Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Lisans eğitiminin alanı, lisansüstü eğitimde ne düzeyde etkilidir?
Lisans eğitimini tamamlamış biri, lisansüstü eğitiminde çalışma ve eğitim alanını ne denli esnetebilir, genişletebilir? Örneğin jeoloji lisans diploması olan bir kişi, lisansüstü eğitimde jeolojiden ayrı olarak neler üzerine çalışabilir? Ufacık bir bilgi bile benim için çok önemli, lütfen paylaşın.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Kadir Mısırpüskülü
Kadir Mısırpüskülü Makine Mühendisi

Ben makine mühendisiyim yüksek lisansımı ise metalurji üstüne yaptım üstelik kimya mühendisliğine daha yakın bir konuydu üstünde çalıştığım. Seçiminin temeli ise hayal gücünle alakalı olduğunu düşünüyorum. Kendimden örnek vermek gerekirse yüksek lisans seçimini yapmadan önce benim amacım belliydi, mevcut imal edilen makinelere yer yer kimyasal müdahaleler ile makine kiendi kendine otonom bakım yapmasını sağlanamaktı. Bu amaçla yola çıktım ve öncelikle kimya bilgimi güçlendirmem gerektiğini düşündüm. Aynı zamanda metalurji bölümü malzeme bilgisi ile de alakalı olduğundan böyle bir yola girdim. Bu şekilde genişlemenin meyveleri olarak ise bakış açım gelişti ve bu projeden de bağımsız 6 ayrı proje de gelişti. Yani hedefime hitap eden bir şekilde bölümümü seçtim. Zaten yüksek lisans da bir konuda uzmanlaşmak değil midir? İşimie yaramacak bir konuda uzmanlaşmak bana çok mantıklı gelmedi.Dolayısıyla farklı disiplinler bakış açını geliştireceği için ben de farklı bir dalda yapmanı öneririm.

Jeolojiye geldiğimde ise hakim olduğum bir konu değil ama kinematik kısmıyla ilgilienecek isen aklıma jeofizik geliyor mesela. Hatta biraz daha hedefi yükselterek diyorum ki makineden yaparak (tabiki doğru konuyu seçerek) jeolojide gördüğün bir eksiği kapatabilecek bir makine tasarımında bir multi disiplin üstünde de çalışabilirsin.

Yada yine hedefin doğrultusunda jeolojide bir metotta gördüğün "şöyle bir kimyasal ile daha kolay olamaz mı" dediğin bir konuda kimya mühendisliğinden bile yapılabilir.

Bu Reklamı Kapat

Artık tek tek disiplinler günümüzde kendi kendine yeter halde, çağ multi disiplinler çağı ve buna ayak uydurarak fark yaratabileceğine inanıyorum.

0
  • Raporla
Cevap
Emin Kazdaloğlu
Emin Kazdaloğlu Araştırma Görevlisi

Merhaba,

Bu soruya muğlak bir cevap vermek durumundayım çünkü master bölümünün ne denli lisans bölümüne bağlı olduğu üniversiteden üniversiteye ve lisans bölümünden lisans bölümüne göre değişmektedir. Jeoloji mühendisliği okuyan birisinin yine jeolojide veyahut maden, cevher hazırlama, jeofizik gibi yakın mühendisliklerde master yapması gayet beklenir. Fakat makina, elektrik, inşaat, bilgisayar ve hatta endüstri gibi uzak mühendislik bölümlerinden kabul alma ihtimali üniversitenin şartlarının yanında ilgilenilen disiplinden bir hocayı tanıyıp tanımamak, masterda çalışılacak muhtemel alanın seçilip seçilmemesi, hocalarla yapılacak pr, jüride hangi hocaların olacağı gibi faktörlerle şekillenecektir. Tabi bu noktada tüm şartlardan rafine bir şekilde jeoloji mühendisi olan birinin madende master yapma ihtimalinin ne olursa olsun endüstri mühendisliğinde yapma ihtimaline göre daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Benzer şekilde endüstri mühendisliğinde master yapma ihtimali de çok alakasız bir bölüm sayılabilecek psikolojiden daha fazladır. Aklıma gelen tek bir istisna var ki; o da jeoloji mühendisliğinin kendine has özelliğinden dolayı geliyor. Coğrafya bölümü seçildiği vakit hemen hemen maden seçmiş kadar kolay bir kabul alma şansına sahip olunabilir.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et