Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!

Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi! Elemental
Dr. Müge Çevik
3 dakika
5,892
 • Epidemiyoloji
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

St. Andrews Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde klinik ve akademik çalışmalarını sürdüren, aralıklarla Evrim Ağacı ve BBC Türkçe gibi mecralarda bilim anlatıcılığı yapan Dr. Müge Çevik, İngiliz Hükümeti'nin bilimsel danışma grubunu desteklemek üzere komiteye seçildi. Geçici olarak yer alacağı grubun adı NERVTAG (New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group) yani "Yeni ve Yükselen Solunum Virüsü Tehdidi Danışma Grubu". Görevi, SAGE (Scientific Advisory Group for Emergencies), yani Acil Durumlar Bilim Danışma Grubu'na danışmanlık yapmak ve yönergeler hazırlamak olacak.

İngiltere'nin salgını kendi haline bırakarak, doğal yollarla sürü bağışıklığına erişmeye yönelik erken COVID-19 stratejisi uzmanlarca eleştirilmiş; ancak hükümet, bilim cemiyetinin sürü bağışıklığı yaklaşımının felaketle sonuçlanacağına yönelik isabetli öngörüsü ışığında bu kararından dönmüştü. Sosyal mesafelendirme stratejisi sayesinde İngiltere, salgın başlangıcında belirsiz olan durumu kontrol altına almayı başarmış; fakat sonrasında özellikle de yaz aylarında küresel olarak gelen gevşeme sonucunda, Avrupa'nın genelinin olduğu gibi salgına yenik düşmüştü.

Tüm Reklamları Kapat

İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 vaka sayısı
İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 vaka sayısı
Our World in Data

Bir hekim, yüksek lisans sahibi ve dahiliye uzmanı olan Dr. Çevik (MD, MSc, MRCP), Enfeksiyonlar ve Küresel Sağlık Araştırmaları Birimi'nde enfeksiyon hastalıkları ve tıbbi viroloji sahasında klinik akademisyen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni görevinde, özellikle de SARS-CoV-2 bulaşımı konusunda tavsiye ve uzman görüşü değerlendirmeleri hazırlayacaktır. Dr. Çevik, daha önceden Türkçesi ilk olarak Evrim Ağacı'nda yayınlanan "Bulaşım Dinamiği: COVID-19 Sıklıkla Ev İçerisinde, Kalabalık Arkadaş ve Aile Toplantılarında, Yakın Temas ile Bulaşıyor!" başlıklı bir yazı kaleme almış ve alandaki uzmanlar tarafından bu detaylı analizi sebebiyle oldukça övülmüştü.

COVID-19 pandemisi sırasında Dr. Çevik hem İngiliz Ulusal Sağlık Servisi'nin en ön safhalarında pandemiyle mücadele etmiş, hem de İskoçya'nın Baş Tabip Subayı'na ve danışma gruplarında COVID-19 ile ilgili güncel bilimsel gelişmeleri aktardığı yazılar yayınlamıştı.

Tüm Reklamları Kapat

İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 ölü sayısı
İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 ölü sayısı
Our World in Data

Dr. Çevik, yeni yayınlanan makale ve verileri eleştirel bir gözle incelemiş ve özellikle de salgın bulaşı ve okulların açılabilirliği konusundaki karmaşık bilimsel argümanların özetleri için güvenilir bilimsel kanıtlar sunabilmişti. Örneğin, Dr. Çevik, Nisan ayı içerisinde COVID-19 bulaşının genellikle yakın temas ile ve iç mekanlarda (örneğin aile toplantıları ve iyi havalandırılmayan iç mekanlarda) yaşandığını gösteren kanıtları fark etmişti. Kendisi, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) de risk iletişimi konusunda tavsiyeler vermiş ve danışmanlık yapmıştır. Şöyle diyor:

SARS-CoV-2 salgınının yükselişe geçmesinden beri, bilimsel bilgi birikimi yaratmak için eşi benzeri olmayan bir küresel çaba sarf edilmektedir. Örneğin Ekim ayının sonunda, COVID-19 ile ilgili olarak yayınlanmış toplamda 80.000'den fazla akademik makale bulunmaktaydı. Bu, acil durumlarda hızlı bir şekilde evrimleşen bilimsel bilginin vakitlice sentezlenmesinin kritik önemini vurgulamaktadır.

Kendi kapasitem dahilinde yardımcı olabileceğim için ve bu zor zamanlarda politik kararları bilimsel olarak yönlendirebilecek olmaktan fazlasıyla onur duymaktayım.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Pandemi boyunca Dr. Çevik, Twitter hesabını da aktif olarak kullanarak koronavirüsle ilgili araştırmalar ile ilgili olarak halkı bilinçlendirmeye devam etti, BBC Science in Action, Euronews, BBC Radio 4 ve NPR gibi radyo ve TV programlarına röportajlar verdi; The New York Times, BBC, Reuters ve Euronews gibi medya kuruluşları aracılığıyla COVID-19 haberlerini yorumladı; COVID-19 ile ilgili bilimsel gelişmeleri halka bir uzman gözünden anlattı. Bilim iletişimi konusunda anahtar oyunculardan biri olan Dr. Müge Çevik, COVID-19 pandemisi sırasında güvenilebilecek 50 uzmandan biri olarak da seçildi.

Dr. Müge Çevik, COVID-19 pandemisi sırasında güvenilebilecek 50 uzmandan biri olarak da seçildi.
Dr. Müge Çevik, COVID-19 pandemisi sırasında güvenilebilecek 50 uzmandan biri olarak da seçildi.
Elemental

Dr. Çevik, alanın en önde gelen tıbbi dergilerinde, uluslararası uzmanlarla birlikte akademik makaleler yayınladı. Bu yayınlarından birkaç tanesini (İngilizce olarak) aşağıdan okuyabilirsiniz:

Dr. Müge Çevik'in Evrim Ağacı profiline ve eski yazılarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
19
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: University of St Andrews | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/06/2023 17:44:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9559

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Elektrik
Beslenme Bilimi
Eşeyli Üreme
Okyanus
Retrovirüs
Yakınsak Evrim
Bitki
Viral Enfeksiyon
Hayatta Kalma
Astrofizik
Eğilim
Oyun
Zooloji
Newton
Ara Geçiş Türleri
Taklit
Viral
Önlem
Ecza
Ağız Sağlığı
Kurt
Diş Sorunları
Zehir
Mavi
Ağaç
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. S. Andrews, et al. Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!. (19 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9559
Andrews, U. o. S., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 19). Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!. Evrim Ağacı. Retrieved June 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9559
U. o. S. Andrews, et al. “Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 19 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9559.
Andrews, University of St. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 19, 2020. https://evrimagaci.org/s/9559.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close