Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Neden insanlar astroloji, din gibi konularda karşılarına bilimsel kanıtlar sunmamıza rağmen kendi bildiklerini canları pahasına korur?
Özellikle astroloji konusunda daha sık rastlıyorum. Astrolojinin sahtebilim olduğu bugün apaçık bir gerçek fakat insanlara bunu söylediğimde genelde tersleniyorum vs. vs. bu davranışa konulan bi isim var mı ve neyden kaynaklı?
232 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Melih Demirkan
Melih Demirkan Agnostik

Yani aslında cevapları belli veya kesin diyelim çünkü insanlar inandıkları şeyin yanlış olduğunu veya yanılma ihtimallerinin olmucağını düşünür, bu her insan için geçerli değildir ancak bir çoğu insan böyle düşünür.Böyle düşünmelerinin sebebi aslında kitlelerdir mesela islama bağlı olan 1.5 milyar kişi var veya astrolojiye inanan veya kabul eden kişi sayısı elimde yok ancak yaşadığımız ülkeden örnek verirsek gerçektende büyük seviyede.Kitlelerin çok olması onu daha özgüvenli hale getirir ve 'baksana ben inanıyorum buna mehmette inanıyor ahmette inanıyor' diyip dediklerinin yanlış olabileceği veya herkesin yanılabileceği ihtimalini düşünmez yada basitçe o kişi yobaz birisidir veya gerçekleri kabullenmek istemeyen objektif olmayan birisidir yani subjektifdir ancak bende senin dediklerini çokça yaşadığımdan şunu söyleyebilirim, 3 kişiyle münakaşaya girme bunlar;

-Tartışacağın konuda bilgisi olmadığına emin olduğun kişi

-Gerçekleri kabul etmeyip bir düşünceyi ölümüne savunup yobaz olan birisi

Bu Reklamı Kapat

-O konuda büyük derecede fikrinin,düşünceninin,bilgininin olduğu konularda tartışma çünkü karşı taraf bi taraftan sonra senin sunduğun argümanları veya düşünceleri yanlış bulmaya başlıcak ve yine sadece bildiği kadarına devam edicek, Felsefe ile kalın iyi günler dilerim.

606 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
  • Raporla
Cevap
Berkay Altun
Berkay Altun Kişisel fikrim

Öncelikle konuyu iyi anlamamız gerekir, astrolojinin yanı sıra toplumda yer edinmiş birçok bilimsel temellere dayanmayan inançlar bulunur. Bunlardan bazıları astroloji, tarot falı, kahve falı vs. olarak ifade edilebilir. Bu tür sahtebilim inançlarını genel bir başlık altında değerlendirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Bu tür inançların temelindeki ana sebepler ise:

- Yazının içeriği: Astroloji örneğini ele alırsak; insanlar, burç yorumlarının doğru olduğunu düşünürler, çünkü buna daha önce şahit olmuşlardır. Burç yorumlarında kullanılan yazım tarzına dikkat edecek olursak; verilen bilgilerin, toplumun büyük bir kısmı için geçerli olduğunu görürüz. "Kendine vakit ayırmayı seviyorsun, insanlardan uzaklaşmak sana iyi geliyor; fakat bazı zamanlarda da hiç olmadığın kadar sosyal bir insan oluyorsun" Bunun gibi bir cümle muhtemelen 100 kişiden 90'ı için geçerli olacaktır. Bu konuyla ilgili yapılmış bir deney mevcut, Barnum etkisi olarak araştırabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

- Bilginin gücü: İnsanlar, her zaman tutunabilecekleri fikirlere ihtiyaç duyarlar. Bir fal yorumunda ya da gönlük burç yorumunda anlatılanlar da bunlardan birisi olabilir. "Bu ay kötü bir olay yaşayacaksın, olaydan sonra ise çok daha güçlü olacaksın" Bu yorumun ardından olumsuz bir olay yaşayan insan doğrudan "Evet gerçekten de yaşadım, demek ki bu olay bittiğinde çok daha iyi olacağım" düşüncesine kapılabiliyor. Bu tür yorumlara genelde ikili ilişkiler konusunda rastlarız. "Geçmişinde ayrıldığınız birisi var ve kendini hatalı buluyorsun; ancak böyle olması daha iyi oldu, eğer ayrılmasaydınız her şey daha kötü olacaktı" İnsanlar kendi zihinlerini rahatlatmak için bu düşüncelere inanma eğilimindedir.

O halde kendi fal yorumum ile bitirmek istiyorum.

"Son 10 dakika içerisinde kesinlikle burçlar ve fal konusunda düşündünüz."

120 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Alp Alp
Alp Alp ...

Herhangi bir inanca ne kadar bağlı olursan, ona be kadar uzun süre inanmışsan, ne kadar fazla tutunmuşsan, ne kadar fazla maruz kalmışsan, ne kadar o konu hakkında konuşmuşsan kafanda o inanç ile ilgili çok belirli ve katı örüntüler oluşur ve bu örüntüler senin düşünme şeklini, olaylara bakış açını derinden etkiler. Hâliyle bundan kurtulmak da zor olur. O kişiye gidip öğrendiği, bildiği, inandığı her şeyin aslında yanlış olduğunu söylüyorsun ve beyni savunmaya geçiyor. Eğer kabul ederse depresyona girebilir.

Empati yaparak bu çıkarımı kolayca yapabiliriz. 4 yıl ilahiyat okuduğunu ve 10 yıldır bu konuda öğretmenlik yaptığını düşün. Yıllarını adadığın o inanca artık inanmaman, yıllarını boşa harcadığını kaçınılmaz bir şekilde düşündürebilir ve bu seni depresyona sürükleyebilir.

Tabi ki astroloji daha farklı çünkü astrolojinin bilim olduğu iddia ediliyor ve çok basitçe çürütülebiliyor ama aynı mantıkla düşünürsek; şimdiye kadar yüzlerce kişinin burçlarını düşünüp karakterlerini buna bağlayıp bununla ilgili konuşan birisine bunun yanlış olduğunu söylüyorsun ve inanmak için o bütün anıları, deneyimleri çöpe atmak zorunda. İşin çevre kısmından bahsetmiyorum bile. Birdenbire çıkıp astrolojiye inanmadığını söylemesi çok zor.

Bu Reklamı Kapat

Bu aynı zamanda yaşlı insanların neden genellikle daha dar kafalı veya muhafazakar olduğunu da açıklayabilir. Yaşlı bir insan matematiksel olarak inancına daha uzun bir süre bağlı kalmış veya ona maruz kalmış olacaktır ve dolayısıyla hem bunu reddetmek istemeyeceğinden hem de bakış açısı çok net örüntülerle sınırlandırılmış olduğundan ikna edilmesi zor birisidir.

Kendimden de örnek verebilirim bu konuda. Dinimi her yerde, her türlü meselede savunmaya çalışan birisiyken, ondan uzaklaşmam çok zor oldu. Kafamda belirli örüntüler vardı ve çok fazla maruz kalıyordum. Hatta başka bir ülkeye taşınmam o dine daha az maruz kalmama sebep olup daha özgürce düşünmemi sağlamış olabilir.

Sonuç olarak kendimizi bu tarz durumlara sokmamak için yapabileceğimiz en iyi şey bilime sarılmaktır. Çünkü bilim dogmatik değildir. Bilime sarılmış birisi bildiklerini yıkıp yenisini inşa edebilir

101 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Ertuğrul Fındıkcı
Ertuğrul Fındıkcı Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Merhaba, "Astrolojinin sahte bilim olduğu apaçık ortada" demişsin ama bu durum oldukça az sayıda bir kesim için öyle. Bu insanlar "sahte bilim" sözünü bile belki hayatlarında duymamışlardır.

Sürekli çevremizdeki inanan insanları gördüğümüz için, gazetelerde, internet sitelerinde astroloji yorumları okuduğumuz için inanıyoruz. Araştırma gereği duymuyoruz. Benim astrolojiye bakışım; "evet burcumun özellikleri bana uyuyor gerçekten" demekten ibaretti. Günlük, haftalık yorumlara bakmazdım. Çevremdeki insanların saçma hareketlerini burçlara bağlamasına anlam veremiyordum. Sonra bu sitede astrolojinin tamamen hikaye olduğunu öğrendim.

İnsanların bu kadar ciddi bir şekilde savunmalarını anlamlandıramıyorum bende. Argümanları; "nasıl sahte olabilir? Burcumun özellikleri tamamen uyuyor." "Nasıl sahte olur, bu hafta yorumda şöyle böyle dedi ve aynısı oldu" gibi cümlelerden ibaret.

Bu Reklamı Kapat

Sitede astrolojiyi açıklayan güzel bir yazı mevcut onu da öneririm.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et