SARS-CoV-2'ye Karşı Üretilen Antikorları Diğerlerinden %100 Başarıyla Ayırabilen Test Geliştirildi!

SARS-CoV-2'ye Karşı Üretilen Antikorları Diğerlerinden %100 Başarıyla Ayırabilen Test Geliştirildi!
4 dakika
519 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Duke Üniversitesi'ndeki biyomedikal mühendisleri, aynı anda birden fazla COVID-19 antikorunu ve biyolojik belirteci güvenilir bir şekilde tespit edebilen, tablet boyutunda bir cihaz geliştirdi. İlk sonuçlar, testin SARS-CoV-2'ye yanıt olarak üretilen antikorları ve diğer dört koronavirüsü %100 doğrulukla ayırt edebildiğini gösteriyor.

Araştırmacılar şimdi, kullanımı kolay, enerjiden bağımsız, bakım noktası olan cihazın bir COVID-19 enfeksiyonunun ciddiyetini veya bir kişinin, virüsün varyantlarına karşı bağışıklığını tahmin etmek için kullanılıp kullanılamayacağını tespit etmeye çalışıyorlar.

Bu bakım noktası cihazı, herhangi bir elektriğe ihtiyaç duymadan COVID-19 antikorlarını ve biyobelirteçlerini test etmek için bileşenleri aracılığıyla birkaç damla kan ve biyomedikal yağ çekmek için akışkanlar fiziğini kullanır.
Bu bakım noktası cihazı, herhangi bir elektriğe ihtiyaç duymadan COVID-19 antikorlarını ve biyobelirteçlerini test etmek için bileşenleri aracılığıyla birkaç damla kan ve biyomedikal yağ çekmek için akışkanlar fiziğini kullanır.

Yakın zamanda aynı "D4 tahlili" platformunun, Ebola enfeksiyonlarının teşhisinde altın standart olarak görülen polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testinden 1 gün önce tespit edebildiğini gösteren araştırmacılar, elde ettikleri yeni sonuçların, geliştirdikleri teknolojinin mevcut veya gelecekteki diğer hastalıklara uyum sağlamak için ne kadar esnek olabileceğini gösterdiğini söylüyorlar. Sonuçlar, 25 Haziran'da Science Advances dergisinde çevrimiçi olarak yayınlandı. Duke'de Alan L. Kaganov Seçkin Profesör ve Biyomedikal Mühendisliği Başkanı Ashutosh Chilkoti şöyle diyor:

Reklamı Kapat

D4 testinin geliştirilmesi altı yıl sürdü, ancak DSÖ salgını pandemi ilan ettiğinde, tüm bu çalışmaları birkaç aya sıkıştırmak için daha da fazla çalışmaya başladık, böylece testin bir halk sağlığı aracı olarak nasıl kullanılabileceğini keşfedebildik. Testimiz hem uyarlanabilir hem de gerçekten bakım noktası olacak şekilde tasarlandı ve bu, açıkça; taşınabilir, hızlı ve uygun maliyetli bir tanılamanın en yararlı olacağı bir senaryodur.

Cihaz, istenen biyobelirteçlerin ıslandığında test lamına yapışmasını engellemek için bir tür yapışmaz kaplama görevi gören bir polimer fırça kaplamaya dayanıyor. Bu yapışmaz kalkanın yüksek etkinliği, D4 testini hedeflerinin düşük seviyelerine bile inanılmaz derecede hassas hale getiriyor. Yaklaşım, araştırmacıların aynı anda birden fazla biyobelirteç yakalamak için slaydın farklı alanlarına farklı moleküler tuzaklar basmasına olanak tanıyor.

Platformun mevcut versiyonunda, herhangi bir elektrik kaynağına ihtiyaç duymadan kanallar aracılığıyla numuneler çekmek için akışkan fiziğini kullanan küçük tüneller bulunuyor. Sadece bir damla kan ve bir damla biyomoleküler yağlayıcı ile test, birkaç dakika içinde bağımsız olarak çalışıyor ve kalın bir iPad boyutunda bir detektör ile okunabilir. Detektörü tasarlayan ve üreten Chilkoti Laboratuvarı'nda çalışan doktora öğrencisi Jason Liu, şöyle diyor:

Detektör pille çalışır ve testin kendisi de herhangi bir güç gerektirmez, böylece her şeyi gerçekten bir sırt çantasına atabilir ve bakım noktasında minimum kaynakla test edebilirsiniz.

Mevcut çalışmada araştırmacılar, D4 testinin, COVID-19 virüsünün üç parçasına (mızrak proteinin bir alt birimi, mızrak protein içinde hücrelere tutunan bir bağlanma alanı ve virüsün RNA'sını paketleyen nükleokapsid proteini) karşı üretilen antikorları tespit etme ve ölçme yeteneğini test etti. Test, aradan iki hafta geçtikten sonra bile COVID-19'u ağır geçiren 31 hastanın tümünde antikorları tespit edebildi. Ayrıca, pandemi başlamadan önce sağlıklı insanlardan alınan 41 numunede ve yaygın olarak dolaşan diğer dört koronavirüs ile enfekte olmuş bireylerden alınan 18 numunede sıfır yanlış pozitif rapor etti.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pandemi ve diğer yüzlerce COVID-19 antikor testi geliştirildiği için araştırmacılar, bu özel testin çok sayıda uygulanacağını düşünmüyor. Ancak, platformun kanıtlanmış doğruluğu ve esnekliğinin, onu diğer test türlerine geliştirme veya gelecekteki salgınlarda kullanım için ana aday haline getirdiğini söylüyorlar.

Örneğin platform, insanların ortaya çıkmaya devam eden çeşitli COVID-19 varyantlarına karşı bağışıklığı olup olmadığını potansiyel olarak test edebilir. Çipi geliştiren Chilkoti Laboratuvarı'nda çalışan doktora öğrencisi Jake Heggestad şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İnsanların COVID-19'un yeni türevlerine karşı da direnç kazanıp kazanmadıklarına yönelik birçok soru var ve testimiz bunlardan bazılarına cevap verebilir. Platformumuzun, insanların ortaya çıkan endişe verici varyantları nötralize edebilecek antikorlara sahip olup olmadıklarını veya bu antikorların yeni varyantlara karşı koruyucu olup olmayacağını ayırt edebilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Araştırmacılar ayrıca platformu, bir arada olduklarında bir hastanın COVID-19'u ağır olarak geçirip geçirmeyeceğini gösterebilecek birden fazla COVID-19 prognostik belirteç için de bir teste dönüştürmek için çalışıyorlar. Test için sıvı taşıma sistemini geliştiren yüksek lisans öğrencisi David Kinnamon şöyle diyor:

Biz platform oluşturucularız, bu nedenle bu teknolojinin farklı şeyler yapmak için kolayca değiştirilebileceğini göstermek için çalışıyoruz. Bu tek platformun bir teşhis işlevi görebileceğini, enfeksiyondan sonra bağışıklık tepkisini değerlendirebileceğini ve potansiyel olarak hepsi aynı anda olmak üzere hastalık sonucunu tahmin edebileceğini gösteriyoruz. Bunu yapabilen herhangi bir test bilmiyorum.

Heggestad, sözlerini şöyle tamamlıyor:

Ve bunları, süper kullanıcı dostu ve taşınabilir bir platformda yapabildik. Bütün bunları Duke gibi merkezi bir tesiste yapmak bir şey, ancak büyük ölçekli testler yapabilmek ve dünyanın dört bir yanındaki uzak konumlarda iyi, hassas sonuçlar alabilmek başka bir şey.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2021 00:01:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10629

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Şempanze
Makroevrim
İnsanlar
Kan Hastalıkları
Ateş
Eğitim
Balıklar
Nobel Ödülü
Sanat
Teyit
Komplo Teorisi
Foton
Moleküler Biyoloji
Kilometre
Dinozor
Korku
Çocuk
Güve
Homo Sapiens
Risk
Nükleotit
Hipotez
Mikoloji
Fosil
Ekonomi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et