Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cem Tütüncü
Cem Tütüncü
1,305 UP
Üye
2

Uzay boşluksa yani hiçlik gibi boş bir şeyse nasıl eğilip bükülebiliyor ya da ıışığın hızınıa sınır koyuyor?

Olmayan bir şey nasıl eğilip bükülebilir?Ya da nasıl sanki ters yönde sürtünme kuvveti uygularmış gibi ışık hızına yaklaşınca bir cismi yavaşlatarak tepki gösterir?O zaman uzaya boşluk ya da hiçlik yerine bir çeşit madde ya da enerji diyebilir miyiz?
801 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Sadık Berk Evren
Amatör Astronom

Bunu anlamak ve hayal etmek zorlayıcı olabilir.

Uzay-zaman dokusunu herhangi bir fiziksel madde ile karıştırmamak gerek. Uzay-zaman dokusu; evrenden alıp çıkarabileceğimiz her şeyi alıp çıkardığımızda geriye kalan, evrene içkin yapıdır. Evrenin ta kendisidir. Uzay-zaman dokusunun aşağıdaki gibi modellenmesine hepimiz alışkınız:

Tüm Reklamları Kapat

Uzay-zaman dokusu
Uzay-zaman dokusu
ESA

Ancak bu, adı üstünde: "modelleme". Uzay-zaman dokusu, uzay-zaman bükülmesi gibi olayların hepsi Genel Görelilik Teorisi'nin kütleçekimini açıklamak için ortaya koyduğu matematiksel yapılardan ibaret. Ancak matematiksel modelleri olduğu gibi anlamak ve hayal etmek oldukça zordur. Bu yüzden uzay-zamanı bir kumaşa benzeterek anlamaya, anlatmaya çalışırız. Ancak, her ne kadar bu analojiler bizlere oldukça yardımcı olsa da kusursuz değillerdir ve böyle durumlarda kafa karışıklığı yaratabilmektedirler.

7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emirhan Uçan
Emirhan Uçan
22K UP
Bu soruya benzer bir şeyi önceden duymuştum.

Öncellikle hiçlik derken felsefi olarak denilen hiçliği kastetmiyoruz. Bilimde hiçlik kavramı farklı. Burada Evrim Ağacının bir yazısı var. Felsefede hiçlik hiç bir şey yok demek ama bilimde farklıdır.[1] Uzay mutlak sıfırın üstünde yani bir enerji var. Evet enerji var diyebilirsiniz. Uzay dünyaya göre soğuk olduğu için Dünyaya göre enerji miktarı daha da az diyebiliriz. Uzayın sıcaklığı. Birde uzay sandığın gibi değil. Uzayın ne olduğunu açıklamak gayet zor. Öncellikle uzay bir şeydir. Uzay diye bir şey var. Uzay, kesinlikle boş bir boşluk değildir ve kesinlikle sadece madde arasındaki bir ilişki değildir. Bunu biliyoruz, çünkü uzayın bu fikirlerin hiçbirine uymayan şeyler yaptığını gördük. Uzayın büküldüğünü, dalgalandığını ve genişlediğini gözlemledik. Kısacası evet bir enerji var uzayda. Kafanda hala bazı sorular varsa attığım linke bakabilirsin.

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Hiçlik Nedir?. Alındığı Tarih: 15 Aralık 2022. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Enes Damanlı
Üniveriste öğrencisiyim

Öncelikle uzay bir boşluk değil. Madde miktarının çok seyrek olduğu bir yer çünkü evrenin büyüklüğüne kıyasla evrende bulunan nesne miktarı çok sınırlı. Işık hızının ise bu konuyla hiç alakası yok. Işık hızı evrensel bir sabit, yani evrenin kendisinden kaynaklanan bir durum. Hatta evrensel ölçekte ışık hızı tosbağa hızı ile aynıdır. Uzay-zaman dokusunun bizzat kendisinden kaynaklanan bir durum bu. Hatta sana bir kaynak ekliyorum oradan detayları inceleyebilirsin.[1]

Kaynaklar

 1. youtu.be. Işık Hızı. Alındığı Tarih: 9 Aralık 2022. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
175K UP
Bilim ve felsefe okuru

Uzay boşluğu hiçlik değildir. Var olan bir şey hiçlik kavramını oluşturmaz, oluşturamaz. Hiçlik kavramı hiç olmayan bir şeyi kast eder. Fizikte hiçlik veya feslefede hiçlik ayrımı bu anlamda sorunlu bir terminolojidir ve kavram yanılgısı yaratır. Bir şey varsa veya birşey birşeyden oluşuyorsa hiçlik kavramına giremez. Hiçlik sıfır enerjili durumu kapsamlıdır ki uzay boşluğunun enerjiden oluştuğuna dair bir çok delil varken uzay boşluğuna hiçlik demek hatalı bir terminoloji kullanmaya karşılık gelecektir. Matematikteki Sıfır kavramı hiçlik kavramının matematiksel karşılığıdır ve sıfır kavramı bu nedenle fizikte de olduğuna göre uzay boşluğunun yukarda belirttiğimiz gibi enerjisinin olması veya enerjiden oluşması karşısında boşluğu sıfır kavramı temsil edemez demektir. Uzay boşluğu ayrıca kütle çekim etkisini ileten şeydir. Yani görelilik teorisini ispatlayan özellikle mercçeklenme etkisi uzay/zamanda gerçekten bükülme etkisi olduğuna dair çok ciddi bir delildir. Bu anlamda görelilik teorisinin salt matematiksel bir teori olduğunu söylemek de doğru değildir. Görelilik teorisinin bir çok yönü gözlemsel delile dayanır ve doğrulanmaktadır. Ancak herşeye rağmen uzayın dokusunun yapısının mikro düzeyde nasıl olduğunu bilmiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki uzay elektromanyetik dalgaların (ışık veya radyo dalgaları gibi) veya kütle çekim dalgalarının yayılabildiği şeydir ki bu da uzayın dokusunun bu dalgaların yayılmasına uygun bir yapıda olduğunu bize gösterir. Özellikle kütle çekim dalgaları bizzat uzayın dokusunu ve bu dokuda bulunan cisimleri nesneleri dalgalandırır. Örneğin Kara deliklere yaklaşıldıkça artan kütle çekimi spagetti etkisi ile cisimleri uzatarak içine çeker. Bu anlamda uzayın dokusu kumaştan çok dalgaların yayıldığı bir biçimde düşünülmesi daha doğru bir modelleme olacaktır. Kütle çekim etkisini mikro düzeyde açıklayamama sebebimiz de uzayın direk dokusunu dalgalandırması ve bizim de uzayın dokusunun yapısını da mikro düzeyde bilemiyor olmamızdır. Bu yüzden de kütle çekim etkisinin mikro düzeyde kuantum tanımlaması da yapılamıyor ve kuantum kütle çekimine dair büyük birleşik teori geliştirilemiyor zaten.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Dedikodu, Kulakları Çınlatır mı? | Kulak Çınlaması (Tinnitus)
Dedikodu, Kulakları Çınlatır mı? | Kulak Çınlaması (Tinnitus)
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close