Diyetisyen Kimdir? Online (Çevirimiçi) Diyet Nedir?

İnternette Bulduğumuz Diyetlere Güvenebilir miyiz?

Gece Modu

Bu bir yazar görüşü makalesidir. Makalelerimizin geri kalanı aksine, bu içerikte yazar kendi görüşlerine yer vermektedir. Bu görüşlerin yayınlanması, Evrim Ağacı yöneticileri ve editörleri tarafından desteklendiği veya kabul edildiği anlamına gelmemektedir. Bu makaleler genellikle şeffaflık ve/veya tarafsızlık ilkelerini pekiştirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen, üniversitelerin sağlık fakültelerinin ya da sağlık yüksekokullarının 4 yıllık ''beslenme ve diyetetik'' bölümlerinden mezun olan kişilere verilen mesleki bir unvandır. Diyetisyen kelimesi İngilizcede ''bir insanın, hayvanın ya da komünitenin alışkanlıkla tükettiği besinler'' anlamına gelen ''diet'' kelimesinden türetilmiştir. Diyetisyen, ''diyeti düzenleyen sağlık personeli'' anlamında kullanılsa da bahsi geçen diyet sözcüğü çoğunlukla ''perhiz'' anlamında yanlış kullanılmaktadır.

Sağlıklı beslenme konusunda giderek artan toplumun bilincine bağlı olarak popülerlik kazanan diyetisyenlik mesleği, gelişen teknolojiye ve artan teknoloji kullanımına bağlı olarak yeni bir boyut kazandı. Bu gelişmenin sonucunda online (çevirimiçi) diyet programları doğdu. Gelin hep birlikte bu online diyet programlarının ne olduklarına ve güvenli olup olmadıklarına bakalım.

Online Diyet Programları Nedir?

İsmindeki ''online'' kelimesinden de anlaşılacağı üzere bu diyet programlarında diyetisyen ile kişiler arasında fiziksel olarak bir görüşme gerçekleşmez ve diyet programı da dahil bütün görüşme internet üzerinden gerçekleştirilir. Kişinin dolduracağı bir anamnez ya da bilgi formuna istinaden diyetisyenin oluşturduğu diyet programı internet üzerinden kişiye ulaştırılır. Bu formun içeriği ve derinliği kişinin diyet hizmeti aldığı kuruma göre değişebilir. Kişinin almış olduğu hizmete göre takip veya kontrol sayısı ve şekli belirlenir. Belirlenen süreye göre takip ve kontroller gerçekleştirilir ve buna uygun olarak diyet programı belirli aralıklarla değiştirilir. Böylece kişiye özel hazırlanan program her zaman kişiye özel tutulur.

Online diyet ile diyetisyene ulaşma imkanı olmayan kişiler diyet planlarına ulaşabilmektedirler.
Online diyet ile diyetisyene ulaşma imkanı olmayan kişiler diyet planlarına ulaşabilmektedirler.
Scoopon

Online diyet programlarının tercih edilmelerindeki en büyük etkenlerden birisi programa ulaşım kolaylığıdır. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan programa rahatlıkla ulaşılabilinir. Ayrıca bu programlarda herhangi bir zaman harcama durumu söz konusu olmadığı için fiyat olarak daha düşük olabilmektedir. Bu avantajları göz önüne alındığında online diyet programlarının diyetisyenlerden alınan diyet listelerinden aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyebiliriz.

Bu yüzden Dünya çapında sağlık otoriteleri olarak gösterilen NHI (Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü) ve Mayo Clinic gibi kurumlar online diyet programı hizmeti sunmaya başlamıştır.

Danışanlar istedikleri yerden internet üzerinden planlarını görüntüleyebilmektedir
Danışanlar istedikleri yerden internet üzerinden planlarını görüntüleyebilmektedir
Chatelaine

Online Diyet Programları Güvenli Midir?

Online diyet programlarının güvenilirliği kişinin hizmet aldığı kurumun ve internet sitesinin güvenliğine bağlıdır. Prensipte internetten alışveriş yapmakla diyet programı almak arasında hiçbir fark yoktur. Herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmamanız için internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde kullandığınız 3D secure ya da iyzico gibi kurumsal ödeme yöntemlerinin online diyet programı hizmeti alacağınız kurumda geçerli olmasına ve SSL (Secure Sockets Layer) gibi güvenlik protokolleri tarafından korunmasına özen göstermenizi öneririm.

Ayrıca seçtiğiniz kurumdaki diyetisyenin de sizden aldığı ücret karşılığında makbuz kesebilmesi, devletten vergi kaçırılmadığının ve işlemin tamamen yasalara uygun olarak gerçekleştiğinin önemli bir göstergesidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2020 23:35:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8202

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fakirlerin ızdırabı doğa yasalarından değil de, insan müessesinden kaynaklanıyorsa, günahımız ne büyüktür!”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder