Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?

İnternette Bulduğumuz Diyetlere Güvenebilir miyiz?

Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?
Online olarak danışanlarına diyet planı oluşturan bir diyetisyen
Loren Diyet
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,167 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen, üniversitelerin sağlık fakültelerinin ya da sağlık yüksekokullarının 4 yıllık ''beslenme ve diyetetik'' bölümlerinden mezun olan kişilere verilen mesleki bir unvandır. Diyetisyen kelimesi İngilizcede ''bir insanın, hayvanın ya da komünitenin alışkanlıkla tükettiği besinler'' anlamına gelen ''diet'' kelimesinden türetilmiştir. Diyetisyen, ''diyeti düzenleyen sağlık personeli'' anlamında kullanılsa da bahsi geçen diyet sözcüğü çoğunlukla ''perhiz'' anlamında yanlış kullanılmaktadır.

Sağlıklı beslenme konusunda giderek artan toplumun bilincine bağlı olarak popülerlik kazanan diyetisyenlik mesleği, gelişen teknolojiye ve artan teknoloji kullanımına bağlı olarak yeni bir boyut kazandı. Bu gelişmenin sonucunda online (çevirimiçi) diyet programları doğdu. Gelin hep birlikte bu online diyet programlarının ne olduklarına ve güvenli olup olmadıklarına bakalım.

Online Diyet Programları Nedir?

İsmindeki ''online'' kelimesinden de anlaşılacağı üzere bu diyet programlarında diyetisyen ile kişiler arasında fiziksel olarak bir görüşme gerçekleşmez ve diyet programı da dahil bütün görüşme internet üzerinden gerçekleştirilir. Kişinin dolduracağı bir anamnez ya da bilgi formuna istinaden diyetisyenin oluşturduğu diyet programı internet üzerinden kişiye ulaştırılır. Bu formun içeriği ve derinliği kişinin diyet hizmeti aldığı kuruma göre değişebilir. Kişinin almış olduğu hizmete göre takip veya kontrol sayısı ve şekli belirlenir. Belirlenen süreye göre takip ve kontroller gerçekleştirilir ve buna uygun olarak diyet programı belirli aralıklarla değiştirilir. Böylece kişiye özel hazırlanan program her zaman kişiye özel tutulur.

Online diyet ile diyetisyene ulaşma imkanı olmayan kişiler diyet planlarına ulaşabilmektedirler.
Online diyet ile diyetisyene ulaşma imkanı olmayan kişiler diyet planlarına ulaşabilmektedirler.
Scoopon

Online diyet programlarının tercih edilmelerindeki en büyük etkenlerden birisi programa ulaşım kolaylığıdır. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan programa rahatlıkla ulaşılabilinir. Ayrıca bu programlarda herhangi bir zaman harcama durumu söz konusu olmadığı için fiyat olarak daha düşük olabilmektedir. Bu avantajları göz önüne alındığında online diyet programlarının diyetisyenlerden alınan diyet listelerinden aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyebiliriz.

Reklamı Kapat

Bu yüzden Dünya çapında sağlık otoriteleri olarak gösterilen NHI (Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü) ve Mayo Clinic gibi kurumlar online diyet programı hizmeti sunmaya başlamıştır.

Danışanlar istedikleri yerden internet üzerinden planlarını görüntüleyebilmektedir
Danışanlar istedikleri yerden internet üzerinden planlarını görüntüleyebilmektedir
Chatelaine

Online Diyet Programları Güvenli Midir?

Online diyet programlarının güvenilirliği kişinin hizmet aldığı kurumun ve internet sitesinin güvenliğine bağlıdır. Prensipte internetten alışveriş yapmakla diyet programı almak arasında hiçbir fark yoktur. Herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmamanız için internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde kullandığınız 3D secure ya da iyzico gibi kurumsal ödeme yöntemlerinin online diyet programı hizmeti alacağınız kurumda geçerli olmasına ve SSL (Secure Sockets Layer) gibi güvenlik protokolleri tarafından korunmasına özen göstermenizi öneririm.

Ayrıca seçtiğiniz kurumdaki diyetisyenin de sizden aldığı ücret karşılığında makbuz kesebilmesi, devletten vergi kaçırılmadığının ve işlemin tamamen yasalara uygun olarak gerçekleştiğinin önemli bir göstergesidir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/04/2021 18:07:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8202

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kan Hastalıkları
Evren
Yapay
Kanıt
Soru
Pandemi
Ekoloji
Ara Geçiş Türleri
Alzheimer
Mikrop
Türkiye
Evrim Kuramı
Bebek
İklim Değişimi
Eşey
Cinsellik
Oyun Teorisi
Koronavirüs
Koku
Genetik
Köpekler
Bebek Doğumu
Parçacık
Mutasyon
Tardigrad
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku