Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Bilim insanları bizlerden birçok gerçeği saklıyorlar. İlaç şirketleri bizleri hasta edip sonra de tedavi ediyorlar. Aslında sadece gümüş kullanarak birçok hastalığı yenebilirsiniz. Gümüş sizi bilinen tüm bakterilerden temizler, Antibiyotik etkiye sahiptir. Radyoaktiviteye karşı korur. Bakterilerin DNA'sını bozar. Gümüşle ilgili tüm bu gerçekler bizden gizleniyor.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

İnsan vücudunun herhangi bir işlevi gerçekleştirmek için gümüşe hiçbir ihtiyacı bulunmamaktadır. Gümüşün, insan sağlığına etkisi olacak hiçbir faydası bulunmamaktadır. Dahası, bakteriyel enfeksiyonlar ve insan-bakteri etkileşiminde de faydalı olduğu klinik ve bilimsel araştırmalarda gösterilememiştir.

İddianın Kökeni

İddianın belirli bir kökeni bulunmamakla birlikte, yaygın olarak modern tıbba karşı paranoya sahibi kişi ve organizasyonlarca, "alternatif tıp" adı altında yayılmaktadır.

Bilgiler

Gümüş, atom numarası 47 olan, Latincede "gri, parlayan" anlamındaki argentum sözcüğünden gelen Ag kısaltmasıyla bilinen, yumuşak bir geçiş metalidir. Metaller arasında bilinen en yüksek elektriksel ve ısıl (termal) iletime ve yansıtma gücüne sahiptir. 

Gümüş, insan vücudunun çalışması için hiçbir gerekliliği ve işlevi bulunmayan bir metaldir. Bazı gümüş satıcılarının iddia ettiği gibi vücut için gerekli olan bir mineral değildir. Gümüş, kendi başına külçe halindeyken toksik (zehirli) olmayışından ötürü çağlar boyunca bilimsel hiçbir geçerliliği olmayan iddiaların kalbinde yer almıştır. Halbuki gümüş tuzları insan için toksik özelliktedir ve solunum sistemi aracılığıyla vücuda dağılarak arjiri (cilt renksizleşmesi) denen hastalığa neden olur. Bu hastalarda deri, gözler ve mukus tabakası mavi-gri bir renge döner. Arjirinin bilinen başka bir etkisi olmadığı için, çoğu kişi ciddi bir hastalık olarak görmez. Fakat arjiri hastalarının derilerinin renk değişikliği çoğu zaman ömür boyu kalıcıdır ve sosyal sorunlara neden olabilir.

21. yüzyıl şarlatanlarının ticari kaygılarla satmaya çalıştıkları "kolloid gümüş", ufak gümüş parçacıklarının su içerisinde dağıtılması (süspanse edilmesi) sonucu üretilir. Bu şekilde üretilen ve hiçbir işe yaramayan kolloid gümüş, gerek ağızdan hap olarak alınacak şekilde, gerekse de vücuda doğrudan uygulanacak veya enjekte edilecek şekilde pazarlanmaktadır. Her sahte-bilim ve şarlatanlık ürünü gibi, kolloid gümüş de "her derde deva", "tüm bakteri ve virüsleri öldürücü", "HIV/AIDS önleyici", "kansere tek çare" gibi süslü ama tamamen uydurma ve yalan olan başlıklarla pazarlanmaktadır. Hatta prostatı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları bile tedavi ettiğini iddia eden şarlatanlar bulmak mümkündür.

Kolloid gümüşün, tıpkı normal gümüş gibi bilinen ve bilimsel araştırmalarla desteklenen tek bir faydası bile bulunmamaktadır. Dahası, kolloid gümüş külçe gümüş ile gümüş tozu arasında bir yapıya sahip olduğu için, muhtemelen insan için toksik özelliktedir. Ne yazık ki hakkında detaylı çalışmalar bulunmadığı için, bu toksisite düzeyi henüz bilinmemektedir. Fakat bugüne kadar raporlanan bazı vakalarda, kolloid gümüş tüketen insanlarda böbrek hasarı ve nöbetlerle kendini gösteren nörolojik hastalıklara rastlanmıştır.

Kolloid gümüş, eğer ki başka ilaçlar tüketiyorsanız da onlarla etkileşime geçerek size zarar verebilecek, son derece tehlikeli olma potansiyeline sahip bir ürünüdür. Penisalamin, kuinolon antibiyotikler, tetrasiklin ve tiroksin içerikli ilaçlar ile etkileştiği ve olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, kesinlikle kullanılmaması gerektiği gibi, eğer ki başka ilaçlar kullanırken tüketiliyorsa derhal doktora başvurulması gerekmektedir.

2010 yılında yapılan, çok kapsamlı bir meta-analiz araştırması, gümüşün tıbbi kullanımının insan sağlığına herhangi bir olumlu etkisi olduğuna dair yeterli veri bulunmadığını göstermiştir. 2012 yılında yapılan sistematik bir araştırma, kolloid gümüş kullanan kremlerin bakteriyel enfeksiyon ve yaralanmaları tedavi etmede kontrol gruplarına göre daha başarısız olduğunu tespit etmiştir. Aynı yıl yapılan 2 ayrı araştırma, kolloid gümüşün yanıklarda da alternatiflere göre daha başarılı olmadığını göstermiştir.

Hiçbir ilaç, kimyasal, yiyecek veya içecek çağımızın en güçlü hastalıklarının "nihai" ve "tek" çözümü değildir; asla da olamaz. Eğer ki bir şey "her derde deva" ya da buna yakın bir etiketle satılıyorsa, hiçbir şüpheye yer bırakmaksızın, o ürünün sahte olduğundan emin olabilirsiniz. Kolloidal gümüş de, 1990'larda moda olan sahte-bilim şarlatanlığının günümüze uzanan yansımalarından sadece bir tanesidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 10
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • NIH. Colloidal Silver. (2017, Ağustos 10). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: NIH | Arşiv Bağlantısı
 • B. Bauer. My Dad Takes Colloidal Silver For His Health, But Is It Safe?. (2017, Eylül 06). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: Mayo Clinic | Arşiv Bağlantısı
 • S. Barrett. Colloidal Silver: Risk Without Benefit. (2005, Ağustos 17). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: Quack Watch | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Silver. (2018, Haziran 10). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Medical Uses Of Silver. (2018, Haziran 18). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:14:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4387

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İşte burada duruyor: Atomların oluşturduğu bir bilinç, meraklı bir madde... Denizin kenarında duruyor ve düşünüyor: Ben... Atomların evreni, evren içerisinde bir atomdan ibaretim!”
Richard Feynman
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder