Bu Reklamı Kapat

Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!

Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!
Daha gerçekçi bir T. rex çizimi
NHK World
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
2,106 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Jurassic Park izlemiş herkesin favori dinozorlarından biri, kuşkusuz T. rex yani Tyrannosaurus rex olacaktır. Latince olan bu tür ismi, "Tiran Sürüngenlerin Kralı" anlamına gelir; çünkü T. rex türü, yeryüzünde yaşamış en üst düzey ve korkutucu yırtıcılardan biriydi.

Jurassic Park birçok açıdan çok keyifli bir film olsa da dinozorları doğru bir şekilde halka ulaştırmak konusunda oldukça bariz hatalara sahip üstelik yeni filmlerde de bu hataları düzeltme zahmetine girmemişler. Örneğin Velociraptor adı altında sunulan tür (ki muhtemelen gerçekte bir Deinonychus veya Utahraptor'a karşılık geliyor), aslında hindi büyüklüğünde, tüylü bir dinozordu ve günümüzdeki kuşlarla yakın akrabaydı. Benzer şekilde ürkütücü T. rex de filmin gösterdiği gibi çıplak bir tür değildi; vücudunun önemli bir bölümü tüylerle kaplıydı, çünkü T. rex de günümüzdeki kuşlarla yakın akrabaydı. Hatta günümüzde kuşlar arasında yaşayan en yakın akrabaları tavuklar!

Filmin hatalı gösterdiği şeylerden bir diğeri, T. rex’in durmadan böğüren, gürültülü hayvanlar olması. Aslına bakarsanız T. rex, muhtemelen filmdeki türden kulak yırtan böğürmeleri çıkarabilecek bir vokal yapıya sahip bile değildi! Daha ziyade "kapalı ağız vokalizasyonu" olarak bilinen, timsahlar tarafından da yaygın olarak kullanılan, son derece ürpertici ve derin bir ses çıkarıyorlardı. Bu sesi buradan dinleyebilirsiniz; ancak dinleyemezseniz de söyleyebileceğimiz tek şey, T. rex’in gerçek sesinin filmdekinden bile ürpertici olduğu… Gürültülü değil ama ürpertici…

Bu Reklamı Kapat

Sahi, Bu T. Rex'ten Kaç Tane Yaşadı?

Genel olarak dinozorlara dönük algımızın önemli bir eksiği de bu dinozorların popülasyonun toplam büyüklüğü hakkındadır. Filmlerde genelde edindiğimiz izlenim, her türden sadece birkaç bireyin olduğu yönünde, çünkü hep aynı 1-2 dinozor gösteriliyor. Tabii Jurassic Park için bu makul; en nihayetinde hayali bir dinozor parkından söz ediyoruz. Ama gerçekte durum nasıldı? Bundan 67 milyon yıl öncesine ışınlansak, kaç adet T. rex sayabilirdik?

Şöyle düşünün: Yeryüzünde şu anda 7,9 milyar civarında insan yaşıyor. Bugüne kadar yaşamış bütün Homo sapiens bireylerinin toplamının 108-109 milyar civarında olduğu düşünülüyor. Bu mantıklı, çünkü çok yakın bir geçmişte bu devasa nüfusa eriştik. Bundan önce çok daha ufak popülasyonlara sahiptik. Düşünsenize, Cumhuriyet ilan edildiğinde dünyada 2 milyardan az insan yaşıyordu. ABD bağımsızlığını ilan ettiğinde bu sayı 1 milyarın altındaydı. Buna karşılık, an itibariyle yeryüzünde milyar kere milyar kere milyarlarca (veya katrilyon kere katrilyonlarca) bakteri, 10 milyar kere milyar karınca, 24 milyar civarında tavuk, 1,5 milyar sığır, 1 milyar koyun, 3 milyon balina, yarım milyon fil yaşıyor. Dinozorlarda durum neydi?

Her 80 Milyon T. rex'ten Sadece 1'ini Tespit Edebildik!

Science dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre, T. rex'in hayatta kalabildiği birkaç milyon yıllık süre zarfı boyunca yeryüzünde muhtemelen 2,5 milyar adet T. rex yaşadı.[1] Elbette bu istatistiki hesaplamada geniş bir hata payı var ve bir ihtimalle bu sayı, 140 milyon kadar az veya 42 milyar kadar çok da olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Herhangi bir zaman dilimindeyse, eş zamanlı olarak sadece 20.000 civarında yetişkin T. rex'in hayatta olduğu hesaplanıyor. Buna karşılık, şu anda müzelerde sergilenen, yetişkin veya yaşlı olduğu bilinen 32 kadar gerçek T. rex fosili bulunuyor (diğerleri, bu gerçek fosillerin replikası, yani gerçekçi bir kopyası). Bir diğer deyişle, her 80 milyon yetişkin T. rex’ten sadece 1 tanesini tespit edebilmiş durumdayız. Geri kalan fosiller ne tür sırlar saklıyor dersiniz?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

T. rex'in nüfus yoğunluğu, insanların nüfus yoğunluğu yanında bir hiç; ancak o dönem için oldukça iyi olduğu söylenebilir. Yapılan tahminlere göre her 100 kilometre karelik alanda 1 adet T. rex yaşıyordu. Dolayısıyla eğer 67 milyon yıl öncesine ışınlanacak olursanız, nerede olursanız olun, T. rex'in yaşadığı bir bölgede bulunduğunuz sürece, bir T. rex'ten her an en fazla sadece 11.3 kilometre uzakta olacaksınız demektir. O dönemde dünyayı keşfetmek isteseydiniz, epey zorlanacağınızı söyleyebiliriz.

Tüm bu ihtişamlarına ve alan hâkimiyetlerine rağmen bu dinozorlar, bir gün ansızın yok oldular, çünkü bir medeniyet inşa edebilmiş değillerdi ve üstlerine doğru hızla gelen 10 kilometrelik göktaşından bihaberlerdi. Biz, tüm medeniyetimize ve imkânlarımıza rağmen, üzerimize gelmekte olan hangi felaketlerin farkında değiliz dersiniz?

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 11
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 1
 • Korkutucu! 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ C. R. Marshall, et al. (2021). Absolute Abundance And Preservation Rate Of Tyrannosaurus Rex. Science, sf: 284-287. doi: 10.1126/science.abc8300. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 11:47:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10368

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Habercilik
Kontrol
Bilim Tarihi
Olasılık
Hamilelik
Sağlık
Psikiyatri
Galaksi
Saldırı
Kuşlar
Beslenme Davranışları
Rna
Dinozorlar
Sanat
Sinek
Film
Dişler
Kas
Kilo
Zooloji
Popülasyon
Sars Virüsü
Stres
Gerçek
Maymun
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et