Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!

Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!
5 dakika
19,742
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı olarak, sizler için ürettiğimiz içeriğimizle etkileşimlerinizi zenginleştirecek araçlar geliştirmeye devam ediyoruz! Amacımız, Evrim Ağacı'nı sadece spesifik içerikleri okuduğunuz bir araç olmanın ötesine geçirip, kendi gelişim sürecinizi takip edebileceğiniz, bu süreçte kendinize notlar alabileceğiniz ve aldığınız notları dostlarınızla paylaşabileceğiniz, böylece daha verimli bir eğitim ortamını hep birlikte pekiştirdiğimiz bir ekosistem haline getirmek. Bunun için de, tam bu amaca uygun araçlar gerekiyor. Bizler, gece gündüz demeden çalışarak, bunları üretmeyi sürdürüyoruz.

Geçmiş Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Yeni ürettiğimiz ve bütün içeriklerimiz içerisinden, alt menüden erişebileceğiniz Geçmiş tuşu, size üç önemli özelliği sunuyor: o anda içerisinde bulunduğunuz yazıdaki geçmişiniz (Yazı Geçmişi), Evrim Ağacı'ndaki bütün içeriklerdeki geçmişiniz (Okuma Geçmişi) ve belki de hepsinden önemlisi, Notlarım menüsü! Bunları tek tek tanıyalım:

Tüm Reklamları Kapat

Geçmiş Tuşu
Geçmiş Tuşu

Yazı Geçmişi

Alt menüden Geçmiş tuşuna basarak erişebileceğiniz Geçmiş menümüzün içindeki ilk sekmemiz, Yazı Geçmişi altmenüsü. Burada, o anda içinde bulunduğunuz ve okumakta olduğunuz yazı ile olan bütün etkileşim geçmişinizi görmeniz mümkün. Bu etkileşimler, 2 şekilde oluyor: Evrim Ağacı olarak bizim otomatik olarak algıladığımız etkileşimler (örneğin yazıyı görüntülediğiniz her seferde veya tam olarak okuyup bitirdiğinizi düşündüğümüzde) ve sizin yazı ile bizzat etkileşime geçerek tetiklediğiniz değişimler (örneğin yazıyı beğenmek veya Duygu Paneli'ni kullanarak geri bildirimde bulunmak gibi).

Bu sekma altında görebileceğiniz yeni etkileşim araçlarımız arasında şunlar bulunuyor:

Tüm Reklamları Kapat

 • Okudum: Yazıyı okuduysanız, bunu işaretleyerek sisteme bildirebilirsiniz. Böylece okunan yazılarınız arasına içinde bulunduğunuz yazı da katılacaktır.
 • Sonra Oku: Eğer yazıyı sonradan okumak isterseniz, bu tuşa tıklayarak yazıyı kaydedebilirsiniz. Bunları, profil menünüz altında, Sonra Okuyacaklarım sekmesinde bulabilirsiniz.
 • Not Ekle: Yeni araçlarımızdan birisi olan Not Ekle tuşunu kullanarak, içinde bulunduğunuz yazı üzerine notlar alabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi, yazının ilerleyen kısımlarında mevcut.
 • Kaldığım Yeri İşaretle: Normalde Evrim Ağacı otomatik olarak yazı içerisinde kaldığınız yeri işaretlemektedir. Ancak siz, daha spesifik bir yeri işaretlemek isterseniz, bu tuşa basarak kaldığınız yerin hatırlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece o yazıya geri döndüğünüzde, kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz.
 • Göz Attım: Eğer yazıyı okumadıysanız ve okumaya vaktiniz yoksa ama sadece göz attığınızı belirtmek istiyorsanız, bu tuşu kullanabilirsiniz.

Burada, bu menümüzü tamamlayan yeni bir aracı daha sunmak isteriz: Okundu Olarak İşaretle tuşu! Artık her yazımızın sonunda bulunan bu tuşa basarak, otomatik sistemimiz yazıyı okuduğunuzu doğru bir şekilde anlamazsa, bu sistemin üzerine yazarak, yazımızı okuduğunuzu sisteme kaydedebilirsiniz. Böylece Evrim Ağacı'nda toplamda kaç içerik okuduğunuzu takip edebilir, ilerleyen dönemde bunları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu da bizi ikinci sekmemize getiriyor.

Okuma Geçmişi

Bu sekmemiz, sadece içinde bulunduğunuz yazıdaki değil, tüm Evrim Ağacı yazılarındaki geçmişinizi gösteriyor. Hangi yazıları okuduğunuz, hangilerini görüntülediğiniz, hangi yazılarda ne kadar ilerlediğiniz gibi detayları burada bulabilirsiniz. Dilerseniz, daha önceden okumakta olduğunuz bir yazıya tek tıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada, sekmenin en üstünde, Evrim Ağacı'nda bugüne kadar kaç adet yazı okuduğunuzu da görebilirsiniz!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca hem otomatik hem de sizin elle girdiğiniz etkileşimlerin hepsini silmeniz de mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken, ilgili etkileşimin üzerine gelip, yanında çıkan çarpı tuşuna tıklamak.

Notlarım

Bu güncellemeyle gelen en önemli geliştirmelerden birisi, Notlarım menüsü. Burada, hem içinde bulunduğunuz yazıda aldığınız notları, hem de diğer yazılarda aldığınız notları bulmanız mümkün.

Not almak için yapmanız gereken çok basit! İster ana kapak görselinin hemen altındaki "Notlarım" tuşuna, isterseniz de alt menüdeki Seçenekler altındaki "Notlarım" tuşuna basarak Notlar sekmesine gidebilir ve yeni bir not oluşturabilirsiniz.

Bir not oluşturduktan sonra, notunuzun yer aldığı dijital postitin rengini değiştirebileceğinizi de lütfen unutmayın!

Notlarımın renklerini değiştirme seçeneği.
Notlarımın renklerini değiştirme seçeneği.

Elbette, isterseniz notlarınızı sonradan silebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak daha da heyecan verici olan şu: Doğrudan yazı içerisinden bir kısmı işaretleyerek not almanız da mümkün! Tek yapmanız gereken, mobil cihazlarda parmağınızla uzun süre basıp not almak istediğiniz kısmı seçtikten, masaüstü ve laptop cihazlarda ise mouse kullanarak istediğiniz kısmı taradıktan sonra, çıkan seçeneklerde kalem işaretine tıklayarak notunuzu almak!

Bunu yaptığınızda, işaretlediğiniz kısmın tırnak içerisinde notlarınıza geldiğini göreceksiniz. Sonrasında ek bir şeyler yazmak isterseniz, devamına yazabilirsiniz ve notunuzu kaydedebilirsiniz:

Filtreleme Seçenekleri

Yazı Geçmişi ve Okuma Geçmişi sekmelerimizde, hangi etkileşimleri görmek istiyorsanız ona göre filtreleme yapmanız mümkün! Bunun için tek yapmanız gereken, "Bu yazıdaki hareketlerin" başlığının yanında bulunan filtre işaretine tıklamak.

Sonrasında, çıkan filtre seçeneklerinden istediklerinizi seçip, "Listele" tuşuna basarak, sadece onları görüntüleyebilirsiniz:

Tüm Reklamları Kapat

Otomatik Araçları Her Zaman Kapatabilirsiniz!

Tüm bunların çalışabilmesi için, Evrim Ağacı üyelik girişi yapmanız gerekmektedir. Eğer Evrim Ağacı üyeliğiniz yoksa, buraya tıklayarak ücretsiz bir üyelik oluşturabilirsiniz. Kullandığınız bütün cihazlarda (mobil, tablet, masaüstü, vs.) giriş yaptığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz; aksi takdirde okuduğunuz bir yazı doğru kaydedilmeyebilir. Evrim Ağacı üyeliğinin diğer avantajlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Eğer Evrim Ağacı'nda okuduğunuz içeriklerin ve yazıyla etkileşimlerinizin otomatik olarak kaydedilmesini istemiyorsanız, Site Ayaları altından bunu kolayca kapatabilirsiniz. Bunun için, aşağıdaki görselde "Bu yazıdaki hareketlerin" başlığının yanındaki ufak çark işaretine de tıklayabilirsiniz.

Sizler için, her geçen gün daha da etkili ve eğlenceli araçlar üretip, Evrim Ağacı'ndaki aydınlanma serüveninize yardımcı olacak özellikler geliştirmeye devam edeceğiz.

Keyifli okumalar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
778
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 58
 • Muhteşem! 22
 • İnanılmaz 11
 • Umut Verici! 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2024 19:36:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10017

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!. (23 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10017
Ağacı, E. (2021, January 23). Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!. Evrim Ağacı. Retrieved February 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10017
E. Ağacı. “Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 23 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10017.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı Yazılarında Notlar Alın, Sitedeki Okuma Geçmişinizi Görün, Her Yazıdaki İlerleme Geçmişinizi Kontrol Edin!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, January 23, 2021. https://evrimagaci.org/s/10017.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close