Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

En Bilinen Yıldız İsimleri ve Anlamları: Meşhur Yıldızların İsimleri Ne Anlama Geliyor?

En Bilinen Yıldız İsimleri ve Anlamları: Meşhur Yıldızların İsimleri Ne Anlama Geliyor? Pixabay
3 dakika
105,336
Tüm Reklamları Kapat

Geceleyin gökyüzüne baktığımızda, parlak sönük birçok yıldız görürüz. Bu durum, günümüzde şehrin ışık kirliliği yüzünden fena halde kısıtlanmış olsa da, özellikle karanlık bir gökyüzünde, yıldızlar adeta ışıldarlar. Bunlar binlerce yıl boyunca insanlığın dikkatini çekmiş ve farklı kültürler yıldızlara farklı isimler vermiştir. Her ne kadar her kültürde ve dilde farklı isimleri olabilse de en yaygın bilinen yıldız isimleri, gökyüzündeki en parlak yıldızlara verilmiştir. Bunlar parlaklıkları sırasıyla:

 • Sirius
 • Canopus
 • Arcturus
 • Vega
 • Betelgeuse
 • Capella
 • Rigel
 • Procyon
 • Archernar
 • Antares
 • Aldebaran
 • Altair
 • Spica
 • Pollux
 • Fomalhaut
 • Deneb
 • Regulus
 • Castor
 • Bellatrix
 • Alnilam

Yıldız İsimleri, Anlamları ve Bazı Özellikleri

Sirius

Gökyüzünün en parlak yıldızı olması nedeniyle, birçok antik medeniyetin de ilgi odağı olmuştur. Orion takım yıldızına yakın bir bölgede, Büyük Köpek (Canis Major) takım yıldızında yer alan bu yıldız, ismini Yunanca ışıldayan, parlayan anlamına gelen "Seirios" kelimesinden almıştır. Sirius aslında bir çift yıldız sistemidir ve parlak olan bileşen A0-A1 tayf sınıfından parlak mavi-beyaz bir yıldızken, sönük olan çift bir beyaz cücedir.

Tüm Reklamları Kapat

Canopus

Canopus, güney gökyüzünün en parlak yıldızıdır, tüm gökyüzünün ise ikinci parlak yıldızıdır. Güneş'ten 310 ışık yılı uzakta yer alan bu yıldız Güneş'ten 10 bin kat daha parlak ve 70 kat daha büyüktür. Bazı kaynaklarda İngilizce Soheil, Türkçe Süheyl veya Süheyla olarak da karşımıza çıkar.

Arcturus

Boötes takım yıldızının en parlak yıldızı olan Arcturus bir kırmızı devdir. Güneş'e yaklaşık 37 ışık yılı mesafede bulunur. Kütlesi Güneş kadar olsa da boyutu onun 25 katı, parlaklığı ise 170 katı kadardır. Antik Yunanca'da "ayının gardiyanı/koruyucusu" anlamına gelen Arktouros kelimesinden türemiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Vega

Çalgı (Lyra) takım yıldızının en parlak yıldızıdır. Yaklaşık 25 ışık yılı mesafede bulunan bu yıldız M.Ö. 12.000 yıllarında kuzey kutup yıldızı olarak gökyüzünde Polaris'in şu anki yerini almıştı. Dünya'nın dönüş eksenin yaptığı yalpalama hareketi dolayısıyla yaklaşık 13.700 yıl sonra tekrar kuzey kutup yıldızı olacak. İsmi Arapça "düşen" ya da "iniş yapan" anlamına gelen wāqi‘ kelimesinden gelmektedir. al-wāqi‘ olarak ifade edildiğinde ise "düşen şahin" (İng: "the falling eagle") anlamına gelir. Aynı zamanda yazın habercisi olan yaz üçgeninin bir parçasıdır.

Betelgeuse

Orion takımda yıldızında yer alan ve parlaklığı kayda değer miktar değişen Betelgeuse, yaşamının son aşamalarında bir yıldızdır. Büyük kütlesi nedeniyle süpernova yapacağı bilinmektedir. Eğer patlarsa, gündüz bile gökyüzünde görünebilir bir parlaklığa erişecektir. Fakat bu olay şu anda olabileceği gibi, gerçekleşmesi binlerce yıl da alabilir. Bir yıldızın ömründe bu çok kısa bir süredir. İsmi Arapça "Orion'un koltuk altı" anlamına gelen Ibṭ al-Jauzā’ ya da "Orion'un eli" anlamına gelen Yad al-Jauzā’ kelimesinden gelmektedir. Ayrıca Orion takım yıldızı kışın habercisi olarak da bilinir.

Capella

Aslında gökyüzünde tek bir yıldız gibi görünse de bir dörtlü yıldız sistemidir. İki adet çiftli sistemden oluşur. Capella isminin kökeni Latince (küçük) dişi keçi kelimesine dayanır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Rigel

Rigel, Orion takım yıldızında yer alan bir mavi süper dev yıldızdır ve Dünya'dan yaklaşık 860 ışık yılı uzaklıkta yer alır. Güneş'ten muhtemelen 60-360 bin kat daha parlak olduğu hesaplanmaktadır. Kelimenin kökeni Arapça'da "devin sol ayağı" anlamına gelmektedir.

Sonuç

Bazı parlak yıldızların bu şekilde özel isimlendirmeleri olsa da farklı toplumlarda farklı şekillerde isimlendirildiklerini ve farklı anlamlara gelebildiklerini biliyoruz. Astronomi biliminde ise daha resmi ve evrensel bir isimlendirme gerektiğinden onlara tanımlanmış katalog isimleri tercih edilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
33
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 25
 • Tebrikler! 9
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2023 16:39:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12974

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Göğüs
Bilgi
Patlama
Öğrenme
Genetik Müdahale
Homo Sapiens
Elektron
Hayatta Kalma
Hastalık Yayılımı
Hematoloji
Sanat
Irk
Nadir
Jinekoloji
Sinirbilim
Biyografi
Epistemik
Uzay
Galaksi
Tercih
Kimyasal Bağ
Bilgisayar
Ribozim
Önyargı
Atom
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Kayalı. En Bilinen Yıldız İsimleri ve Anlamları: Meşhur Yıldızların İsimleri Ne Anlama Geliyor?. (7 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12974
Kayalı, Ö. (2022, October 07). En Bilinen Yıldız İsimleri ve Anlamları: Meşhur Yıldızların İsimleri Ne Anlama Geliyor?. Evrim Ağacı. Retrieved October 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12974
Ö. Kayalı. “En Bilinen Yıldız İsimleri ve Anlamları: Meşhur Yıldızların İsimleri Ne Anlama Geliyor?.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 07 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12974.
Kayalı, Ögetay. “En Bilinen Yıldız İsimleri ve Anlamları: Meşhur Yıldızların İsimleri Ne Anlama Geliyor?.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, October 07, 2022. https://evrimagaci.org/s/12974.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close