Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yeme Bozukluğu Davranışları, Beyindeki Ödül Tepkisini Değiştiriyor!

Yeme Bozukluğu Davranışları, Beyindeki Ödül Tepkisini Değiştiriyor! Elements Envato
3 dakika
3,210
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, tıkınırcasına yemek (İng: "binge-eating") gibi yeme bozukluğu davranışlarının, beynin ödül tepki sürecini ve bu davranışları güçlendirebilecek gıda alımı kontrol devresini değiştirdiğini keşfettiler. Yeme bozukluğu davranışlarının ve nörobiyolojinin nasıl etkileşime girdiğini anlamak, bu bozuklukların neden sıklıkla kronikleştiğine ışık tutabilir ve gelecekteki tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. JAMA Psychiatry'de yayınlanan çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklendi.[1] NIH'nin bir parçası olan Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü'nün Çeviri Araştırmaları Bölümü'nden Doktor Janani Prabhakar şöyle diyor:

Bu çalışma, yeme davranışlarını olumsuz yönde etkilemek için etkileşime giren biyolojik ve davranışsal faktörleri birbirine bağladığı için önemlidir. Yeme bozukluklarıyla ilgili davranışsal semptom sunumunun altında yatan biyolojik nedenler hakkındaki bilgimizi derinleştiriyor ve araştırmacılara ve klinisyenlere nasıl, ne zaman ve kiminle müdahale edileceği konusunda daha iyi bilgi veriyor.

Yeme bozuklukları, ölüm dahil ciddi komplikasyonlara yol açabilen, ciddi zihinsel sorunlardır. Yaygın yeme bozuklukları arasında anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu bulunur. Yeme bozuklukları ile ilişkili davranışlar, tür ve şiddet açısından farklılık gösterebilir ve aşırı yemek yeme, kusma ve gıda alımını kısıtlama gibi eylemleri içerebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu çalışmada, Kaliforniya'daki San Diego Üniversitesi'nden Guido Frank ve meslektaşları, yeme bozukluğu spektrumundaki davranışların beyindeki ödül yanıtını nasıl etkilediğini, ödül yanıtındaki değişikliklerin gıda alımı kontrol devresini nasıl değiştirdiğini ve bunların nasıl değiştiğini görmek istediler. Çalışmaya yeme bozukluğu davranışlarıyla ilişkili farklı yeme bozuklukları (anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu ve diğer tanımlanmış beslenme ve yeme bozuklukları dahil) ve farklı vücut kitle indeksleri (BMI) olan 197 kadın ve ayrıca yeme bozukluğu olmayan 120 kadın dahil edildi.

Araştırmacılar, bir tat ödül görevi sırasında beyin tepkilerini incelemek için kesitsel fonksiyonel beyin görüntüleme yöntemini kullandılar. Bu görev sırasında, katılımcılar beklenmedik, ilgi çeken bir tatlı uyaran, bir şeker çözeltisinin tadını aldılar veya tadını almaları engellendi. Araştırmacılar, beklentiden sapma derecesini veya bir kişinin beklenmedik uyaranı ne kadar şaşırttığını ölçen dopamine bağlı bir sinyal süreci olan "tahmin hatası" olarak bilinen bir beyin ödül yanıtını analiz etti. Daha yüksek bir tahmin hatası, kişinin daha fazla şaşırdığını, daha düşük bir tahmin hatası ise daha az şaşırdığını gösterir. Ayrıca, bu beyin tepkisinin, gıda alımı kontrolü ile ilişkili bir sinir sistemi olan ventral-striatal-hipotalamik devre ile ilişkili olup olmadığını araştırdılar.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, yeme bozukluğu olmayan kadın grubunda BMI, yeme bozukluğu davranışı ve beyin ödül tepkisi arasında anlamlı bir ilişki olmadığını buldular. Yeme bozukluğu olan kadın grubunda, daha yüksek BMI ve tıkınırcasına yeme davranışları, daha düşük tahmin hatası yanıtı ile ilişkilendirildi. Ayrıca, yeme bozukluğu olan kadınlar için, ventral striatal-hipotalamik bağlantının yönü yeme bozukluğu olmayanların tersiydi ve bağlantı ventral striatumdan hipotalamusa yönlendirildi. Bu bağlantı, tahmin hatası yanıtıyla pozitif, yemek yedikten sonra kontrolden çıkma hissi ile negatif ilişkiliydi.

Bu sonuçlar, yeme bozukluğu, yeme bozukluğu davranışları ve aşırı kilo kaybı veya kilo alımı olan kadınlar için beynin dopamine bağlı ödül devresi yanıtını modüle ettiğini, gıda alımı kontrolü ile ilişkili beyin devrelerini değiştirdiğini ve potansiyel olarak yeme bozukluğu davranışlarını güçlendirdiğini göstermektedir. Örneğin, anoreksiya nervoza, kısıtlayıcı gıda alımı ve düşük BMI'leri olan kadınların tahmin hatası yanıtı yüksekti. Bu tepki, gıda alımı kontrol devrelerini güçlendirebilir ve bu kadınların açlık hislerini geçersiz kılmalarına yardımcı olabilir. Buna karşılık, tıkınırcasına yeme atakları ve daha yüksek BMI'leri olan kadınlar için durum tam tersi gibi görünüyor. Dr. Frank şöyle diyor:

Çalışma, davranışsal özelliklerin yeme sorunlarını ve BMI'deki değişiklikleri nasıl desteklediğine ve yeme bozukluğu davranışlarının, kaygı, ruh hali ve beyin nörobiyolojisinin yeme bozukluklarının kısır döngüsünü güçlendirmek için nasıl etkileşime girdiğine ve iyileşmeyi çok zor hale getirdiğine dair bir model sunuyor.

Genel olarak, bu çalışma, gıda alımı davranışı da dahil olmak üzere davranışsal özelliklerin, kişinin içsel ödül tepkisini modüle ederek ve gıda alımı kontrol devresini değiştirerek yeme bozukluğunun sürdürülmesine ve ilerlemesine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yeme bozukluğu olan bireylerin kalıcı iyileşme elde etmeleri için davranışları hedefleyebilecek ve değiştirebilecek tedavileri araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Üzücü! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ G. K. W. Frank, et al. (2021). Association Of Brain Reward Response With Body Mass Index And Ventral Striatal-Hypothalamic Circuitry Among Young Women With Eating Disorders. JAMA Psychiatry. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2021.1580. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/03/2024 04:04:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10663

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kromozom
Kanser
Diş Hastalıkları
Gıda
Beslenme
Robot
Karar Verme
Virüsler
Meyve
Mistisizm
Teknoloji
Beslenme Bilimi
Evrim Ağacı Duyurusu
Taksonomi
Çağ
Hayatta Kalma
Öğrenme
Kimyasal Bağ
Burun
Bilgi
Einstein
Besin Değeri
Sars Mers
Seçilim
Virüs
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Yeme Bozukluğu Davranışları, Beyindeki Ödül Tepkisini Değiştiriyor!. (1 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 1 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10663
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, July 01). Yeme Bozukluğu Davranışları, Beyindeki Ödül Tepkisini Değiştiriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved March 01, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10663
S. Akman, et al. “Yeme Bozukluğu Davranışları, Beyindeki Ödül Tepkisini Değiştiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 01 Jul. 2021, https://evrimagaci.org/s/10663.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yeme Bozukluğu Davranışları, Beyindeki Ödül Tepkisini Değiştiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 01, 2021. https://evrimagaci.org/s/10663.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close