Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!

Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!
Bu Reklamı Kapat
5 dakika
5,788 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı olarak, sizler için ürettiğimiz içeriğimizle etkileşimlerinizi zenginleştirecek araçlar geliştirmeye devam ediyoruz! Amacımız, Evrim Ağacı'nı sadece spesifik içerikleri okuduğunuz bir araç olmanın ötesine geçirip, kendi gelişim sürecinizi takip edebileceğiniz, bu süreçte kendinize notlar alabileceğiniz ve aldığınız notları dostlarınızla paylaşabileceğiniz, böylece daha verimli bir eğitim ortamını hep birlikte pekiştirdiğimiz bir ekosistem haline getirmek. Bunun için de, tam bu amaca uygun araçlar gerekiyor. Bizler, gece gündüz demeden çalışarak, bunları üretmeyi sürdürüyoruz.

Geçmiş Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Yeni ürettiğimiz ve bütün içeriklerimiz içerisinden, alt menüden erişebileceğiniz Geçmiş tuşu, size üç önemli özelliği sunuyor: o anda içerisinde bulunduğunuz yazıdaki geçmişiniz (Yazı Geçmişi), Evrim Ağacı'ndaki bütün içeriklerdeki geçmişiniz (Okuma Geçmişi) ve belki de hepsinden önemlisi, Notlarım menüsü! Bunları tek tek tanıyalım:

Geçmiş Tuşu
Geçmiş Tuşu

Yazı Geçmişi

Alt menüden Geçmiş tuşuna basarak erişebileceğiniz Geçmiş menümüzün içindeki ilk sekmemiz, Yazı Geçmişi altmenüsü. Burada, o anda içinde bulunduğunuz ve okumakta olduğunuz yazı ile olan bütün etkileşim geçmişinizi görmeniz mümkün. Bu etkileşimler, 2 şekilde oluyor: Evrim Ağacı olarak bizim otomatik olarak algıladığımız etkileşimler (örneğin yazıyı görüntülediğiniz her seferde veya tam olarak okuyup bitirdiğinizi düşündüğümüzde) ve sizin yazı ile bizzat etkileşime geçerek tetiklediğiniz değişimler (örneğin yazıyı beğenmek veya Duygu Paneli'ni kullanarak geri bildirimde bulunmak gibi).

Bu Reklamı Kapat

Bu sekma altında görebileceğiniz yeni etkileşim araçlarımız arasında şunlar bulunuyor:

 • Okudum: Yazıyı okuduysanız, bunu işaretleyerek sisteme bildirebilirsiniz. Böylece okunan yazılarınız arasına içinde bulunduğunuz yazı da katılacaktır.
 • Sonra Oku: Eğer yazıyı sonradan okumak isterseniz, bu tuşa tıklayarak yazıyı kaydedebilirsiniz. Bunları, profil menünüz altında, Sonra Okuyacaklarım sekmesinde bulabilirsiniz.
 • Not Ekle: Yeni araçlarımızdan birisi olan Not Ekle tuşunu kullanarak, içinde bulunduğunuz yazı üzerine notlar alabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi, yazının ilerleyen kısımlarında mevcut.
 • Kaldığım Yeri İşaretle: Normalde Evrim Ağacı otomatik olarak yazı içerisinde kaldığınız yeri işaretlemektedir. Ancak siz, daha spesifik bir yeri işaretlemek isterseniz, bu tuşa basarak kaldığınız yerin hatırlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece o yazıya geri döndüğünüzde, kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz.
 • Göz Attım: Eğer yazıyı okumadıysanız ve okumaya vaktiniz yoksa ama sadece göz attığınızı belirtmek istiyorsanız, bu tuşu kullanabilirsiniz.

Burada, bu menümüzü tamamlayan yeni bir aracı daha sunmak isteriz: Okundu Olarak İşaretle tuşu! Artık her yazımızın sonunda bulunan bu tuşa basarak, otomatik sistemimiz yazıyı okuduğunuzu doğru bir şekilde anlamazsa, bu sistemin üzerine yazarak, yazımızı okuduğunuzu sisteme kaydedebilirsiniz. Böylece Evrim Ağacı'nda toplamda kaç içerik okuduğunuzu takip edebilir, ilerleyen dönemde bunları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu da bizi ikinci sekmemize getiriyor.

Bu Reklamı Kapat

Okuma Geçmişi

Bu sekmemiz, sadece içinde bulunduğunuz yazıdaki değil, tüm Evrim Ağacı yazılarındaki geçmişinizi gösteriyor. Hangi yazıları okuduğunuz, hangilerini görüntülediğiniz, hangi yazılarda ne kadar ilerlediğiniz gibi detayları burada bulabilirsiniz. Dilerseniz, daha önceden okumakta olduğunuz bir yazıya tek tıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada, sekmenin en üstünde, Evrim Ağacı'nda bugüne kadar kaç adet yazı okuduğunuzu da görebilirsiniz!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca hem otomatik hem de sizin elle girdiğiniz etkileşimlerin hepsini silmeniz de mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken, ilgili etkileşimin üzerine gelip, yanında çıkan çarpı tuşuna tıklamak.

Notlarım

Bu güncellemeyle gelen en önemli geliştirmelerden birisi, Notlarım menüsü. Burada, hem içinde bulunduğunuz yazıda aldığınız notları, hem de diğer yazılarda aldığınız notları bulmanız mümkün.

Not almak için yapmanız gereken çok basit! İster ana kapak görselinin hemen altındaki "Notlarım" tuşuna, isterseniz de alt menüdeki Seçenekler altındaki "Notlarım" tuşuna basarak Notlar sekmesine gidebilir ve yeni bir not oluşturabilirsiniz.

Bir not oluşturduktan sonra, notunuzun yer aldığı dijital postitin rengini değiştirebileceğinizi de lütfen unutmayın!

Notlarımın renklerini değiştirme seçeneği.
Notlarımın renklerini değiştirme seçeneği.

Elbette, isterseniz notlarınızı sonradan silebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Ancak daha da heyecan verici olan şu: Doğrudan yazı içerisinden bir kısmı işaretleyerek not almanız da mümkün! Tek yapmanız gereken, mobil cihazlarda parmağınızla uzun süre basıp not almak istediğiniz kısmı seçtikten, masaüstü ve laptop cihazlarda ise mouse kullanarak istediğiniz kısmı taradıktan sonra, çıkan seçeneklerde kalem işaretine tıklayarak notunuzu almak!

Bunu yaptığınızda, işaretlediğiniz kısmın tırnak içerisinde notlarınıza geldiğini göreceksiniz. Sonrasında ek bir şeyler yazmak isterseniz, devamına yazabilirsiniz ve notunuzu kaydedebilirsiniz:

Filtreleme Seçenekleri

Yazı Geçmişi ve Okuma Geçmişi sekmelerimizde, hangi etkileşimleri görmek istiyorsanız ona göre filtreleme yapmanız mümkün! Bunun için tek yapmanız gereken, "Bu yazıdaki hareketlerin" başlığının yanında bulunan filtre işaretine tıklamak.

Sonrasında, çıkan filtre seçeneklerinden istediklerinizi seçip, "Listele" tuşuna basarak, sadece onları görüntüleyebilirsiniz:

Bu Reklamı Kapat

Otomatik Araçları Her Zaman Kapatabilirsiniz!

Tüm bunların çalışabilmesi için, Evrim Ağacı üyelik girişi yapmanız gerekmektedir. Eğer Evrim Ağacı üyeliğiniz yoksa, buraya tıklayarak ücretsiz bir üyelik oluşturabilirsiniz. Kullandığınız bütün cihazlarda (mobil, tablet, masaüstü, vs.) giriş yaptığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz; aksi takdirde okuduğunuz bir yazı doğru kaydedilmeyebilir. Evrim Ağacı üyeliğinin diğer avantajlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Eğer Evrim Ağacı'nda okuduğunuz içeriklerin ve yazıyla etkileşimlerinizin otomatik olarak kaydedilmesini istemiyorsanız, Site Ayaları altından bunu kolayca kapatabilirsiniz. Bunun için, aşağıdaki görselde "Bu yazıdaki hareketlerin" başlığının yanındaki ufak çark işaretine de tıklayabilirsiniz.

Sizler için, her geçen gün daha da etkili ve eğlenceli araçlar üretip, Evrim Ağacı'ndaki aydınlanma serüveninize yardımcı olacak özellikler geliştirmeye devam edeceğiz.

Keyifli okumalar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • Muhteşem! 14
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 10:32:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10017

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sağlık Örgütü
Özellikler
Sivrisinek
Maskeler
Evrenin Genişlemesi
Algı
Ölüm
Botanik
Uçuş
Eğitim
Dünya
Homo Sapiens
Yumurtalık
Akciğer
Karanlık Enerji
Evrim Ağacı
Büyük Patlama
Teknoloji
Ekonomi
Doğal Seçilim
Hayvanlar
Hastalık Kataloğu
Doğal
Uzay
Örümcek
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et