Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?

İnternette Bulduğumuz Diyetlere Güvenebilir miyiz?

Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir? Loren Diyet
Online olarak danışanlarına diyet planı oluşturan bir diyetisyen
2 dakika
1,903
Tüm Reklamları Kapat

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen, üniversitelerin sağlık fakültelerinin ya da sağlık yüksekokullarının 4 yıllık ''beslenme ve diyetetik'' bölümlerinden mezun olan kişilere verilen mesleki bir unvandır. Diyetisyen kelimesi İngilizcede ''bir insanın, hayvanın ya da komünitenin alışkanlıkla tükettiği besinler'' anlamına gelen ''diet'' kelimesinden türetilmiştir. Diyetisyen, ''diyeti düzenleyen sağlık personeli'' anlamında kullanılsa da bahsi geçen diyet sözcüğü çoğunlukla ''perhiz'' anlamında yanlış kullanılmaktadır.

Sağlıklı beslenme konusunda giderek artan toplumun bilincine bağlı olarak popülerlik kazanan diyetisyenlik mesleği, gelişen teknolojiye ve artan teknoloji kullanımına bağlı olarak yeni bir boyut kazandı. Bu gelişmenin sonucunda online (çevirimiçi) diyet programları doğdu. Gelin hep birlikte bu online diyet programlarının ne olduklarına ve güvenli olup olmadıklarına bakalım.

Tüm Reklamları Kapat

Online Diyet Programları Nedir?

İsmindeki ''online'' kelimesinden de anlaşılacağı üzere bu diyet programlarında diyetisyen ile kişiler arasında fiziksel olarak bir görüşme gerçekleşmez ve diyet programı da dahil bütün görüşme internet üzerinden gerçekleştirilir. Kişinin dolduracağı bir anamnez ya da bilgi formuna istinaden diyetisyenin oluşturduğu diyet programı internet üzerinden kişiye ulaştırılır. Bu formun içeriği ve derinliği kişinin diyet hizmeti aldığı kuruma göre değişebilir. Kişinin almış olduğu hizmete göre takip veya kontrol sayısı ve şekli belirlenir. Belirlenen süreye göre takip ve kontroller gerçekleştirilir ve buna uygun olarak diyet programı belirli aralıklarla değiştirilir. Böylece kişiye özel hazırlanan program her zaman kişiye özel tutulur.

Online diyet ile diyetisyene ulaşma imkanı olmayan kişiler diyet planlarına ulaşabilmektedirler.
Online diyet ile diyetisyene ulaşma imkanı olmayan kişiler diyet planlarına ulaşabilmektedirler.
Scoopon

Online diyet programlarının tercih edilmelerindeki en büyük etkenlerden birisi programa ulaşım kolaylığıdır. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan programa rahatlıkla ulaşılabilinir. Ayrıca bu programlarda herhangi bir zaman harcama durumu söz konusu olmadığı için fiyat olarak daha düşük olabilmektedir. Bu avantajları göz önüne alındığında online diyet programlarının diyetisyenlerden alınan diyet listelerinden aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzden Dünya çapında sağlık otoriteleri olarak gösterilen NHI (Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü) ve Mayo Clinic gibi kurumlar online diyet programı hizmeti sunmaya başlamıştır.

Danışanlar istedikleri yerden internet üzerinden planlarını görüntüleyebilmektedir
Danışanlar istedikleri yerden internet üzerinden planlarını görüntüleyebilmektedir
Chatelaine

Online Diyet Programları Güvenli Midir?

Online diyet programlarının güvenilirliği kişinin hizmet aldığı kurumun ve internet sitesinin güvenliğine bağlıdır. Prensipte internetten alışveriş yapmakla diyet programı almak arasında hiçbir fark yoktur. Herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmamanız için internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde kullandığınız 3D secure ya da iyzico gibi kurumsal ödeme yöntemlerinin online diyet programı hizmeti alacağınız kurumda geçerli olmasına ve SSL (Secure Sockets Layer) gibi güvenlik protokolleri tarafından korunmasına özen göstermenizi öneririm.

Ayrıca seçtiğiniz kurumdaki diyetisyenin de sizden aldığı ücret karşılığında makbuz kesebilmesi, devletten vergi kaçırılmadığının ve işlemin tamamen yasalara uygun olarak gerçekleştiğinin önemli bir göstergesidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 05:46:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8202

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Çolak, et al. Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?. (16 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8202
Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2020, January 16). Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8202
C. Çolak, et al. “Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 16 Jan. 2020, https://evrimagaci.org/s/8202.
Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 16, 2020. https://evrimagaci.org/s/8202.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close