Kutup Ayılarını Karalarda Yaşamaya Zorluyoruz... Ve Bu Onları Katlediyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

ABD Jeolojik Araştırmaları'nın (USGS) yayınladığı yeni bir rapor, kutup ayılarının geleceği için üzücü bir tablo çiziyor. Küresel Isınma nedeniyle buzulların hızla eriyor olması, yaşam alanlarının yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle kutup ayıları, buzulları ve okyanusları terk ederek karalara göç ediyorlar. Eğer bu şekilde devam edersek, kutup ayıları giderek daha fazla karalarda yaşamaya zorlanacaklar. Fakat karalar onlara yeterli besini sunmuyor. Erişebildikleri yerlerde meyve ve böğürtlen gibi besinlerle beslenmek zorunda kalıyorlar. Bunların hiçbiri kutup ayıları için yeterli değil. Bu da, çok hızlı bir yok oluş sürecini tetikleyebilir.

Kutup ayıları, canlılık içerisindeki en yüksek yağ oranını içeren diyetlerden birine sahiptir. Bu tür yiyeceklere denizel ortamlarda ulaşmak mümkündür. Örneğin kutup ayıları, yağlı fokları yiyerek ihtiyaçlarını giderirler. Öte yandan karasal besinler genellikle karbonhidrat ve protein açısından zengin, yağ açısından zayıftır. Bu da kutup ayılarının ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olur. Dahası, karada onları dişli bir rakip beklemektedir: boz ayılar! On binlerce yıldır karalarda avlanacak şekilde özelleşmiş bu kuzenleriyle mücadele etmeleri çok zordur. Raporun yayınlanmasında görev alan Dr. Karyn Rode şöyle söylüyor:

"Arktik bölgelerdeki düşük boz ayı popülasyonu bile bize bir şeyler anlatmaktadır. Üstelik, bu kadar uçlarda yaşayan boz ayıların vücutları da ortalamadan küçüktür. Çünkü böylesine büyük vücutlu hayvanların ihtiyaçlarını karşılayan besinler yok denecek kadar azdır."

Evrim Ağacı olarak kutup ayılarının önünde sadece birkaç yol görebiliyoruz. Bunlardan ilki, bariz bir şekilde yok oluş. Eğer ki insanlar olarak yaşam alanlarını bu kadar hızlı bir şekilde yok edersek, evrimin işlemesine imkan kalmadan soyu tükenmiş hayvanlar arasına katılabilirler. Çünkü gidecekleri bir yer yok. İkincisi ise, yok oluşun bu kadar hızlı olmadığı bir senaryo... Bu durumda kutup ayıları içerisinde karasal yaşantıya birazcık daha uyumlu olanlar seçilerek yepyeni bir evrimsel yolağa girebilirler. Böylelikle boz ayılarla ortak atayı paylaşan kutup ayıları, tekrardan karasal bir yaşantıya uyum sağlayacak şekilde evrimleşebilirler. Ancak söz konusu insan-kaynaklı faktörler yaşam alanlarını o kadar hızlı harap ediyor ki, doğal bir değişime nazaran evrimin işlemesi için çok az fırsat kalıyor. 

Tabii bir de üçüncü bir senaryo var.

İnsanlar olarak aklımızı başımıza almak ve iklim değişimini durdurmak.

Ama bununla uğraşmak için sanıyoruz fazla benciliz.

 

Kaynak: Discovery

Windows'un Evrimi

Ülkelere Göre Okul Asma Oranları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim