Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Psikolog Roger Callahan, zamanında aküpunktür konusunda dersler alıyordu. Bundan etkilenmesiyle su fobisi olan Mary adlı bir hastanın kendi parmaklarıyla gözün altındaki yere "tap" (parmak uçlarıyla hafifçe vurmak ya da tıklamak) etmesini söylemişti. Bunun üzerine mucizevi bir şekilde en kısa sürede Mary'nin su fobisi yok olmuştu. Anlatılanlara göre en yakındaki havuza giderek yüzmeye başlamıştı. TFT'yi icat eden Callahan bu yeni teknik ile terapistleri %90'a yakın bir oranında başarılı olabilecek şekilde eğitebileceğini belirtti. Bu terapiler sayesinde endişe; stres, psikolojik sorunlar, fobiler, bağımlılıklar, cinsel sorunlar, acı, sinir sorunları ve basit sorunlar (mesela tırnak yeme gibi) tedavi edilebildiği iddia edildi. Hatta telefon üzerinden küçük çocukların ve hayvanların seslerini analiz ederek bedenin hangi noktalarına tıklama yapılması gerektiğini tespit edebildiğini de belirtti ve buna "Ses Teknolojisi" (İng.: Voice Technology) adı verildi.

TFT'nin arkasındaki mantık kısaca şöyledir: Bedenimizde "düşünce alanları" denilen görünmez enerji alanları bulunmaktadır. Çevresel travmalar ve kalıtsal yatkınlıklar "tedirginlikler" denilen engeller oluşturmaktadır ve bu da o alanlardaki enerji akışını etkilemektedir. Özetle anlatılmak istenilen şey, bütün psikolojik sorunların kaynağı enerji alanlarındaki tıkanıklıktır. Bu durumu düzeltmek için hastalar TFT terapistlerini dinleyerek bedenlerindeki "enerji meridyenleri" üzerinde belirli bir sıralamayla (buna "Algoritim" deniliyor) tıklama yaparlar. Örneğin bir hasta kaşının kenarını 5 kere tıklar sonra da diğer yerlerini terapistin yönlendirilmesiyle belirli bir sıralamayla tıklar ve buna ek olarak gözleri yuvarlama, hımlama, sayı sayma gibi şeyler de yer alır. Hasta rahatsız edici bulduğu olayı düşününce, tedirginliklerin yeri tespit edilir ve düzeltilir. Tıklama da bu şekilde sistemdeki enerji akışını sağlar ve bu da ana kaynaktaki rahatsız edici şeyi (yani stres ya da fobiyi) yok eder.

TFT'nin yayılmasından sonra Callahan'ın öğrencisi olan mühendis Gary Craig, farklı sorunları tedavi edebilmek için farklı tıklama prosedürlerini takip etmek yerine tek bir prosedürgeliştirmiştir ve böylece EFT ortaya çıkmıştır (Elektronik Fon Transfer’inden bahsetmiyoruz). Craig, Callahan'ın farklı algoritimler kullanmasının gereksiz olduğunu, çünkü bazı TFT terapistlerin sıralamayı yanlış bildiklerini ya da yanlış algoritimi uyguladıkları halde yine de mevcut sorunun iyileştiğini gözlemlediğini belirtti (aslında bu gözlem başlı başına TFT ve EFT'nin özel olmadığını göstermektedir). Craig daha sonralarında "Vekil Tıklama" (İng.: Surrogate Tapping) olarak bilinen ve başkalarına ait sorunları çözmek için kendilerini tıklatan terapistlerden de pozitif sonuçlar elde ettiğini belirtti. Albert Einstein'ın enerji konusunda söylediklerini de yanlış yorumlayıp bedenimizde enerjilerden söz etti. Tabi o tarz enerjileri çözümlediğiniz zaman karşınıza mucizevi tedaviler değil, nükleer silahlar ve güç açığa çıkmaktadır. 

Özetle TFT ve EFT, iğnesiz akupunktur uygulaması gibidir ve hiçbir zaman görülmeyen meridyen noktalarını içerir. Enerji kelimesi hatalı bir şekilde yorumlanmakta ve bahsi geçen enerji blokajları hiçbir zaman bir insan vücudunda gözlemlenememiştir. Bu yöntemlerle elde edilen başarılar genellikle anekdotlara dayanmaktadır, bilimsel araştırmalara ve deneylere değil. Hatta 119 üniversiteli öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmada EFT’nin teknikleri, plasebo etkisinden farklı sonuçlar vermediği görülmüştür.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • B.A. Gaudiano & J.D. Herbert. Can We Really Tap Our Problems Away?. (2000, Ağustos 28). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Skeptical Inquirer | Arşiv Bağlantısı
 • RationalWiki. Emotional Freedom Technique. (2016, Aralık 27). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2019. Alındığı Yer: RationalWiki | Arşiv Bağlantısı
 • R.T. Carroll. Emotional Freedom Techniques (Eft). (2015, Kasım 03). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2019. Alındığı Yer: The Skeptic's Dictionary | Arşiv Bağlantısı
 • W.L. Waite, et al. Assessment Of The Emotional Freedom Technique. . (2003, Ağustos 28). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2019. Alındığı Yer: APA | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/04/2020 06:25:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1872

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenmeyi bilen bir kişi, yeterince şey biliyor demektir.”
Henry Adams
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder