Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!

Dr. Müge Çevik, COVID-19 ile Mücadele Etmek Üzere İngiltere'nin Bilim Danışma Kurulu'na Seçildi!
Dr. Müge Çevik
Elemental
Yazar University of St Andrews
3 dakika
5,801 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

St. Andrews Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde klinik ve akademik çalışmalarını sürdüren, aralıklarla Evrim Ağacı ve BBC Türkçe gibi mecralarda bilim anlatıcılığı yapan Dr. Müge Çevik, İngiliz Hükümeti'nin bilimsel danışma grubunu desteklemek üzere komiteye seçildi. Geçici olarak yer alacağı grubun adı NERVTAG (New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group) yani "Yeni ve Yükselen Solunum Virüsü Tehdidi Danışma Grubu". Görevi, SAGE (Scientific Advisory Group for Emergencies), yani Acil Durumlar Bilim Danışma Grubu'na danışmanlık yapmak ve yönergeler hazırlamak olacak.

İngiltere'nin salgını kendi haline bırakarak, doğal yollarla sürü bağışıklığına erişmeye yönelik erken COVID-19 stratejisi uzmanlarca eleştirilmiş; ancak hükümet, bilim cemiyetinin sürü bağışıklığı yaklaşımının felaketle sonuçlanacağına yönelik isabetli öngörüsü ışığında bu kararından dönmüştü. Sosyal mesafelendirme stratejisi sayesinde İngiltere, salgın başlangıcında belirsiz olan durumu kontrol altına almayı başarmış; fakat sonrasında özellikle de yaz aylarında küresel olarak gelen gevşeme sonucunda, Avrupa'nın genelinin olduğu gibi salgına yenik düşmüştü.

İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 vaka sayısı
İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 vaka sayısı
Our World in Data

Bir hekim, yüksek lisans sahibi ve dahiliye uzmanı olan Dr. Çevik (MD, MSc, MRCP), Enfeksiyonlar ve Küresel Sağlık Araştırmaları Birimi'nde enfeksiyon hastalıkları ve tıbbi viroloji sahasında klinik akademisyen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni görevinde, özellikle de SARS-CoV-2 bulaşımı konusunda tavsiye ve uzman görüşü değerlendirmeleri hazırlayacaktır. Dr. Çevik, daha önceden Türkçesi ilk olarak Evrim Ağacı'nda yayınlanan "Bulaşım Dinamiği: COVID-19 Sıklıkla Ev İçerisinde, Kalabalık Arkadaş ve Aile Toplantılarında, Yakın Temas ile Bulaşıyor!" başlıklı bir yazı kaleme almış ve alandaki uzmanlar tarafından bu detaylı analizi sebebiyle oldukça övülmüştü.

Reklamı Kapat

COVID-19 pandemisi sırasında Dr. Çevik hem İngiliz Ulusal Sağlık Servisi'nin en ön safhalarında pandemiyle mücadele etmiş, hem de İskoçya'nın Baş Tabip Subayı'na ve danışma gruplarında COVID-19 ile ilgili güncel bilimsel gelişmeleri aktardığı yazılar yayınlamıştı.

İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 ölü sayısı
İngiltere'de COVID-19: Haftalık yeni COVID-19 ölü sayısı
Our World in Data

Dr. Çevik, yeni yayınlanan makale ve verileri eleştirel bir gözle incelemiş ve özellikle de salgın bulaşı ve okulların açılabilirliği konusundaki karmaşık bilimsel argümanların özetleri için güvenilir bilimsel kanıtlar sunabilmişti. Örneğin, Dr. Çevik, Nisan ayı içerisinde COVID-19 bulaşının genellikle yakın temas ile ve iç mekanlarda (örneğin aile toplantıları ve iyi havalandırılmayan iç mekanlarda) yaşandığını gösteren kanıtları fark etmişti. Kendisi, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) de risk iletişimi konusunda tavsiyeler vermiş ve danışmanlık yapmıştır. Şöyle diyor:

SARS-CoV-2 salgınının yükselişe geçmesinden beri, bilimsel bilgi birikimi yaratmak için eşi benzeri olmayan bir küresel çaba sarf edilmektedir. Örneğin Ekim ayının sonunda, COVID-19 ile ilgili olarak yayınlanmış toplamda 80.000'den fazla akademik makale bulunmaktaydı. Bu, acil durumlarda hızlı bir şekilde evrimleşen bilimsel bilginin vakitlice sentezlenmesinin kritik önemini vurgulamaktadır.

Kendi kapasitem dahilinde yardımcı olabileceğim için ve bu zor zamanlarda politik kararları bilimsel olarak yönlendirebilecek olmaktan fazlasıyla onur duymaktayım.

Pandemi boyunca Dr. Çevik, Twitter hesabını da aktif olarak kullanarak koronavirüsle ilgili araştırmalar ile ilgili olarak halkı bilinçlendirmeye devam etti, BBC Science in Action, Euronews, BBC Radio 4 ve NPR gibi radyo ve TV programlarına röportajlar verdi; The New York Times, BBC, Reuters ve Euronews gibi medya kuruluşları aracılığıyla COVID-19 haberlerini yorumladı; COVID-19 ile ilgili bilimsel gelişmeleri halka bir uzman gözünden anlattı. Bilim iletişimi konusunda anahtar oyunculardan biri olan Dr. Müge Çevik, COVID-19 pandemisi sırasında güvenilebilecek 50 uzmandan biri olarak da seçildi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dr. Müge Çevik, COVID-19 pandemisi sırasında güvenilebilecek 50 uzmandan biri olarak da seçildi.
Dr. Müge Çevik, COVID-19 pandemisi sırasında güvenilebilecek 50 uzmandan biri olarak da seçildi.
Elemental

Dr. Çevik, alanın en önde gelen tıbbi dergilerinde, uluslararası uzmanlarla birlikte akademik makaleler yayınladı. Bu yayınlarından birkaç tanesini (İngilizce olarak) aşağıdan okuyabilirsiniz:

Dr. Müge Çevik'in Evrim Ağacı profiline ve eski yazılarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: University of St Andrews | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2021 06:17:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9559

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Köpekgil
Süpernova
Algı
Ateş
Yüz
Korku
Yok Oluş
Kas
Tüy
Kuvvet
Zooloji
Memeli
İmmünoloji
Nadir
Balık
Kuyruksuz Maymun
Foton
Su
Nükleik Asit
Büyük
Maske Takmak
Amerika Birleşik Devletleri
Genetik
Türleşme
Astrofotoğrafçılık
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın