Paylaşım Yap
Sorulara Dön
4

Neden insanlar astroloji, din gibi konularda karşılarına bilimsel kanıtlar sunmamıza rağmen kendi bildiklerini canları pahasına korur?

Özellikle astroloji konusunda daha sık rastlıyorum. Astrolojinin sahtebilim olduğu bugün apaçık bir gerçek fakat insanlara bunu söylediğimde genelde tersleniyorum vs. vs. bu davranışa konulan bi isim var mı ve neyden kaynaklı?
1,520 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Melih Demirkan
Melih Demirkan
1,092 UP
Agnostik

Yani aslında cevapları belli veya kesin diyelim çünkü insanlar inandıkları şeyin yanlış olduğunu veya yanılma ihtimallerinin olmucağını düşünür, bu her insan için geçerli değildir ancak bir çoğu insan böyle düşünür.Böyle düşünmelerinin sebebi aslında kitlelerdir mesela islama bağlı olan 1.5 milyar kişi var veya astrolojiye inanan veya kabul eden kişi sayısı elimde yok ancak yaşadığımız ülkeden örnek verirsek gerçektende büyük seviyede.Kitlelerin çok olması onu daha özgüvenli hale getirir ve 'baksana ben inanıyorum buna mehmette inanıyor ahmette inanıyor' diyip dediklerinin yanlış olabileceği veya herkesin yanılabileceği ihtimalini düşünmez yada basitçe o kişi yobaz birisidir veya gerçekleri kabullenmek istemeyen objektif olmayan birisidir yani subjektifdir ancak bende senin dediklerini çokça yaşadığımdan şunu söyleyebilirim, 3 kişiyle münakaşaya girme bunlar;

-Tartışacağın konuda bilgisi olmadığına emin olduğun kişi

-Gerçekleri kabul etmeyip bir düşünceyi ölümüne savunup yobaz olan birisi

Tüm Reklamları Kapat

-O konuda büyük derecede fikrinin,düşünceninin,bilgininin olduğu konularda tartışma çünkü karşı taraf bi taraftan sonra senin sunduğun argümanları veya düşünceleri yanlış bulmaya başlıcak ve yine sadece bildiği kadarına devam edicek, Felsefe ile kalın iyi günler dilerim.

740 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Fındıkcı
Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Merhaba, "Astrolojinin sahte bilim olduğu apaçık ortada" demişsin ama bu durum oldukça az sayıda bir kesim için öyle. Bu insanlar "sahte bilim" sözünü bile belki hayatlarında duymamışlardır.

Sürekli çevremizdeki inanan insanları gördüğümüz için, gazetelerde, internet sitelerinde astroloji yorumları okuduğumuz için inanıyoruz. Araştırma gereği duymuyoruz. Benim astrolojiye bakışım; "evet burcumun özellikleri bana uyuyor gerçekten" demekten ibaretti. Günlük, haftalık yorumlara bakmazdım. Çevremdeki insanların saçma hareketlerini burçlara bağlamasına anlam veremiyordum. Sonra bu sitede astrolojinin tamamen hikaye olduğunu öğrendim.

İnsanların bu kadar ciddi bir şekilde savunmalarını anlamlandıramıyorum bende. Argümanları; "nasıl sahte olabilir? Burcumun özellikleri tamamen uyuyor." "Nasıl sahte olur, bu hafta yorumda şöyle böyle dedi ve aynısı oldu" gibi cümlelerden ibaret.

Tüm Reklamları Kapat

Sitede astrolojiyi açıklayan güzel bir yazı mevcut onu da öneririm.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Berkay Altun
Berkay Altun
1,110 UP
Kişisel fikrim

Öncelikle konuyu iyi anlamamız gerekir, astrolojinin yanı sıra toplumda yer edinmiş birçok bilimsel temellere dayanmayan inançlar bulunur. Bunlardan bazıları astroloji, tarot falı, kahve falı vs. olarak ifade edilebilir. Bu tür sahtebilim inançlarını genel bir başlık altında değerlendirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Bu tür inançların temelindeki ana sebepler ise:

- Yazının içeriği: Astroloji örneğini ele alırsak; insanlar, burç yorumlarının doğru olduğunu düşünürler, çünkü buna daha önce şahit olmuşlardır. Burç yorumlarında kullanılan yazım tarzına dikkat edecek olursak; verilen bilgilerin, toplumun büyük bir kısmı için geçerli olduğunu görürüz. "Kendine vakit ayırmayı seviyorsun, insanlardan uzaklaşmak sana iyi geliyor; fakat bazı zamanlarda da hiç olmadığın kadar sosyal bir insan oluyorsun" Bunun gibi bir cümle muhtemelen 100 kişiden 90'ı için geçerli olacaktır. Bu konuyla ilgili yapılmış bir deney mevcut, Barnum etkisi olarak araştırabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

- Bilginin gücü: İnsanlar, her zaman tutunabilecekleri fikirlere ihtiyaç duyarlar. Bir fal yorumunda ya da gönlük burç yorumunda anlatılanlar da bunlardan birisi olabilir. "Bu ay kötü bir olay yaşayacaksın, olaydan sonra ise çok daha güçlü olacaksın" Bu yorumun ardından olumsuz bir olay yaşayan insan doğrudan "Evet gerçekten de yaşadım, demek ki bu olay bittiğinde çok daha iyi olacağım" düşüncesine kapılabiliyor. Bu tür yorumlara genelde ikili ilişkiler konusunda rastlarız. "Geçmişinde ayrıldığınız birisi var ve kendini hatalı buluyorsun; ancak böyle olması daha iyi oldu, eğer ayrılmasaydınız her şey daha kötü olacaktı" İnsanlar kendi zihinlerini rahatlatmak için bu düşüncelere inanma eğilimindedir.

O halde kendi fal yorumum ile bitirmek istiyorum.

"Son 10 dakika içerisinde kesinlikle burçlar ve fal konusunda düşündünüz."

160 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alp Alp
...

Herhangi bir inanca ne kadar bağlı olursan, ona be kadar uzun süre inanmışsan, ne kadar fazla tutunmuşsan, ne kadar fazla maruz kalmışsan, ne kadar o konu hakkında konuşmuşsan kafanda o inanç ile ilgili çok belirli ve katı örüntüler oluşur ve bu örüntüler senin düşünme şeklini, olaylara bakış açını derinden etkiler. Hâliyle bundan kurtulmak da zor olur. O kişiye gidip öğrendiği, bildiği, inandığı her şeyin aslında yanlış olduğunu söylüyorsun ve beyni savunmaya geçiyor. Eğer kabul ederse depresyona girebilir.

Empati yaparak bu çıkarımı kolayca yapabiliriz. 4 yıl ilahiyat okuduğunu ve 10 yıldır bu konuda öğretmenlik yaptığını düşün. Yıllarını adadığın o inanca artık inanmaman, yıllarını boşa harcadığını kaçınılmaz bir şekilde düşündürebilir ve bu seni depresyona sürükleyebilir.

Tabi ki astroloji daha farklı çünkü astrolojinin bilim olduğu iddia ediliyor ve çok basitçe çürütülebiliyor ama aynı mantıkla düşünürsek; şimdiye kadar yüzlerce kişinin burçlarını düşünüp karakterlerini buna bağlayıp bununla ilgili konuşan birisine bunun yanlış olduğunu söylüyorsun ve inanmak için o bütün anıları, deneyimleri çöpe atmak zorunda. İşin çevre kısmından bahsetmiyorum bile. Birdenbire çıkıp astrolojiye inanmadığını söylemesi çok zor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu aynı zamanda yaşlı insanların neden genellikle daha dar kafalı veya muhafazakar olduğunu da açıklayabilir. Yaşlı bir insan matematiksel olarak inancına daha uzun bir süre bağlı kalmış veya ona maruz kalmış olacaktır ve dolayısıyla hem bunu reddetmek istemeyeceğinden hem de bakış açısı çok net örüntülerle sınırlandırılmış olduğundan ikna edilmesi zor birisidir.

Kendimden de örnek verebilirim bu konuda. Dinimi her yerde, her türlü meselede savunmaya çalışan birisiyken, ondan uzaklaşmam çok zor oldu. Kafamda belirli örüntüler vardı ve çok fazla maruz kalıyordum. Hatta başka bir ülkeye taşınmam o dine daha az maruz kalmama sebep olup daha özgürce düşünmemi sağlamış olabilir.

Sonuç olarak kendimizi bu tarz durumlara sokmamak için yapabileceğimiz en iyi şey bilime sarılmaktır. Çünkü bilim dogmatik değildir. Bilime sarılmış birisi bildiklerini yıkıp yenisini inşa edebilir

125 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close