Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!

Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!
2 dakika
1,851 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

ABD Jeolojik Araştırmaları'nın (USGS) yayınladığı yeni bir rapor, kutup ayılarının geleceği için üzücü bir tablo çiziyor. Küresel Isınma nedeniyle buzulların hızla eriyor olması, yaşam alanlarının yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle kutup ayıları, buzulları ve okyanusları terk ederek karalara göç ediyorlar. Eğer bu şekilde devam edersek, kutup ayıları giderek daha fazla karalarda yaşamaya zorlanacaklar. Fakat karalar onlara yeterli besini sunmuyor. Erişebildikleri yerlerde meyve ve böğürtlen gibi besinlerle beslenmek zorunda kalıyorlar. Bunların hiçbiri kutup ayıları için yeterli değil. Bu da, çok hızlı bir yok oluş sürecini tetikleyebilir.

Kutup ayıları, canlılık içerisindeki en yüksek yağ oranını içeren diyetlerden birine sahiptir. Bu tür yiyeceklere denizel ortamlarda ulaşmak mümkündür. Örneğin kutup ayıları, yağlı fokları yiyerek ihtiyaçlarını giderirler. Öte yandan karasal besinler genellikle karbonhidrat ve protein açısından zengin, yağ açısından zayıftır. Bu da kutup ayılarının ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olur. Dahası, karada onları dişli bir rakip beklemektedir: boz ayılar! On binlerce yıldır karalarda avlanacak şekilde özelleşmiş bu kuzenleriyle mücadele etmeleri çok zordur. Raporun yayınlanmasında görev alan Dr. Karyn Rode şöyle söylüyor:

Arktik bölgelerdeki düşük boz ayı popülasyonu bile bize bir şeyler anlatmaktadır. Üstelik, bu kadar uçlarda yaşayan boz ayıların vücutları da ortalamadan küçüktür. Çünkü böylesine büyük vücutlu hayvanların ihtiyaçlarını karşılayan besinler yok denecek kadar azdır.

Evrim Ağacı olarak kutup ayılarının önünde sadece birkaç yol görebiliyoruz. Bunlardan ilki, bariz bir şekilde yok oluş. Eğer ki insanlar olarak yaşam alanlarını bu kadar hızlı bir şekilde yok edersek, evrimin işlemesine imkan kalmadan soyu tükenmiş hayvanlar arasına katılabilirler. Çünkü gidecekleri bir yer yok. İkincisi ise, yok oluşun bu kadar hızlı olmadığı bir senaryo... Bu durumda kutup ayıları içerisinde karasal yaşantıya birazcık daha uyumlu olanlar seçilerek yepyeni bir evrimsel yolağa girebilirler. Böylelikle boz ayılarla ortak atayı paylaşan kutup ayıları, tekrardan karasal bir yaşantıya uyum sağlayacak şekilde evrimleşebilirler. Ancak söz konusu insan-kaynaklı faktörler yaşam alanlarını o kadar hızlı harap ediyor ki, doğal bir değişime nazaran evrimin işlemesi için çok az fırsat kalıyor. 

Tabii bir de üçüncü bir senaryo var.

Reklamı Kapat

İnsanlar olarak aklımızı başımıza almak ve iklim değişimini durdurmak.

Ama bununla uğraşmak için sanıyoruz fazla benciliz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 1
 • Tebrikler! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2021 15:18:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3466

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
İletişim
Bilgisayar
Eşey
Nobel Ödülü
İstatistik
Vaka
Komplo
Grip
Bebek Doğumu
Biyokimya
Tüy
Avcı
Factchecking
Mitler
Doktor
Sinek
Ağız Sağlığı
Saç
Kuşlar
Mit
Uzay
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
İnsan
Veri
Plüton
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku