Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!

Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!
2 dakika
2,646
Tüm Reklamları Kapat

ABD Jeolojik Araştırmaları'nın (USGS) yayınladığı yeni bir rapor, kutup ayılarının geleceği için üzücü bir tablo çiziyor. Küresel Isınma nedeniyle buzulların hızla eriyor olması, yaşam alanlarının yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle kutup ayıları, buzulları ve okyanusları terk ederek karalara göç ediyorlar. Eğer bu şekilde devam edersek, kutup ayıları giderek daha fazla karalarda yaşamaya zorlanacaklar. Fakat karalar onlara yeterli besini sunmuyor. Erişebildikleri yerlerde meyve ve böğürtlen gibi besinlerle beslenmek zorunda kalıyorlar. Bunların hiçbiri kutup ayıları için yeterli değil. Bu da, çok hızlı bir yok oluş sürecini tetikleyebilir.

Kutup ayıları, canlılık içerisindeki en yüksek yağ oranını içeren diyetlerden birine sahiptir. Bu tür yiyeceklere denizel ortamlarda ulaşmak mümkündür. Örneğin kutup ayıları, yağlı fokları yiyerek ihtiyaçlarını giderirler. Öte yandan karasal besinler genellikle karbonhidrat ve protein açısından zengin, yağ açısından zayıftır. Bu da kutup ayılarının ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olur. Dahası, karada onları dişli bir rakip beklemektedir: boz ayılar! On binlerce yıldır karalarda avlanacak şekilde özelleşmiş bu kuzenleriyle mücadele etmeleri çok zordur. Raporun yayınlanmasında görev alan Dr. Karyn Rode şöyle söylüyor:

Arktik bölgelerdeki düşük boz ayı popülasyonu bile bize bir şeyler anlatmaktadır. Üstelik, bu kadar uçlarda yaşayan boz ayıların vücutları da ortalamadan küçüktür. Çünkü böylesine büyük vücutlu hayvanların ihtiyaçlarını karşılayan besinler yok denecek kadar azdır.

Evrim Ağacı olarak kutup ayılarının önünde sadece birkaç yol görebiliyoruz. Bunlardan ilki, bariz bir şekilde yok oluş. Eğer ki insanlar olarak yaşam alanlarını bu kadar hızlı bir şekilde yok edersek, evrimin işlemesine imkan kalmadan soyu tükenmiş hayvanlar arasına katılabilirler. Çünkü gidecekleri bir yer yok. İkincisi ise, yok oluşun bu kadar hızlı olmadığı bir senaryo... Bu durumda kutup ayıları içerisinde karasal yaşantıya birazcık daha uyumlu olanlar seçilerek yepyeni bir evrimsel yolağa girebilirler. Böylelikle boz ayılarla ortak atayı paylaşan kutup ayıları, tekrardan karasal bir yaşantıya uyum sağlayacak şekilde evrimleşebilirler. Ancak söz konusu insan-kaynaklı faktörler yaşam alanlarını o kadar hızlı harap ediyor ki, doğal bir değişime nazaran evrimin işlemesi için çok az fırsat kalıyor. 

Tüm Reklamları Kapat

Tabii bir de üçüncü bir senaryo var.

İnsanlar olarak aklımızı başımıza almak ve iklim değişimini durdurmak.

Ama bununla uğraşmak için sanıyoruz fazla benciliz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 3
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/07/2024 20:28:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3466

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Viral
Makina
Hayatta Kalma
Argüman
Beyin
Odontoloji
Aile
Gıda
Sinir
Dilbilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Manyetik
Maymun
İmmünoloji
Uterus
Albert Einstein
Zehirli Mantar
Korku
Anksiyete
Arı
Çeviri
Canlı
Psikoloji
Ses Kaydı
Antropoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!. (3 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3466
Bakırcı, Ç. M. (2015, April 03). Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!. Evrim Ağacı. Retrieved July 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3466
Ç. M. Bakırcı. “Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Apr. 2015, https://evrimagaci.org/s/3466.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 03, 2015. https://evrimagaci.org/s/3466.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close