Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Virüsler nasıl mutasyon geçirir?

Korana virüsü nasıl mutasyon geçirmiştir? İnsandan insana bulaştığı içinmi ve parazitler mutasyon geçirirmi.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Mutasyon DNA veya RNA olsun genin nükleotid diziliminde oluşan değişikliklerdir. Viral DNA veya RNA'nın çoğalmak için kendisini kopyalaması esnasında:

-Nokta mutasyonu: tek bir nükleotidin değişimi, örneğin A yerine G gelmesi gibi. Bu değişim önemli bir değişiklik yaratmayabileceği gibi oluşturduğu kodona bağlanacak amino asitin değişmesine de sebep olabilir. Ya da bağlı bulunduğu kodonun stop kodonu olarak okunmasına sebep olup tamamlanmamış bir proteine dönüştürebilir.

- insersiyon mutasyonu: ekstra nükleotidlerin gene eklenmesi

- delesyon mutasyonu: DNA veya RNA'nın bir parçasının kopup kaybolması, silinmesidir.

- çerçeve kayması mutasyonu: insersiyon veya delesyon mutasyonları sonucunda ortaya çıkan genetik materyalin yanlış okunması. Örneğin "Ali gel yol var" anlamlı cümlesinde bir harfin silinip tekrar 3'lü kodonlar şeklinde okunduğunu var sayalım: "lig ely olv ar" gibi anlamsız bir düzenle oluşan yeni kodonlar da doğru aaleri bağlayamaz.

Bu mutasyonlar virüsün konakçı hücresinde RNA veya DNA'sını çoğaltması esnasında meydana gelebilecek mutasyonlar. Bunlara ek olarak; konakçı hücresinin enzimlerinin viral DNA veya RNA'yı etkilemesi ( örneğin APOBEC, ADAR).

Virüslerin mutasyon oranı bu çoğalmayı ne kadar sık yaptığı ne kadar bulaşıcı olduğu, bulaşıcılığı sırasında konakçısına ne kadar zarar verdiği gibi faktörlerin yanında DNA veya RNA'sını hangi modelle çoğalttığı (yarı korunmalı çoğalma veya damgalama makinesi modu), DNA polimeraz'ın güvenirliliği ve düzeltme mekanizmalarının olup olmaması, hücreden ayrılırkenki optimum zamanla (erken ayrılmada tamamlanmamış virüslerin varlığı geç ayrılmada çok fazla virüsün birden açığa çıkması gibi) faktörlere de bağlı olarak değişmektedir.

Parazitler de mutasyon geçirir. Fakat parazitler virüslerden ayrıdır. Tek hücreli parazitler olduğu gibi iç ve dış parazitler, sporlanarak çoğalandan larva formu geçirene çok değişik ve farklı yaşam formları ve stratejileri de olabilir.

4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın