Sorulara Dön
5
Fizik & Kuantum

Nötron yıldızları niçin çok güçlü manyetik alana sahip?

Manyetik alan haraketde olan yük etrafında yaranıyor. Nötron yıldızları adından belli olduğu gibi nötrondan oluşmaktadır. Ve çok ama çok az miktarda diğer parçacıklardan. Nasıl manyetik alan oluştura biliyor? Kendi etrafında ne kadar hızlı dönerse yani spine malikse manyetik alanada malik. Amma nasıl? Yani bu nasıl mümkün ola biliyor?

2
117 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İlk bakışta yüksüz olan nötronlardan oluşan bir yıldızın manyetik alanının olmaması makul görünüyor elbet. Dünyanın 10^-4 Tesla mertebesindeki manyetik alanına rağmen nötron yıldızlarının 10^8 Tesla mertebesinde bir manyetik alanları var. Aradaki fark gerçekten çok büyük.

Buradaki ilk önemli nokta: nötronlar yüksüz olmasına rağmen, yüke sahip daha temel parçacıklardan oluşuyor. Diğer nokta da şu: yıldızın çekirdeğinde hemen hemen süperakışkan fazda gibi davranan bir nötron çorbası, araya karışmış çeşitli yüklü parçacıklar olmasına rağmen daha üst katmanlarda demir atomu gibi atomların çekirdekleri, elektronlar vb. bulunuyor. Yani yine yüklü parçacıklar. Katmanlardaki sıcaklık ve kütle çekim gradientleri (değişimleri) ile birlikte tüm bu sistemin ışık hızının %70 ine kadar çıkabilen bir hızda döndüğü düşünün. Karşınıza bir manyetik alan çıkacaktır. Ancak nötron yıldızlarındaki bu büyük manyetik alan kaynağı hala tartışma konusu. Örneğin yıldızın oluşum aşamasından kalan ve bazı korunum yasalarınca varlığına devam eden manyetik akı ile problemi çözmeye çalışanlar da var.

208 görüntülenme
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Nötron Yıldızlarındaki Manyetik Alan Kaynağına Dair Bir Çalışma. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Nötron Yıldızlarındaki Manyetik Alan Kaynağına Dair Bir Yazı. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Nötron yıldızları büyük kütleli yıldızların çökmesiyle oluşuyor. Bu çökmede proton ve elektron birbirlerine çarpışıp nötronları oluşturuyorlar. Ve dışında da serbest elektronlar var. Bu konuda yeterince bilgiye sahip olmadığım için özür dilerim. Ama bence elektron serbest kaldığı için ve protonlar ve elektronlar çarpıştığındaki çıkan elektromanyetik güç bence bunu yapıyor. Ve bu hiper veya süperdev yıldızların dönme gücü ve manyetik gücü patlamayla çok küçük bir yıldıza aktarılıyor. Bir şey daha eklemek isterim. Magnetarlarda taşınım hareketi olarak bu manyetik alan oluşuyor. Ama magnetarlar bilim adamları tarafından nötron yıldızı ve karadelik arasında olan bir cisim olarak görülüyor tam nötron yıldızı değil ama ona çok benziyor. Bence bu nötron yıldızında da var.Umarım anlatabilmişimdir çünkü çok karışıktı. Özür dilerim

3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın