Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!

Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor! NHK World
Daha gerçekçi bir T. rex çizimi
3 dakika
3,284
 • Paleontoloji
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Jurassic Park izlemiş herkesin favori dinozorlarından biri, kuşkusuz T. rex yani Tyrannosaurus rex olacaktır. Latince olan bu tür ismi, "Tiran Sürüngenlerin Kralı" anlamına gelir; çünkü T. rex türü, yeryüzünde yaşamış en üst düzey ve korkutucu yırtıcılardan biriydi.

Jurassic Park birçok açıdan çok keyifli bir film olsa da dinozorları doğru bir şekilde halka ulaştırmak konusunda oldukça bariz hatalara sahip üstelik yeni filmlerde de bu hataları düzeltme zahmetine girmemişler. Örneğin Velociraptor adı altında sunulan tür (ki muhtemelen gerçekte bir Deinonychus veya Utahraptor'a karşılık geliyor), aslında hindi büyüklüğünde, tüylü bir dinozordu ve günümüzdeki kuşlarla yakın akrabaydı. Benzer şekilde ürkütücü T. rex de filmin gösterdiği gibi çıplak bir tür değildi; vücudunun önemli bir bölümü tüylerle kaplıydı, çünkü T. rex de günümüzdeki kuşlarla yakın akrabaydı. Hatta günümüzde kuşlar arasında yaşayan en yakın akrabaları tavuklar!

Tüm Reklamları Kapat

Filmin hatalı gösterdiği şeylerden bir diğeri, T. rex’in durmadan böğüren, gürültülü hayvanlar olması. Aslına bakarsanız T. rex, muhtemelen filmdeki türden kulak yırtan böğürmeleri çıkarabilecek bir vokal yapıya sahip bile değildi! Daha ziyade "kapalı ağız vokalizasyonu" olarak bilinen, timsahlar tarafından da yaygın olarak kullanılan, son derece ürpertici ve derin bir ses çıkarıyorlardı. Bu sesi buradan dinleyebilirsiniz; ancak dinleyemezseniz de söyleyebileceğimiz tek şey, T. rex’in gerçek sesinin filmdekinden bile ürpertici olduğu… Gürültülü değil ama ürpertici…

Sahi, Bu T. Rex'ten Kaç Tane Yaşadı?

Genel olarak dinozorlara dönük algımızın önemli bir eksiği de bu dinozorların popülasyonun toplam büyüklüğü hakkındadır. Filmlerde genelde edindiğimiz izlenim, her türden sadece birkaç bireyin olduğu yönünde, çünkü hep aynı 1-2 dinozor gösteriliyor. Tabii Jurassic Park için bu makul; en nihayetinde hayali bir dinozor parkından söz ediyoruz. Ama gerçekte durum nasıldı? Bundan 67 milyon yıl öncesine ışınlansak, kaç adet T. rex sayabilirdik?

Tüm Reklamları Kapat

Şöyle düşünün: Yeryüzünde şu anda 7,9 milyar civarında insan yaşıyor. Bugüne kadar yaşamış bütün Homo sapiens bireylerinin toplamının 108-109 milyar civarında olduğu düşünülüyor. Bu mantıklı, çünkü çok yakın bir geçmişte bu devasa nüfusa eriştik. Bundan önce çok daha ufak popülasyonlara sahiptik. Düşünsenize, Cumhuriyet ilan edildiğinde dünyada 2 milyardan az insan yaşıyordu. ABD bağımsızlığını ilan ettiğinde bu sayı 1 milyarın altındaydı. Buna karşılık, an itibariyle yeryüzünde milyar kere milyar kere milyarlarca (veya katrilyon kere katrilyonlarca) bakteri, 10 milyar kere milyar karınca, 24 milyar civarında tavuk, 1,5 milyar sığır, 1 milyar koyun, 3 milyon balina, yarım milyon fil yaşıyor. Dinozorlarda durum neydi?

Her 80 Milyon T. rex'ten Sadece 1'ini Tespit Edebildik!

Science dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre, T. rex'in hayatta kalabildiği birkaç milyon yıllık süre zarfı boyunca yeryüzünde muhtemelen 2,5 milyar adet T. rex yaşadı.[1] Elbette bu istatistiki hesaplamada geniş bir hata payı var ve bir ihtimalle bu sayı, 140 milyon kadar az veya 42 milyar kadar çok da olabilir.

Herhangi bir zaman dilimindeyse, eş zamanlı olarak sadece 20.000 civarında yetişkin T. rex'in hayatta olduğu hesaplanıyor. Buna karşılık, şu anda müzelerde sergilenen, yetişkin veya yaşlı olduğu bilinen 32 kadar gerçek T. rex fosili bulunuyor (diğerleri, bu gerçek fosillerin replikası, yani gerçekçi bir kopyası). Bir diğer deyişle, her 80 milyon yetişkin T. rex’ten sadece 1 tanesini tespit edebilmiş durumdayız. Geri kalan fosiller ne tür sırlar saklıyor dersiniz?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

T. rex'in nüfus yoğunluğu, insanların nüfus yoğunluğu yanında bir hiç; ancak o dönem için oldukça iyi olduğu söylenebilir. Yapılan tahminlere göre her 100 kilometre karelik alanda 1 adet T. rex yaşıyordu. Dolayısıyla eğer 67 milyon yıl öncesine ışınlanacak olursanız, nerede olursanız olun, T. rex'in yaşadığı bir bölgede bulunduğunuz sürece, bir T. rex'ten her an en fazla sadece 11.3 kilometre uzakta olacaksınız demektir. O dönemde dünyayı keşfetmek isteseydiniz, epey zorlanacağınızı söyleyebiliriz.

Tüm bu ihtişamlarına ve alan hâkimiyetlerine rağmen bu dinozorlar, bir gün ansızın yok oldular, çünkü bir medeniyet inşa edebilmiş değillerdi ve üstlerine doğru hızla gelen 10 kilometrelik göktaşından bihaberlerdi. Biz, tüm medeniyetimize ve imkânlarımıza rağmen, üzerimize gelmekte olan hangi felaketlerin farkında değiliz dersiniz?

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
18
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 20
 • Tebrikler! 12
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Güldürdü 3
 • Korkutucu! 2
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ C. R. Marshall, et al. (2021). Absolute Abundance And Preservation Rate Of Tyrannosaurus Rex. Science, sf: 284-287. doi: 10.1126/science.abc8300. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/06/2023 00:54:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10368

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Vejetaryen
Dilbilim
Ölümden Sonra Yaşam
Tür
Evrimsel Biyoloji
Beslenme Bilimi
Farmakoloji
Değişim
Arı
Büyük Patlama
Kitap
Dağılım
Plastik
Balıklar
Hayvan Davranışları
Santigrat Derece
Alzheimer
Yaşamın Başlangıcı
Bakteri
Dalga
Venüs
Karbon
Dinozor
Astronomi
Koronavirüs
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
1600'lerden Kalma Gelileo Termometresi Nasıl Çalışıyor?
1600'lerden Kalma Gelileo Termometresi Nasıl Çalışıyor?
Mars da Satürn Gibi Bir Halkaya Sahip Olacak! Ama Nasıl?
Mars da Satürn Gibi Bir Halkaya Sahip Olacak! Ama Nasıl?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!. (18 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 11 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10368
Bakırcı, Ç. M. (2021, April 18). Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 11, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10368
Ç. M. Bakırcı. “Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Apr. 2021, https://evrimagaci.org/s/10368.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Yeryüzünde Toplam Kaç Adet T. rex Yaşadı? Bir Araştırma, On Milyarlarca Olabileceğini Hesaplıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 18, 2021. https://evrimagaci.org/s/10368.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close