmelerini dileyen paylaşımları ortadan kaldırmadıkları da ayrı bir muammadır.

İlluminati (“Aydınlanma” kelimesinden türemiştir), 18. yüzyılda 1 Mayıs 1776 tarihinde, Bavyera’da bulunan Ingolstadt Üniversitesi’nde fıkıh ve pratik felsefe profesörü olan Adam Weishaupt tarafından kurulmuştu. İlk başlarda bu yeni düzene “Bund der Perfektibilisten” (Tr.: Mükemmelcilik Topluluğu) adını vermişti. “Illuminatenorden” (Tr.: İlluminati Düzeni) adını ise 1778’de almıştı. Amacı batıl inançlara, gericiliğe, halkın yaşantısı üzerinde dinî kontrole ve gücün kötüye kullanılmasına karşı çıkmaktı. Dönemin hükümdarı Charles Theodor ve Roma Katolik Kilisesi’nin destekleriyle bu gibi örgütler yasadışı edilmişti ve böylece İlluminati 1785-1787 tarihleri arasında dağılmıştı.

Bu Reklamı Kapat

Kısacası bugün halen faaliyette olduğu iddia edilen İlluminati örgütüyle ilk oluşturulan örgüt arasında dağlar kadar fark var çünkü günümüzde bu örgüt Satanistlerle, Siyonistlerle ve hatta Reptilianlarla bile ilişkilendirilmiştir. Hatta Weishaupt, Masonlarla hemfikir olmayıp kendi örgütünü kurmayı tercih etmesine rağmen komplo teorisyenleri eleştirilerinde sıklıkla Masonlar ile İlluminati’yi birbiriyle karıştırmaktadırlar. Hekim ve matematikçi olan doğa felsefe profesörü John Robison, Aydınlanma dönemiyle ilgili bazı tatminsizliklerini dile getirmesiyle birlikte kaleme aldığı Proofs of a Conspiracy (1798) kitabıyla Masonların İlluminati doktrinleri tarafından ele geçirildiğini de ileriye sürmesiyle 1789’daki Fransız Devrimi’ni bu nedene bağlamıştır. Sanıyoruz ki Masonlarla İlluminati’nin hatalı ilişkilendirilmesi bu düşüncelerden kaynaklanmaktadır. Farklı alanlarda önemli çalışmalara imza atan Robison, hayatın sonlarına doğru büründüğü bu komplo teorisyen kılıfı da dinî bir savunmayı içermektedir, neticede öne sürdüğü iddiaların temeli için gizli ajan ve keşiş olan Alexander Horn tarafından sunulan materyallerden faydalanmıştı. Üstelik az önce adını verdiğimiz kitabın başlığı da gerçekte daha uzun olmasıyla birlikte Türkçeye çevirdiğimizde şunu yazmaktadır: “Masonların, İlluminati’nin ve Okuyan Örgütlerin gizli görüşmelerinde Avrupa’daki tüm Dinlere ve Hükümetlere karşı sürdürülen Komplonun Kanıtları”

20. yüzyılın başlarında Fransız-Rus asıllı ve Okhrana (Rus İmparatorluğunun gizli polisi) servisinden olan politik aktivist Mathieu V. Golovinski tarafından Rusya’da yayımlanan ve daha sonralarında otomobil üreticisi Henry Ford’un destekleriyle ABD’de kopyaları dağıtılan ve Almanya’da Naziler tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılan The Protocols of the Learned Elders of Zion – Siyonist Liderlerin Protokolleri (1903) adlı eser temelinde antisemitik (Yahudi karşıtı) olmayan farklı kaynaklardan intihal yapılarak antisemitik bir eser olarak ortaya koyulmuştur. Sahtecilikle bilinen bu eser birçokları tarafından gerçek sanılarak “Küresel bir Yahudi Kontrolü” düşüncesinin yaygınlaşmasına yol açmıştır ve bu düşünceye inanılmaya devam edildiğini günümüzde bile görebilmekteyiz. Ve nasıl olduysa aydınlanma fikriyle hareket eden ve dinî dogmanın karşısında duran İlluminati örgütün Yahudilerin kontrolü altında olduğu ileriye sürülerek ikisi arasında hayali bir ilişki kurulmuştur. Film uyarlaması da yapılan (ve bizim de beğenerek okuduğumuz) yazar Dan Brown’ın Angels and Demons – Melekler ve Şeytanlar (2000) gibi kitaplar da bu örgütün popüler kültürde de yaşamasına ve ilgi duyulmasına neden olmuştur.

'Gözümüzün’ Önünde Olan Gizli Mesajlar

Benzer şekillerde 1 Amerikan dolarının üzerinde bulunan “Tek Göz”ü İlluminati sembolü olarak yorumlayanlar da oldu, oysa bu göz herhangi bir hükümetin ya da örgütün değil, doğrudan Tanrı’nın “Her Şeyi Gören Gözü” (İng.: Eye of Providence) sembolüdür. ABD mührünün tasarımı Pierre Du Simitiere tarafından Thomas Jefferson (3. ABD Başkanı), Benjamin Franklin ve John Adams’ın (2. ABD Başkanı) komitesine sunulmuştu. Aralarındaki tek Mason üyesi olan Franklin’in de tasarım fikirleri komite tarafından kabul görmemişti, üstelik onun istediği tasarımda “Göz” simgesi yoktu bile! Bu göz ile ilgili iddia öyle bir yayıldı ki, Eski Mısır dönemindeki Ra’nın göz sembolüne kadar geriye gidip ilişkilendirmeler kurulmaya çalışıldı (Sonuçta aynı banknotun üzerinde bir piramit yer alıyor) ve sanki ortada çok eskiden beri süregelen bir komplonun olduğu imajı yaratılmaya çalışıldı. İslam dininde ahir zamanı geleceğine inanılan Deccal adlı kötü figürün de tek gözlü olduğu belirtilmiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Günümüzde bazı sanatçıların (rapçi Jay-Z ve şarkıcı Lady Gaga gibi) tek göz hareketiyle İlluminati üyesi olduklarına inanan bir seyirci kitlesi mevcut, hatta sahne adıyla Katy Perry olarak bilinen şarkıcının “Dark Horse” isimli Eski Mısır temalı müzik klibi de bariz bir kanıt olarak görülmüştür. Ünlü şarkı yazarı ve dansçı olan Michael J. Jackson’ın da “They Don’t Care About Us” (Tr.: “Bizi Umursamıyorlar”) adlı şarkısıyla İlluminati’yi ifşa ettiğine ve bunun sonucunda öldürüldüğüne inanılmıştı (bazıları tam aksine Jackson’ın bu örgütün bir parçası olduğuna inanıyordu).

Bir (1) Amerikan Doları.
Bir (1) Amerikan Doları.
Pixabay

Dikkatleri çeken bir diğer kısım da Amerikan doları üzerinde yer alan “Novus Ordo Seclorum” ifadesidir. Bunu “Yeni Dünya Düzeni” olarak tercüme edenler olsa da gerçekte “Çağların Yeni Düzeni” (İng.: Order of the New Ages) anlamına gelmektedir. Bu motto mührün tasarımında yer alan Latin dil uzmanı Charles Thomson tarafından eklenmiştir. Anlamı, Bağımsızlık Bildirgesi (İng.: Declaration of Independence) tarihi itibarıyla yeni Amerikan döneminin başlangıcını vurgulamak içindi. Thomson ile konuşmaları olan George Washington (1. ABD Başkanı) 1783 senesinde şu sözleri dile getirmişti:

İmparatorluğumuzun temeli, cehalet ve batıl inancın kasvetli çağında değil, insan haklarının herhangi bir önceki döneme göre daha iyi anlaşıldığı ve daha net tanımlandığı bir çağda atıldı.

Hem Baphomet* Hem De Günah Keçisi

Günümüzde neredeyse var olan bütün kötü olayların çoğu doğrudan İlluminati’yle ilişkilendirilmektedir. Pornografik içeriklerin yaygınlaşması, hastalıkların yayılması, zihin kontrolü, savaşlar, soykırımlar, yoksulluk, ırkçılık, suikastlar, emperyalist güçler, ülkeler arası anlaşmazlıklar vs. hepsinin İlluminati’den kaynaklandığı iddia edilmektedir. Adeta üstün bir kudrete sahip bir tanrı rolünde bizleri her daim “her şeyi gören göz” gibi izleyen bir örgütün bütün politik, ekonomik ve ideolojik meselelerin arkasında yer aldığı fikri gün geçtikçe birçok farklı olaydan destek alıyor. Elbette bazı sistemlerde aksaklıklar olabilir, dolandırıcılık yapan şirketler, gerici düşüncelere sahip insanların yönetici konumlarda oldukları, ülkeler arası anlaşmazlıklar ve çatışmalar görülebilir ancak bunların tek ve nihai sebebini küresel bir kukla efendisine bağlamak birçok gerçeği de görmezden gelmek demektir. Çünkü bu ideolojilerin, ülkelerin ve insanlar arası ilişkilerin hepsi çok uzun bir geçmişe, psikolojik ve sosyolojik etmenlere, dinî doktrinlere, kültürel etkileşimlere ve pek çok faktöre bağlı olarak değişmiş, gelişmiş ve şekil almıştır.

İlluminati kurulmadan önce de her şey dört dörtlük değildi (ki kuruluş amacı seküler ve rasyonel prensiplere dayanıyordu) ve günümüzde geçmişe oranla birçok haklara ve olanaklara sahip olmakla birlikte İlluminati hakkında en ağır sözleri bile başımıza bir şey gelmeden özgürce dile getirebildiğimiz platformlara sahibiz. Günümüzde gizli toplantılarda bulunan örgütlerin var olmadığı söylenemez, kapalı kapıların ardında devlet sırları veya yönetimsel kararlar gibi birçok şey iyi veya kötü nedenlerden dolayı genel halktan gizlenmektedir ancak bu örgütlere atfettiğimiz güç sandığımız kadar da abartılı olmamalıdır çünkü söz konusu dünyayı yönetmek ise, herkesin güç arzusu ve yönetme şekli farklı olacağından üyeler ve liderler arasında her zaman tartışmalar olacaktır (ABD ve Rusya’nın arasındaki gerilimi ve Batılı medeniyetlerle Ortadoğulu ülkelerin arasındaki ideolojik kavgaları düşünün). Bu sebeple hepsini tek bir masanın etrafında oturur halde bütünüyle hemfikir olacak şekilde hayal etmek abes kaçacaktır. Küresel meselelerde G-7 Zirvesi, G-20 Zirvesi ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan konuşmalara ve görüşmelere bakarak bu fikir ayrılıklarını da görebilmeniz mümkündür.

Georgia Anıtındaki Gizem

1979 yılında ABD’nin Georgia eyaletinin Elbert County şehrinde dikilen anıtta (İng.: Georgia Guidestones) 6 granit taşın üzerinde 8 modern dil (İngilizce, İspanyolca, Hint dili, Arapça, Çince, Rusça, Svahili ve İbranice) ve 4 antik dilde (Babil’ce, Klasik Yunanca, Mısır hiyeroglifi ve Sanskritçe) yazılmış 10 ilke yer alıyor. Komplo teorisyenleri neredeyse birçok şeye kötümser baktıklarından ve her şeyden kötü anlamlar çıkarmaya çalıştıklarından dolayı bu anıtın bile İlluminati tarafından dikildiğini iddia etmektedirler. Hatta 2008’de üzerlerine “Yeni dünya düzenine ölüm!” gibi grafitiler de yapılmıştı. Peki bu ilkeler nelerdi?

Bu Reklamı Kapat

 1. “İnsan nüfusunu doğayla sürekli bir dengede yaşayacak şekilde 500 milyonun altında tutun”
 2. “Üretimi akıllıca yönlendirin, zindeliği ve çeşitliliği geliştirin”
 3. “İnsanlığı yeni bir dil ile birleştirin”
 4. “İyi huylu gerekçelerle tutkuyu, inancı ve gelenekleri yönetin”
 5. “İnsanları ve ulusları adil yasalarla ve adil mahkemelerle koruyun”
 6. “Ulusların kendi içlerinde yönetimlerine izin verin, dış anlaşmazlıkları da bir dünya mahkemesinde çözümlesinler”
 7. “Önemsiz yasalardan ve işe yaramaz yetkililerden kaçının”
 8. “Sosyal görevlerle kişisel hakları dengeleyin”
 9. “Sonsuzlukla bir uyum içerisinde olan gerçeği, güzelliği ve sevgiyi ödüllendirin”
 10. “Dünyada bir kanser olmayın, doğaya yer verin, doğaya yer verin”
Bahsi geçen anıtın illüstrasyonu. 1979 senesinde Robert C. Christian adında biri (gerçek ismi değildir) Elberton Granite Finishing firmasıyla görüşerek inşasını talep etmişti. Ortak kanıya göre bu anıtın kıyamet-sonrası insanlar için bir tür rehber görevinin göreceğidir. Aynı zamanda bir tür pusula, takvim ve saat görevi de görmektedir. Bazıları bu anıtın rasyonel düşüncenin bir simgesi olarak görürken, bazıları da sahte-mesihin 10 emri olarak da yorumlamıştır.
Bahsi geçen anıtın illüstrasyonu. 1979 senesinde Robert C. Christian adında biri (gerçek ismi değildir) Elberton Granite Finishing firmasıyla görüşerek inşasını talep etmişti. Ortak kanıya göre bu anıtın kıyamet-sonrası insanlar için bir tür rehber görevinin göreceğidir. Aynı zamanda bir tür pusula, takvim ve saat görevi de görmektedir. Bazıları bu anıtın rasyonel düşüncenin bir simgesi olarak görürken, bazıları da sahte-mesihin 10 emri olarak da yorumlamıştır.
Erik Malinowski & Steve Sanford

Bunların birçoğunun, aklı başında kişilerin hemfikir olabilecekleri temenniler olduğu aşikârdır. Ancak özellikle birinci maddedeki gibi sayısal bir nüfus sınırından söz edilmesi, komplo teorisyenlerinin takıntılı bir şekilde cımbızlayacakları argümanlar vermiştir. İlluminati’nin nüfus kontrolü peşinde olduğu, bu nedenle daha önceden sözünü ettiğimiz Chemtrails – Kimyasal Püskürtmeler gibi komplo teorilerinin geçerli olduğu ileri sürülmüştür. Halbuki türümüzün sayısının şu andakinden çok daha az olması halinde doğa üzerindeki yıkıcı etkisinin kat kat az olacağı objektif bir gerçektir.

İnsanları kandırmaya çalışan kişi ve kurumlar eninde sonunda tıpkı eski büyük imparatorlukların artık olmadıkları gibi başarısız olacaklardır çünkü bilimsel araştırmalar, eleştirisel düşünce ve kanıt temelli düşünüşlerin yaygınlaşmasıyla özgür düşünce ve ifade haklarının olduğu bir dünyada gizlenen ve yasaklanmaya çalışılan şeyleri ifşa edenler her zaman görülecektir (NSA’den bilgi sızdıran eski CIA çalışanı Edward Snowden olayını ya da Cambridge Analytica veri skandalını ifşa edenleri anımsayın).

Komplo teorisyenleri bütün bu iddialarla ortada halktan saklı tutulan “gizli bir tarih” olduğunu düşünmektedirler ve bu konu üzerinde kitap almak istediğinizde “tarih ile ilgili bilmedikleriniz” şeklinde bilgiler sunulmaktadır, oysa tarihçilerin de dikkatini çeken bu iddialar incelendiğinde birçok hatalı yorum, desteksiz iddia ve birbiriyle ilgili olmayıp ilişkilendirilen bilgilerin olduğunu görebiliyorlar, haliyle ortaya asıl çıkan şey “Sahtetarih”tir (İng.: Psuedohistory). Uzun tarih kitaplarını okumaktan sıkılan ancak gizemli şeyleri anlatan belgesel ve yazılardan hoşlanan genç nesillere bakarak tarihi nasıl daha eğlenceli hale getirebileceğimiz üzerinde düşünmemiz şarttır.

*Dipnot: Baphomet (Okunuşu: Bafomet), günümüzde Satanist Tapınağı’nın bir sembolüdür ve modern zamanlarda kanatlı bir keçi insanı olarak tasvir edilir. 14. yüzyılda da Tapınak Şövalyeleri Katolik Kilisesi tarafından aforoz edildiklerinde bu “sahte tanrıya” taptıkları iddia edilmiştir ki sahte bir tanrı figürü tek-tanrılı dinlerde genellikle kötülüğün simgesi olan “Şeytan”la özdeşleştirilir. İlluminati örgütüyle ilgili iki görüş vardır: Bir taraftan suçsuz yere kötülüklerin efendisi olarak görülürken diğer taraftan da kesin olarak bu kötülüklerin efendisi olarak görülür, bu nedenle hem Baphomet (Keçi İnsan) hem de Günah Keçisi konumunda gibidir. Kısacası bu başlıkta bir kelime oyunu yaptık.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Tebrikler! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • P. Edwards. 9 Questions About The Illuminati You Were Too Afraid To Ask. (19 Ocak 2016). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Vox | Arşiv Bağlantısı
 • M. Ray. Illuminati. (1 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
 • R.T. Carroll. Illuminati, The New World Order & Paranoid Conspiracy Theorists (Pcts). (5 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: The Skeptic's Dictionary | Arşiv Bağlantısı
 • R. Sheaffer. Conspire This!. (1 Aralık 2001). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Skeptical Inquirer | Arşiv Bağlantısı
 • RationalWiki. Illuminati. (3 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: RationalWiki | Arşiv Bağlantısı
 • RationalWiki. International Jewish Conspiracy. (8 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: RationalWiki | Arşiv Bağlantısı
 • T. Callahan. The End Of The World And The New World Order. (1 Ocak 2010). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Skeptic Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • Muertos. Global Domination Agenda-Debunked. (24 Kasım 2011). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Thrive Debunked | Arşiv Bağlantısı
 • B. Dunning. The Georgia Guidestones. (23 Mart 2010). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Skeptoid | Arşiv Bağlantısı
 • B.B. Fischer. Okhrana: The Paris Operations Of The Russian Imperial Police. (1 Ocak 1997). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: CIA | Arşiv Bağlantısı
 • J.D. McArthur. Myth And Misinformation About The Pyramid Side Of The Great Seal (On The Dollar Bill). (1 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Great Seal | Arşiv Bağlantısı
 • B. Handwerk. “The Lost Symbol” And The Freemasons: 8 Myths Decoded. (15 Eylül 2009). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • J. Baggini. Does The Illuminati Control The World? Maybe It’s Not Such A Mad Idea. (14 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
 • D. Mikkelson. Hayim Solomon. (23 Temmuz 2014). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2020. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • G. Atılgan, et al. (2018). Siyaset Bilimi. Kavramlar, İdeolojiler, Disiplinler Arası İlişkiler. Yayınevi: Yordam Kitap.
 • B. Kepsutlu. (2016). Amerikan’ın Ortadoğu Politikası. Yayınevi: İnkılâp Yayınları.
 • D.B. Ruderman. (2013). Erken Modern Dönem Yahudi Tarihi. Yayınevi: İnkılâp Yayınları.
 • J.L.P. Weeks. (2017). Savaşta Ve Barışta Diktatörler. Yayınevi: İnkılâp Yayınları.
 • J.M. Roberts. (2014). Kısa Dünya Tarihi. Yayınevi: İnkılâp Yayınları.
 • A. Mill. (2017). Ekonomi 101. Yayınevi: Say Yayınları.
 • A. Çimen. (2014). Tarihi Değiştiren Gizli Servisler. Yayınevi: Timaş Yayınları.
 • J. Koçka. (2018). Kapitalizmin Tarihi. Yayınevi: Say Yayınları.
 • J.W. Davidson. (2017). Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi. Yayınevi: Say Yayınları.
 • S. Akşin. (2017). Kısa 20. Yüzyıl Tarihi. Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları.
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/08/2022 04:13:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5132

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Doğum
Evrenin Genişlemesi
Salgın
Bilgisayar
Radyoaktif
Antropoloji
Gazetecilik
Hamilelik
Nükleer Enerji
Sahtebilim
Çin
Kimyasal Element
Entomoloji
Üreme
Koaservat
Komplo
Doğru
Sosyal
Elektrik
Astronot
Yok Oluş
Kuantum
Parazit
Avcı
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.