Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19, Aerosol Yoluyla (Hava Yoluyla) da Bulaşıyor ve 1.5 Metre Kuralı Tek Başına Yeterli Değil!

COVID-19, Aerosol Yoluyla (Hava Yoluyla) da Bulaşıyor ve 1.5 Metre Kuralı Tek Başına Yeterli Değil!
7 dakika
17,877
 • Epidemiyoloji
 • Viroloji

COVID-19 salgını devam ettikçe, hastalığa yönelik bilgilerimiz de giderek netleşiyor ve zenginleşiyor: Son birkaç aydır biriken akademik çalışmalar, COVID-19'un ana bulaşma mekanizmasının, başta sanıldığından biraz daha farklı olduğunu gösteriyor. Bu durum, 1.5 metre kuralının yeterli olmayabileceğini gösteriyor.

COVID-19 Nasıl Bulaşıyor?

Salgın başlangıcında iki ana bulaşma mekanizması üzerinde duruluyordu:[1]

Tüm Reklamları Kapat

 • damlacık yoluyla (yani doğrudan doğruya hasta birinin üzerinize hapşırması veya öksürmesi yoluyla) ve
 • fomitler yoluyla (yani hasta birinin bir yüzeye hapşırması veya öksürmesi sonrasında sizin bu yüzeye dokunup, elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmanız yoluyla).

Bunlar, solunum yoluyla bulaşan hastalıkların ana mekanizmalarıdır ve yeni bir koronavirüs salgınında da bu ikisinin öncelikli olması son derece normaldi.

Fakat zaman geçtikçe, bu salgının diğer koronavirüslerden bir miktar farklı olduğu da netleşmeye başladı: SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalığı, sezonluk nezlenin bir kısmından sorumlu olan 4 koronavirüs türünden de çok daha hızlı yayılıyor ve çok daha ölümcül. Daha önceden SARS ve MERS hastalıklarına sebep olduğu bilinen iki yakın kuzeni olan koronavirüstense çok daha hızlı yayılsa da, onlardan çok daha az ölümcül. Bu nedenle, virüsün bulaşma dinamiğinin de buna göre alışıldıktan biraz farklı olması bekleniyordu. Şimdi, bu durum doğrulandı.

Tüm Reklamları Kapat

Yapılan çalışmalar, fomitler yoluyla (yani birinin üzerine virüs saçtığı yüzeyler yoluyla) bulaşmanın o kadar da baskın bir bulaşma mekanizması olmadığını gösteriyor. Çünkü başlangıçta SARS-CoV-2'nin ne düzeyde yüzeylerde aktif kalabildiğiyle ilgili araştırmaların birçoğu, laboratuvar koşullarında ve aşırı yüksek miktarda SARS-CoV-2 virüsü kullanılarak yapıldı. Hasta bir kişinin saçtığı virüs miktarı ise, bu laboratuvar deneylerinde kullanılan virüs miktarının 100'de birinden daha az düzeyde. Çok sayıda virüs kullanılarak yapılan deneylerde, çok uzun aktivite süreleri hesaplandı (örneğin çeşitli yüzeylerde virüsün birkaç gün kalabileceği düşünülüyordu); ancak gerçek dünyada bu süreler çok daha kısa: Birçok durumda SARS-CoV-2, sadece birkaç saat içinde etkisiz hale geliyor. Bu nedenle de fomitler yoluyla bulaşma ihtimali çok düşük oluyor.[2] Bu durum, fomitler yoluyla COVID-19'un bulaşamayacağı anlamına elbette gelmiyor; bu yolla hastalığı kapan binlerce hasta olması çok olası. Ancak ana bulaşma mekanizması bu değil.

Öte yandan, damlacık yoluyla bulaşma halen ana yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Yani hasta biriyle yakın temasa geçtiğinizde, bu kişinin öksürmesi, hapşırması ve hatta konuşması sırasında saçtığı tükürükler dolayısıyla hasta olmanız çok olası!

Ama yapılan yeni çalışmalarla, ana akım medyada büyük oranda göz ardı edilen üçüncü bir bulaşma mekanizması, şimdi çok daha ön plana çıktı: aerosol yoluyla bulaşma. Yani sadece öksürme, hapşırma veya konuşma sırasında saçılan tükürükler ile değil, sadece nefes alıp verme sırasında, şarkı söylerken, konuşurken, egzersiz yaparken veya bağırırken verilen şiddetli nefesler sırasında, içeriğinde hiçbir büyük damlacık olmasa bile, saçılan hava yoluyla virüsün bulaşabildiği düşünülüyor.[3]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Güncel araştırmalar, öksürme veya hapşırma sonrası fırlayan damlacıkların 1-2 metre kadar yol aldıktan sonra yere düştüklerini gösteriyor. Bu nedenle bu yolla bulaşmanın yaşanması için, bireylerin birbiri üzerine öksürmesi veya hapşırması gerekiyor. Fakat yakın mesafede irtibat kuran insanlar arasındaki bulaşmanın ana mekanizması bu değil. Ana mekanizma, muhtemelen konuşma, gülme, bağırma, vb. sıradan faaliyetler sırasında sırasında havaya yayılan aerosoller içerisindeki virüs parçacıkları yoluyla. Bu bulgu, bağımsız araştırmalarla doğrulandı.[4]

Evrim Ağacı'nda Duyurmuştuk!

Bilim insanları, yöneticileri aylardır aerosol yoluyla yayılım konusunda uyarıyorlardı. Evrim Ağacı olarak biz de, okurlarımızı bu yolla bulaşma konusunda uzunca bir süredir uyarmaktaydık. 5 Nisan 2020'de yazdığımız bir yazıda, aerosollerin bulaşma mekanizması olarak kabul edilip edilmediğiyle ilgili tartışmalara yer vermiştik. 9 Nisan'da, 1.5-2 metre kuralının son derece gevşek bir kural olduğunu ve muhtemelen yeterli olmadığını yazmıştık. 3 Mayıs'ta, COVID-19 salgını hızla yükselişe geçerken yazdığımız bir yazıda, aerosol, damlacık ve hava yoluyla bulaşmanın ne anlama geldiğinden söz etmiştik. Bunun bir uzantısı olarak, 24 Mayıs'ta klima ve havalandırma sistemlerinin salgın yayılımındaki önemine dikkat çekmiş, 14 Temmuz'da ise akademisyenler tarafından Dünya Sağlık Örgütü'ne yöneltilen ve COVID-19'un hava yoluyla bulaştığına dair kanıtların arttırdığına dikkat çeken bir mektubu siz okurlarımızla buluşturmuştuk. Konunun geçmişini ve detaylarını öğrenmek isterseniz, o yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ederiz.

Bu durum, biraz da tüberküloz (verem) hastalığının geçmişini hatırlatıyor. İlk araştırmalar, veremin parçacık ve fomitler yoluyla bulaştığını gösteriyordu ve bu duruma genel geçer olarak inanılmıştı.[5] Bunun sebebi, yakın mesafeden hastalığın kolaylıkla bulaşabiliyor olmasıydı. Ancak sonradan yapılan çalışmalar, veremin sadece aerosoller yoluyla bulaştığını gösterdi.[6] COVID-19 sadece aerosoller yoluyla bulaşmıyor olabilir; ancak yayılma mekanizmasına yönelik bilgilerimizi zamanla güncellememiz gerekebilir.

CDC, Önerilerini Değiştirdi!

Şimdi, Amerikan Hastalık Önlem ve Kontrol Merkezi'nin (CDC) COVID-19'un aerosoller yoluyla (yani hava yoluyla) bulaştığı yönünde karar bildirmesiyle, bu şüphelerimizin ve analizlerimizin en üst kurumlarca da doğrulandığını görüyoruz. 18 Eylül 2020'de COVID-19 ile ilgili bilgiler sayfasını güncelleyen CDC, şöyle yazıyor:[7]

COVID-19 da dahil olmak üzere, hava yoluyla bulaşan virüsler en bulaşıcı olan ve en kolay yayılan virüslerdir.

Daha önceden CDC'nin sitesinde COVID-19'un aslen 1.5 metre mesafedeki insanların teması sırasında, "öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında saçılan solunum damlacıklarıyla bulaştığı" yazıyordu. Sitede halen ana bulaşma mekanizmasının bu olduğu belirtiliyor; ancak yayılım mekanizmaları genişletilmiş:

Tüm Reklamları Kapat

Virüsün solunum damlacıkları veya aerosollerin içindekiler gibi küçük parçacıklar yoluyla yayıldığı biliniyor. Bunlar, enfekte olmuş birisi konuştuğunda, hapşırdığında, şarkı söylediğinde, konuştuğunda veya nefes alıp verdiğinde üretiliyor. (...) Bu parçacıklar; burun, ağız, solunum yolu veya ciğerlere ulaştığında enfeksiyona neden olabilir. Bunun, virüsün ana bulaşma yolu olduğu düşünülmektedir.

Damlacıkların ve hava yolu parçacıklarının hava içerisinde asılı kalabildiğini ve örneğin koro provası, restoranlar veya fitness dersleri sırasında 1.5 metreden daha uzak mesafelere saçılabildiğini gösteren kanıtların sayısı giderek artmaktadır. Genel olarak, iyi havalandırma olmayan iç mekanlar riski arttırmaktadır.

Bu durum, iç mekanlarda 1.5 metre (veya 2 metre) kuralının yeterli olmadığını da doğruluyor. Zaten 1.5 metre kuralı, açık ve durgun havada geçerli olan bir mesafe kuralıdır. İç mekanlar için bu mesafe katlanarak artmaktadır. Hele ki içerideki hava, dışarıdan alınan temiz hava ile yeterince sirküle edilmiyorsa...

CDC de bu çerçevede 1.5-2 metre kuralını "mümkün olan her yerde ve her zaman" uygulamayı öneriyor. Ayrıca maske takılmasının devam etmesi gerektiğini, rutin olarak temizlik ve dezenfeksiyon uygulanması gerektiğini hatırlatıyor. Ama bunlara ek olarak, artık hasta olan herkesin evde yalıtım altında kalmasına ek olarak, iç mekanlarda hava yoluyla bulaşan mikropları önlemek için hava filtreleri kullanılmasını öneriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Unutmamak gerekiyor ki COVID-19, asemptomatik (yani herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen ama virüsü taşıyan) kişilerce de bulaştırılabiliyor. Bu nedenle hasta olmasanız bile maske takmanız, sosyal mesafe kurallarına uymanız ve hijyeninize dikkat etmeniz gerekiyor.

CDC, Bu Düzenlemeyi Sonradan Geri Aldı!

Bu haberi yayınlamamızdan kısa bir süre sonra CDC, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kendileriyle irtibat kurulması sonucunda bu düzenlemeyi geri alma kararı verdi. Açıklama olarak, henüz tamamlanmamış bir güncelleme taslağının erkenden yanlışlıkla yayınlandığını ileri sürdüler.

Dünya Sağlık Örgütü, CDC'ye ulaşma nedenlerinin bu konuda yeni bir gelişme olup olmadığını öğrenmek istemeleri olduğunu belirtiyor. Genel olarak Dünya Sağlık Örgütü, bu konuda temkinli olsa bile, henüz aerosol yoluyla bulaşmanın önemli olduğunu gösteren yeterince kanıt olmadığını ileri sürüyor.[8] Halbuki aerosol yoluyla bulaşmayı gösteren kanıtlar yılın başından beri kademeli olarak birikmeyi sürdürüyor.[2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10] Buna ek olarak bilim insanları, aerosoller yoluyla bulaşmanın olmadığını düşünenlerin argümanlarının[9] bilimsel temelinin zayıf olduğunu ileri sürüyorlar.[10]

Güncelleme: 2 Hafta Sonra CDC Resmen Kabul Etti!

Geri adım attıktan 2 hafta kadar sonra, 5 Ekim 2020'de CDC yeni yönergelerini yayınladı. CDC, yönerge başlıklarından birinde şöyle diyor: "COVID-19 bazen hava yoluyla da bulaşabilir."

CDC, COVID-19 hastalarının bazen 2 metreden de uzak mesafede bulaşabildiğini, özellikle de konuşma, şarkı söyleme veya egzersiz gibi yoğun nefes alışverişi olan durumlarda bunun daha olası olduğunu vurguladı.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
36
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Korkutucu! 9
 • Üzücü! 8
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2022 14:02:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9366

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Yılan
Mantık
Bilgisayar
Modern
Öne Çıkan
Hormon
Hastalık Dağılımı
Video
Biyokimya
Abiyogenez
Genel Görelilik
Amerika Birleşik Devletleri
Kuantum Fiziği
Makale
Aile
Bağışıklık Sistemi
Nükleer
Viral Enfeksiyon
Çevre
Teyit
Ara Geçiş Türleri
Kitap
Mistik
Malzeme
Hidrojen
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. COVID-19, Aerosol Yoluyla (Hava Yoluyla) da Bulaşıyor ve 1.5 Metre Kuralı Tek Başına Yeterli Değil!. (21 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2022. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9366
Bakırcı, Ç. M. (2020, September 21). COVID-19, Aerosol Yoluyla (Hava Yoluyla) da Bulaşıyor ve 1.5 Metre Kuralı Tek Başına Yeterli Değil!. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2022. from https://evrimagaci.org/s/9366
Ç. M. Bakırcı. “COVID-19, Aerosol Yoluyla (Hava Yoluyla) da Bulaşıyor ve 1.5 Metre Kuralı Tek Başına Yeterli Değil!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9366.
Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19, Aerosol Yoluyla (Hava Yoluyla) da Bulaşıyor ve 1.5 Metre Kuralı Tek Başına Yeterli Değil!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 21, 2020. https://evrimagaci.org/s/9366.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.