Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Primat döneminden günümüz insanlarına kadar olan dönemde boy değişimi nasıl olmuştur? Boy ortalamamizin çok arttigi bir donem var midir?

Youtube kanalınızı düzenli takip ediyorum ve siteye üye olup ailenize katılmak istedim, ne sorarsam sorayim sitede ya da youtube kanalinin bir kosesinde cevabi illaki vardir diye dusundum :)) oyleyse kusuruma bakmayın, cevaplar için şimdiden teşekkürler
554 görüntülenme
Primat döneminden günümüz insanlarına kadar olan dönemde boy değişimi nasıl olmuştur? Boy ortalamamizin çok arttigi bir donem var midir?
Primat döneminden günümüz insanlarına kadar olan dönemde boy değişimi nasıl olmuştur? Boy ortalamamizin çok arttigi bir donem var midir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
A. Ömer Yiğit
Okur

Evrimsel süreç içerisinde primatların boyları birçok değişim geçirmiştir fakat sürekli bir artış veya azalış eğilimi yoktur.[1] Sonuçta boy uzunluğunun belirlenmesinde genetiğe ek olarak çevre şartları, oluşan travmalar gibi birçok değişken etkilidir.[2] Bu değişkenler değiştikçe ortalama boy uzunluğu da doğal olarak değişime uğramıştır.

(Aşağıya bıraktığım iki bağlantıdan boy uzunluğunun değişimi ve bu değişime etki eden faktörler hakkında daha detaylı bilgi alınabilir)

Yeni Nesiller Neden Hep Daha Uzun? İnsan Evrimi, Devleşme Yönünde mi İşliyor?

Tüm Reklamları Kapat

Dinozorlar Neden O Kadar Büyüktü? Akıl Almaz Boyutlara Nasıl Erişebildiler ve Neden Şu Anda Bu Kadar Büyük Hayvanlar Yaşamıyor?

2. soruya gelecek olursak günümüze göre çok uzun diyebileceğimiz bir Homo türüne baktığım kaynaklarda rastlamadım[1][3] fakat Homo Ergasterin ortalama boyunun[1] pek çok ülkenin günümüzdeki ortalama boyundan[4] uzun olduğunu söylemek mümkün gözüküyor. Buna ek olarak 1800'den itibaren boy ortalamamızın hızlı bir şekilde arttığını belirtmekte de fayda var.[2]

Avrupa'daki erkek iskeletlerin boyları (1-2000)
Avrupa'daki erkek iskeletlerin boyları (1-2000)
Evrim Ağacı
117 görüntülenme

Kaynaklar

 1. İ. Duyar, et al. (2009). İnsanda Boy Uzunluğunun Evrimi Ve Ergonomik Açıdan Önemi. Dergi Park, sf: 13. | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. Yeni Nesiller Neden Hep Daha Uzun? İnsan Evrimi, Devleşme Yönünde Mi İşliyor?. (23 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Homo. (5 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Dünya Genelinde Ortalama Insan Boyu. (5 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close