Randi Vakfı 1 Milyon Dolar Para Ödülü: Paranormal Olgular Neden Bilimsel Olarak İspatlanamıyor?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Belki de günümüz için en acı veren şeylerden birisi, birçok gencin bilimden çok bilim-dışı konulara önem vermeleridir. Elbette bilim-dışından bahsederken gerçekte madde-ötesi iddialardan bahsediyoruz.

Parapsikolojiyi geçerli bir bilim dalı gibi gören binlerce gencin internet üzerinden kendi düşüncelerini destekleyen bilgileri beğenmekte ve paylaşmaktadırlar. Elbette bilimsel gelişmelerle ilgilenmediklerini söylemek yanlıştır fakat ne zaman kendi düşünceleriyle uymayan bilimsel bir bilgiyle karşılaştıklarında o zaman ''tamam bu bilimsel kısımları kabul ediyorum ancak bu konuda bilim insanlarına katılmıyorum, hatalılar'' gibi cümleler sarf etmektedirler. Oturup da Carl Sagan, Richard Feynman ya da bilim dünyasındaki önemli isimlerin kitaplarını okumak yerine ruhsal tekniklerin nasıl geliştirebileceği gibi kitapları, eski metinlerde bulunan gizemli şifreleri, tarih boyunca görülmüş UFO olayları ya da ezoterik bilgileri içeren çalışmaları okumayı tercih ediyorlar. Öyle ki psişik güçlerin bilimsel çalışmalardan daha ilginç olduğunu düşünmektedirler. Acaba kaçı geriye yaslanıp televizyonda kanal değiştirirken ellerindeki kumandanın çalışma prensiplerini düşünmüştür? Basit bir cihaz olarak gördüğümüz bu kumandanın çalışma şeklini bile düşünsek, kaşık bükmenin o kadar da ilginç olmadığını anlayabilirdik. 

Bilim dünyasında yaşanılan büyük bir gelişme bütün Dünya'ya yayılabilir, ancak paranormal, gizemli, mistik, doğa-üstü, fenomen gibi adı her türlü ''açıklanamaz sır dolusu şeyleri'' andıran bilgiler ve görüntüler haberlere bile yansıyarak milyonlarca insanın ilgisini çekmiştir. Bizler de bu tarz şeyleri ilginç buluyor ve araştırmaya koyuluyoruz; ancak onları gereğinden fazla önemli ve özel olarak ele almıyoruz.

Birçoğumuz bilim-kurgu filmlerini beğenmektedir, ancak içeriğinde vampirler, kurt adamları, canavarlar, süper güçlere sahip insanlar olduğu zaman ilgi gösterenlerin sayıları da oldukça yüksektir. Sizin de benzer zevkleriniz olabilir; ancak zevk olsun diye ilgilenmekle, filmlerde gördüğümüz uçuk konuların gerçek olduğuna inanan binlerce insan vardır!

"Yeterince çalışırsam ve üzerinde durursam, ben de Uri Geller gibi kaşıkları sadece zihin gücüyle bükebilirim." diye büyük bir iş becereceğini düşünen ancak kendini kandıran binlerce genci görmekteyiz, oysa kendi nükleer füzyon reaktörünü daha 14 yaşında yapan Taylor Wilson gibi genç kişiler de bilim dünyasında büyük başarılara imza atmaktadırlar. (Bakınız: TED Talks). Kaşık bükme konusunda yazdıklarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bilim dünyasında yapılan onca çalışmayı internet üzerinden bulabildiğimiz halde yine de ısrarla ''görülmemiş madde-ötesi gerçeklerin'' olduğuna inanan gençlerin bizim gibi bilime değer veren bireyleri ''bilgisizlikle'' suçladıklarını görebiliyoruz. "Aklın var diyorsun ama olduğunu kanıtla bana." gibi saçma argümanlarla kendi fikirlerini bu şekilde kanıtladıklarını düşünerek ''Argumentum ad ignorantium'' (Cehalete başvurma) yöntemiyle tartışmayı kazandıkları yanılgısı içerisine giriyorlar. Bu suçlamamız okuyucularımıza sert gelmiş olabilir, ancak biz de insanlığa büyük hizmetler sunan bilim dünyasının böylesine basit düşüncelerle küçümseyen bireylere karşı da sessiz kalmak istemiyoruz. Gözlerimizin her şeyi göremediğini ve kulaklarımızın her şeyi duyamadığını gayet de iyi biliyoruz, işte bu yüzden mor-ötesinden kızıl-ötesine kadar x-ışını cihazlarından atom tarama cihazların görüntülerine kadar görmediğimiz ve duymadığımız birçok şeyin varlığını öğrenebilmiş oluyoruz. İnsan anatomisi detaylı bir şekilde bilindiği halde halen çakraların ve özel enerji merkezlerin ısrarla var olduğunu iddia edenleri yine de görebiliyoruz. Bizlerden milyonlarca kilometre uzaklıktaki bir uydudan bir sinyal bile alabilirken, hemen yakınımızdaki kişiden nedense özel bir güç ya da aurasına dair bir ize rastlayamıyoruz. Bu sebeple, James Randi gibi bireyler bu tarz şeylerin gerçek anlamda var olmadığını düşünerekten var olduğuna inanan kişilerin kanıtlamalarına karşın para ödülü teklif etmiştir. Paranormal kanıtlar için o kadar çok sayıda ödül sunuldu ki, buna rağmen hiçbiri bugüne kadar kazanılamadı. Liste için buraya bakabilirsiniz. Bu yazıya benzer bir diğer yazımız da buradadır.

James Randi Kimdir?

Bu yazıyı yazmamızın ana sebebi giriş kısmı için yaptığımız eleştiriden çok James Randi'nin kendisinden ve ödülünden bahsetmektir. 1928 doğumlu Randall James Hamilton Zwinge (herkes onu James Randi olarak tanır) Kanadalı-Amerikalı bir sahne sihirbazı ile ünlü bir skeptiktir. Kendisi James Randi Eğitim Vakfının (JREF) kurucusudur. ''The Amazing Randi'' (İnanılmaz Randi) sahne adıyla başladıktan sonra 60 yaşına gelince emekli olmuştur. Daha sonralarında okült, paranormal ve doğa-üstü iddiaları ele alarak bunları eleştirmeye başlamıştır. Uri Geller gibi kişilerin sahtekarlıklarını ortaya çıkaran ve bu tarz konular üzerine kitaplar yazan önemli bir kişi haline gelmiştir. Aynı zamanda iddiaların ve sahtekarlıkların bir ansiklopedisini bile hazırlamıştır. Buradan hepsine bakabilirsiniz. Bütün bunlarla beraber ''The Amazing Meeting'' (TAM) gibi bir etkinlik de düzenlenmektedir ve insanlar buna katılarak özellikle skeptisizm dünyasıyla ilgili farklı konuşmaları dinleyebilmektedir. James Randi’nin hayatını anlatan bir belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

Telekinezi, beyin gücüyle cisimlerin hareket ettirilebilmesine dayalı bir sahtebilim türüdür. Beyinden yayılan dalgaların hiçbirinin dalgaboyu ve şiddeti, herhangi bir makroskobik nesne üzerindeki sürtünmeyi yenebilecek kadar fiziksel bir kuvvet yaratamayacağı için, telekinezinin geçerli hiçbir tarafı bulunmamaktadır. Bugüne kadar bilimsel ve objektif laboratuvar koşullarında telekinezi yeteneklerini sergileyebilen hiç kimse var olmamıştır.
Telekinezi, beyin gücüyle cisimlerin hareket ettirilebilmesine dayalı bir sahtebilim türüdür. Beyinden yayılan dalgaların hiçbirinin dalgaboyu ve şiddeti, herhangi bir makroskobik nesne üzerindeki sürtünmeyi yenebilecek kadar fiziksel bir kuvvet yaratamayacağı için, telekinezinin geçerli hiçbir tarafı bulunmamaktadır. Bugüne kadar bilimsel ve objektif laboratuvar koşullarında telekinezi yeteneklerini sergileyebilen hiç kimse var olmamıştır.

Yıllar geçtikçe bu tarz uçuk şeylerin var olmadığına giderek daha da inanan James Randi her türlü iddiaya karşı yine de açık görüşlü davranarak paranormal bir şeyi ya da olayı kanıtlayabilecek kişilere 1 milyon dolar vereceğini söylemiştir. Ancak başvuru yapan herkes başarısız kaldığından dolayı bugüne kadar kimse bu ödüle sahip olamamıştır. James Randi bile bunca iddiayı gördükten sonra ''1 milyon doların hiçbir zaman kazanılacağını düşünmüyorum, çünkü günümüze kadar herhangi bir paranormal iddia için ikna edici bir kanıt görülememiştir'' demiştir. Aynı zamanda Yeni Çağ (New Age) için de ''Yeni Çağ mı? Aslında bu Eski Çağ'nın mikrodalga fırınında 15 saniye boyunca pişmiş halidir.'' demiştir.

1 Milyon Dolarlık Ödül!

Şimdi de asıl konumuza gelerek bu 1 milyon dolarlık ödülden bahsetmek istiyoruz. Eğer siz herhangi bir paranormal olayı ya da şeyi kanıtlayabileceğinizi düşünüyorsanız o zaman bu siteye giriş yapıp bir başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu iddialar arasında kaşık bükme, uçabilme, soğuk okuma (cold reading), geleceği görme, astral seyahat, telepati, telekinezi, büyü yapma gibi şeyler olabilmektedir. İnternet üzerinden bizimle tartışan bireylerle vakit harcamak ve açıklama yapmak yerine onlara böyle bir yazı hazırlayarak zenginleşme imkanını sunmak istedik. 1 milyon dolar ile hayatınız baştan aşağı değişebilir, bu sebeple elinizde bir kanıtın olduğunu düşünüyorsanız, ne bekliyorsunuz o zaman? 

Bir başvuruda bulunmadan evvel sizlere JREF'in bu ödül konusunda belirttiği bazı detayları paylaşacağız:

Bu ödül ilk kez 1964 senesinde başladı. James Randi kendi cebinden 1000 dolar sundu, daha sonrasında başkaları da maddi yardımlarda bulunarak bu ödül 1 milyon dolara çıktı. 1964 ile 1982 seneleri arasında 650 ve 1997 ile 2005 seneleri arasında ise 360 kişi başvuruda bulundu. JREF testin kendisini yapmamaktadır, sadece protokolleri düzenleyecek ve test etme şartlarını gözden geçirecektir. Nereli olduğunuz fark etmemektedir, ancak 18 yaş üstü ve antlaşma imzalayabilecek bir durumda olmanız gerekmektedir. Başvuranlar tam olarak neleri kanıtlamaları gerektiklerini açık bir dille anlatmaları gerekmektedir. Testlerde ''paranormal'' ile kastedilen şey bilim tarafından açıklanamaz olan, doğa-üstü bir şeydir. Testler uygun şartlar altında yapılacaktır ve katılımcı önce bir ön test ile denenecektir. Eğer başarılı çıkarsa, ondan sonra asıl teste geçilecektir. JREF insan sağlığını tehdit edebilecek iddiaları da kabul etmemektedir, çünkü testler sırasında kimsenin yaralanmasını ya da hayatını kaybetmesini istememektedirler. Anekdot sayılabilecek ruhsal ve dinsel iddialar da kabul edilmemektedir. Bugüne kadar hiç kimse ön testi bile geçememiştir. Sizlere bu yazımızı bitirmeden evvel basit bir örnek de sunmak isteriz.

"Psişik" Patricia Putt

Particia Putt isimli kadın, bir psişik (medyum) olduğunu iddia ediyor ve sadece karşısındaki insanların ruhlarına ulaşarak, "Ruh" dediği bir gücün ona bilgi verdiğini iddia ediyor. Bu bağlantıda tüm deney düzeneği ve taraflara sunulan deney basamakları aktarılmıştır.

Taraflar sözleşmeyi kabul etmişler ve Profesör Richard Wiseman ve Profesör Christopher French eşliğinde deney yapılmış. Putt, 10 denekten hiçbirinin bilgilerini doğru bilememiştir.

Bu konulara ilgi duyuyorsanız, bu oynatma listesinde bol miktarda deney örneği görebilirsiniz:

Bu yazımızın konusu olan 1 milyon dolarlık ödül, 51 yıl sonunda kimsenin almayı başaramaması sonrasında 2015 senesinde kaldırılmıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/07/2019 05:52:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1507

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder