Detoks Muhtemelen Koca Bir Yalandan İbaret!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Salatalıkların suya düştüğü sırada seksi mankenlerin kendini beğenmiş bir şekilde bir yığın sebzenin yanında oturuyor olduğu reklamları görüp de detoks endüstrisinin içine çekilmemek hiç de kolay değildir. Kalori alımınızla ilgili günahlarınızı şöyle bir yıkayıp temizleyebileceğiniz fikri, "fast food" yaşam tarzımıza ve alkol tarafından yağlanan sosyal hayatlarımıza mükemmel bir panzehir olarak sunulmaktadır. Fakat şu markanın meyve sıkacağının tozunu almadan veya bir bağırsak sulama muayenehanesine ilk geçici adımları atmadan önce, bilmeniz gereken bir şey var: kirlilik sistemlerinizin sifonunu çekebileceğiniz ve organlarınızı çalışmaya can atacak şekilde gıcırtılı olarak temiz bırakabileceğiniz fikri koca bir aldatmacadır. Bu, size eşya satmak için tasarlanmış bir sahte bilim, daha spesifik olarak bir "sahte tıp" kavramıdır.

"Açık olalım," diyor Exeter Üniversitesi'nden tamamlayıcı tıp emekli profesörü Edzard Ernst... ki çeşit detoks vardır: Birisi saygıdeğer iken, diğeri değildir." Söylediğine göre saygıdeğer olanı, hayati tehlikesi olan ilaç bağımlısı insanların tıbbi tedavisidir. Gerçekten işlevseldir ve bunun belli başlı nedenleri vardır. Ancak şöyle devam ediyor: "Diğeri ise girişimciler, sahtekarlar ve sahte doktorlar tarafından, sözde biriktirmiş olmanız gereken vücut toksinlerinizin etkisini gideren sahte bir tedaviyi satmak amacıyla gasp edilmekte olan kelimedir."

Eğer toksinler vücudunuzun boşaltamayacağı bir şekilde birikseydi, söylediğine göre ölmüş olmanız veya ciddi tıbbi müdahaleye muhtaç olmanız gerekirdi. 

"Sağlıklı vücut böbreklere, bir karaciğere, deriye, hatta siz konuşurken içinizdeki zehri boşaltabilen akciğerlere sahiptir. Sağlıklı bir vücutta mükemmel şekilde iyi çalışan bir şeyi daha iyi çalıştıracak herhangi bir detoks tedavisi yok."

"Toksinlerin" etrafında dönen satış oyunları, sindirdiğiniz veya soluduğunuz zehirli maddelerdir. Fakat tam olarak bu toksinlerin ne olduğu açık değil. Eğer isimlendirilselerdi, geçerliliklerini denemek için tedaviden önce ve sonra ölçülebilirlerdi. Ancak daha çok, gözünüzdeki yüzen şeyler gibi (bunlara "yüzer noktalar" deniyor, evrimagaci.org/fotograf/65/4983">buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz), bu toksinlere odaklandığınız zaman görüş alanından "kaçıyorlar". 

2009'da, bir grup bilim insanı tarafından kurulan Sense About Science (Bilimin Mantığı) kurumu, marketlerde ve eczanelerde satılan ve zehir arındırdığını iddia eden 15 ürünün imalatçısıyla temas kurdu. Ürünler beslenme takviyelerinden meyve suları ve şampuanlara kadar çeşitlilik gösteriyordu. Bilim insanları, iddiaların ardındaki kanıtları sordukları zaman, üreticilerden bir tanesi toksinler şöyle dursun, "arındırmak" ile neyi kastettiklerini bile açıklayamadı. 

 

Kaynak: Richard Dawkins Foundation For Reason & Science

Erken Doğan Bebeklerde Annelerinin Sesi Beyin Gelişimini Etkiliyor!

47 Milyon Yaşındaki Hamile Kısrak Eski Atlar Hakkında Bilgi Veriyor!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim