Evrimi Anlamak: İlk İnsan Asla Var Olmadı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu başlık sadece ilk insan için değil, ilk at, ilk deve, ilk akşamsefası, ilk E. coli bakterisi, ilk maya mantarı ve herhangi bir canlının "ilk" bireyi için de geçerlidir. Hiçbirinin "ilk"i yoktur. Evrim sürekli bir süreçtir ve tüm türler yakın ve uzak kuzenlerine, kademeli ve çok yavaş değişimlerden geçerek, ataları aracılığıyla bağlanır. 

Bu muhteşem videoda, evrimin en kritik noktaları neredeyse tam olarak anlatılmaktadır; bu açıdan çok kıymetli bir video olduğu kanısındayız. Çoğu zaman akla gelen "Ben de insanım, ebeveynlerim de insan, yavrularım da insan; o zaman yeni bir tür nasıl var olabilir ki?" sorusuna son derece görsel, isabetli ve net bir cevap veriliyor. Dahası, neden hiçbir türün "ilk bireyi" diye bir şey olmadığını da tam olarak anlamanızı sağlayacaktır. Böylece "İlk insan ne zaman var oldu?" sorusunun modern bilim çerçevesinde neden hatalı olduğunu da öğrenebileceksiniz. Ayrıca "Evrim Ağacı" kavramının ne olduğunu da, zamanın enginliği ile birleştirerek çok güzel bir şekilde anlatıyor. Birçok okurumuz için son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz. 

Yani son derece fazla kavramı, oldukça yalın bir dille, kısacık bir videoya sığdırmayı başarmış bir anlatım. Önemle tavsiye ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak için kendimize ait birkaç kaynak sunmak istiyoruz:

1) "Evrim Kuramı ve Mekanizmaları" Kitabımız: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48/5366

2) Evrim'in İşleyişi - 3: Bir Canlının Ebeveyni de, Çocuğu da Kendisi İle Aynı Türken, Evrim Nasıl Yeni Türler Yaratır? (http://evrimagaci.org/makale/302/)

3) Mikroevrimin Makroevrimi Doğurması: Harfler ve Renkler Üzerinden Evrim Anlatımı (http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/5322)

4) Yeni Türler Nasıl Evrimleşir? (http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/3404)

5) Türler Arası Geçiş... (http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/3630)

İyi seyirler.

Not: Homo erectus için "insan değil" ifadesi kullanılmış. Teknik olarak bu ifade doğru değildir. "Homo" cinsi içerisindeki tüm türler, bilimsel olarak "insan" olarak bilinirler. Homo erectus "Dik insan", Homo habilis "Becerikli insan", Homo sapiens "Bilge İnsan" olarak bilinir. "Homo" cins adı, "insan" anlamına gelir. Dolayısıyla Hayvanlar Alemi'nde tek 1 tane insan türü yoktur, şu ana kadar tespit edilen 13-14 farklı insan türü bilinmektedir. Ancak sadece 1 tanesi hayattadır ve o da biziz (Homo sapiens).

Teşekkür: Bu videoyu altyazılandıran İnan Muslu ve Çağrı Mert Bakırcı'ya teşekkür ederiz.

Kaynak: It's Okay to Be Smart

Bir Bilim İnsanının Mutluluğu: Andrei Linde ve Kütleçekim Dalgaları

Çekirgelerin Stridülasyon Yöntemi

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder