Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Kutup ayıları buzda basıncını azaltmak için ağırlığını yaymayı nerden biliyor?

301 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Evrim Ağacı'nda sorulan soruların en az yarısında, bilimi insanlara ne kadar yanlış anlatıldığını, ne kadar yanlış öğretildiğini, bu nedenle de herkesin tüm fiziksel gerçekleri tersten okuyup algıladıklarını görüyoruz. Ve bu nedenle de verdiğimiz cevapların yine yarısında sorulara cevap vermiyoruz, bizlere bindirilen bu ağır yükü hafifletmeye, tutturulmuş çarpık bakışları düzeltmeye çabalıyoruz. Çünkü zaten ortada bir cevap yok. Çünkü yanlış anlamalardan kaynaklanan sorular zaten cevaplanamaz.

Ayılar, öyle de yatıyor, böyle de. Öyle de yürüyorlar, böyle de. Her şekilde yatıp yürüyorlar. Ve bir yatış/yürüyüş biçiminde buzun kırılmadığını fark ediyorlar. Bunu fark ediyorlar çünkü elbette onların da bir hafızaları var. Ve o deneyimden sonra da o yatış/yürüyüş biçimini kullanıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi benim yazdığım bu son paragraf sizin sorunuzun cevabı mı? Hayır. Çünkü ayılar herhangi bir şeyi bilmiyorlar. Fark etmeden deniyorlar ve öğreniyorlar. Ama öğrendikleri şeyin, ağırlığı yaymak falan değil. Hiç bir ayı, birim alana daha az ağırlık verirsek buz kırılmaz demiyor. Ve zaten bilimi pek az da olsa ilgisi olan hiç bir arkadaşımızın, ayıların birim alan/ağırlık dengesini bildiklerini düşündüğünü de sanmıyorum. Ama bir bilimadamı kalkıp, ayıların farkında olmadan deneyimledikleri bir şeyin açıklamasını, sanki ayıların keşfettiği bir bilimsel gerçek gibi anlatınca ortaya böyle yanlış anlaşılmalar çıkıyor. Ama tabi hiç kimse, size bilimi yanlış anlatan kişiyi bulup ondan hesap soramadığı için bu hata, bu sorun nesiller boyu devam ediyor.

Hiç bir hayvan, bizim bilimsel olarak açıkladığımız gerçekleri, o gerçeklerin farkında olarak yaşamıyor. Hayvanlar hiç bir şeyin farkında değil ve hatta onlar için bilimsel gerçekler diye bir şey yok zaten. Buna gerek de yok.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu size şöyle bir örnekle daha da açık anlatayım: Ev hayvanları için düğmeli mama kapları var, bilirsiniz. Düğmesine basıyorsun, mama veriyor. Tek bir hayvan, o kabın içini açıp mekanizmasını merak ediyor mu? Hayır. Siz o kabın içini açıp kedinize gösterseniz buna dikkat eder mi? Hayır. Umursar mı? Hayır. İşte sizin sorunuz şu: Kedi, o düğmeye basınca mamanın geleceğini nereden biliyor? Bilmiyor. Bilemez. Umurunda da değil. Tek bildiği bir şey var, düğmeye basınca mama geliyor. Bunu da deneyerek öğreniyor.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Sağlıcakla...

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Evrim alannda araştırma yapıyorum

Kutup ayıları, buz üzerinde avlanan ve yaşayan büyük vücutlu hayvanlardır. Buz tabakası çok ince olduğunda, kutup ayılarının buza uyguladığı basınç buzun kırılmasına neden olabilir. Bu da kutup ayılarının hayatta kalmasını tehlikeye atabilir. Kutup ayıları, bu riski azaltmak için, buz üzerinde yürürken ağırlıklarını yaymayı öğrenmişlerdir. Özellikle, ayaklarını birbirlerinden uzaklaştırarak ve vücutlarını aşağıda tutarak sürünür gibi yürürler. Böylece, devasa kütlelerinin buza uyguladığı basıncı çevreye yayarlar. Bu sayede de buzun kırılmasını önlerler. Kutup ayıları, buzda basıncını azaltmak için ağırlığını yaymayı nerden biliyor sorusunun cevabı, evrimsel bir süreçtir. Kutup ayıları, buz üzerinde yaşamaya uyum sağlamış olan bir ayı türüdür. Buz üzerinde yaşamak için gerekli olan özellikleri, doğal seçilim yoluyla kazanmışlardır. Doğal seçilim, çevreye en uygun olan bireylerin hayatta kalma ve üreme şansının daha yüksek olması anlamına gelir. Buz üzerinde yürüme yeteneği, kutup ayılarının hayatta kalmasına yardımcı olan bir özelliktir. Bu yeteneği kazanan veya geliştiren kutup ayıları, daha başarılı bir şekilde avlanabilir ve üreyebilir. Bu yeteneği kazanamayan veya geliştiremeyen kutup ayıları ise, daha kolay av olabilir veya üreyemeyebilir. Böylece, zaman içinde buz üzerinde yürüme yeteneği kutup ayılarında yaygınlaşmış ve kalıcı hale gelmiştir. Kutup ayıları, buzda basıncını azaltmak için ağırlığını yaymayı bilinçli olarak öğrenmemişlerdir. Bu davranış, onların genetik ve fizyolojik yapısının bir sonucudur. Kutup ayıları, bu davranışın nedenini veya sonucunu anlamak zorunda değildirler. Sadece bu davranışın onlara avantaj sağladığını deneyimleyerek öğrenirler.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close